Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Φυσικά και έχουν γράψει, και συνθετικά (μιας και είναι και καλοί συνθέτες πέρα από βιρτουόζοι, το να είσαι απλά βιρτουόζος δεν λέει κάτι, γι αυτό και έκαναν καριέρα σε αντίθεση με τον Michael Angelo Batio πχ)

 

 

 

Δεν αμφισβητώ την άσχημη εμπειρία που είχες. Αλλά έφταιγε ο Vai 100% για το φιάσκο που περιγράφεις? 

Ή μήπως οι ηχολήπτες, οι διοργανωτές, ο ιδιοκτήτης του χώρου και οι υπεύθυνοι του εξοπλισμού?  Ένας αμερικανός κιθαρίστας που έρχεται σε μια μικρή πόλη της Ελλάδας να παίξει λάιβ δεν ξέρω κατά πόσο παιρνάνε όλα από το χέρι του...

 

Tο ότι δυστυχώς έπεσες σε κακή διοργάνωση (που είναι πολύ σύνηθες, όλοι μας έχουμε φάει πίκρα από άθλιους διοργανωτές στα 90's και 00's) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όσοι ενδιαφέρονται να πάνε στο λάιβ θα περάσουν τα ίδια... έχουν αλλάξει οι εποχές και αυτό με τα social media δεν το έγραψα καθόλου για πλάκα

 

 

Βρε ούτε ξέρω ποιός φταίει, ούτε με ενδιαφέρει πλέον.

Όποιος θέλει να πάει να πάει και να περάσει και καλά.

Απλά το ανέφερα με αφορμή την νέα επίσκεψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Το όργανο λέγεται φλαμπούτσο  ΚΑΙ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΌ  

 

 Ναι, αλλα δε λεει σε ηλεκτρικο, ασε που θελει και μπαταριες, και μονο κανει μπζζζζζζζζζζζζ, μισες δουλειες, ψηφιακουρες. Ενω το σωστο το φλαμπουτσο, το full analog, ουτε μπαταριες παιρνει ουτε τιποτα, αντε το πολυ πολυ κανα μπλε χαπι, και απο ηχο εχει ποικιλια, λεει και ρεφραιν, ολα για παρτη σου μωρο μου και τετοια, μιλαμε για υψηλα νοηματα τωρα οχι αστεια.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Απλά το ανέφερα με αφορμή την νέα επίσκεψη.

 

ε, και εγώ με αφορμή την αφορμή που σου έδωσε η επικείμενη επίσκεψη του Vai 😜, έγραψα ότι πλέον ο ήχος στα λάιβ έχει καλυτερέψει για τους λόγους που προανέφερα και ότι δύσκολα πλέον θα πετύχει κανείς λάιβ-φιάσκο σε τέτοιο όνομα.

 

Εκτός βέβαια αν πας πας Guns n Roses ή Motely Crue... που (χάρη στα social media) ακούμε τα χάλια του Axl και του Vince Neil και γελάμε.. σε τέτοια λάιβ όποιος θέλει πάει με δική του ευθύνη 

 

10 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Μάλλον ανεκδοτολογείς περί συνθετικής καριέρας, όσο δε περί βιρτουοζιτέ, δεν έχω να πω τπτ απ τη στιγμή που πέρασαν εκατοντάδες κιθαρίστες άξιοι, που έγραψαν και έπειξαν έστω και ΕΝΑ χιτ

 

Χιτ γράφουν και αυτοί, για το κοινό στο οποίο απευθύνονται, μπορεί να μην είναι το ίδιο κοινό σε μέγεθος με το αντίστοιχο των U2 αλλά πίστεψέ με μια χαρά μεγάλο κοινό που τους συντηρεί εδώ και χρόνια έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

ε, και εγώ με αφορμή την αφορμή που σου έδωσε η επικείμενη επίσκεψη του Vai 😜, έγραψα ότι πλέον ο ήχος στα λάιβ έχει καλυτερέψει για τους λόγους που προανέφερα και ότι δύσκολα πλέον θα πετύχει κανείς λάιβ-φιάσκο σε τέτοιο όνομα.

 

Τώρα και σαν νακαμιτσι ντραγκον να ακούγεται δεν πάω. 

Άλλαξαν τα μουσικά μου γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, LK είπε

Τώρα και σαν νακαμιτσι ντραγκον να ακούγεται δεν πάω. 

Άλλαξαν τα μουσικά μου γούστα.

 

Ουτε εγώ θα πήγαινα (αν έμενα κοντά). Ποτέ δεν τρελαινόμουν για κιθαριστική μουσιική.

 

Βέβαια αν μου έλεγαν με το ζόρι να πάω σε έναν βιρτουζο, πχ Vai ή Satriani, θα διάλεγα τον πρώτο μόνο και μόνο γιατί κάνει και κάποιο ''σόου'' πέρα από το να πάιζει απλώς τα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αυτα που διαβαζω σημερα εδω μεσα, εχω γραψει κ  σβησει καμμια 10αρια ποστ.

Πολυ ωραια ατμοσφαιρα κ χρησιμες συζητησεις απο καποιους κ πανω απ'ολα με επιχειρηματα, μπραβο😄

 

 

 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Ουτε εγώ θα πήγαινα (αν έμενα κοντά). Ποτέ δεν τρελαινόμουν για κιθαριστική μουσιική.

 

Βέβαια αν μου έλεγαν με το ζόρι να πάω σε έναν βιρτουζο, πχ Vai ή Satriani, θα διάλεγα τον πρώτο μόνο και μόνο γιατί κάνει και κάποιο ''σόου'' πέρα από το να πάιζει απλώς τα κομμάτια.

Πήγα και σατριανι...το 2002.

Καλλίτερος ήχος.... όχι τίποτα σπεσιαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση....

Αν θέλω να πάρω εισιτήριο για Steve Vai το ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ στα χέρια μου όχι e ticket που μπορώ να προμηθευτώ;(Τα μαζεύω!!!!)Ευχαριστώ.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Ερώτηση....

Αν θέλω να πάρω εισιτήριο για Steve Vai το ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ στα χέρια μου όχι e ticket που μπορώ να προμηθευτώ;(Τα μαζεύω!!!!)Ευχαριστώ.

 

Πάρε e ticket και τύπωσέ το.

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου