Προς το περιεχόμενο

Ovation Legend '85


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα κ στο alternate picking, τοσο σε ακουστικη οσο κ σε ηλεκτρικη, υπαρχουν τερατα που το κανουν.... κανονικα. Οχι σαν το ν Αλ που οταν θελει να εχει 2 extra gears στο τεμπο παιζει fragments ανα χορδη μεταφερομενα παντου για να γλιτωνει οσα string changes μπορει να παρει μερικα bpm ακομα. Κ ακουγεται πως οταν ανεβαινει εκει πανω σε ταχυτητα εχει παιξει 3 ιδεες ολες κ ολες σε ολη του την καριερα😛. Κ αυτες ασκησιακες, αγνοοντας την αρμονια!

 

Αστειευομαι! Σιγα μην αστειευομαι αλλα επειδη ο Αλ εχει φανατικους που τον βλεπουν ως δογμα για να μην αρχισει πολεμος.... λεω πως αστειευομαι

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • Guru

όπως σου είπα και στο κομμάτι που ανέβασα με τον ήχο της, μου είχε ξεφύγει τότε αυτό το πολύ ωραίο θέμα που άνοιξες, οπότε μεταφέρω αυτούσια κι εδώ την απάντηση μου (που είναι μάλλον και η σωστή θέση της)...🙂

 

η δικιά μου λοιπόν ήταν μια Pacemaker όπως αυτή που χρησιμοποιούσε ο May και ο Mercury αλλά εμένα ήταν το μοντέλο του 77' με το "μεταλλικό ταμπελάκι"... 12χορδη με φαρδύ (12 γαρ) αλλά και απίστευτα λεπτό μπράτσο που την δούλευα ως 6χορδη στο 90% των περιπτώσεων καθότι ήταν η μόνη τόσο άνετη (κι από πολύ ακριβότερες που είχα κατά καιρούς δοκιμάσει) που μου επέτρεπε να δουλεύω στο πάλκο ακόμα και 8ωρα χωρίς να πάρω τα δάκτυλα στο χέρι... για του λόγου το αληθές μια φορά σε μια μπουάτ επαρχιακής πόλης πείστηκα επειδή θα πήγαινα με την μηχανή μου να μην την πάρω μαζί μου και να παίξω εκεί με την Yamaha του τραγουδιστή... μην τα πολυλογώ χειμώνας την επόμενη μέρα το πρωί στην καφετέρια όλοι πίνανε ζεστούς καφέδες και τσάγια και εγώ μαζί με μια ζεστή σοκολάτα παρήγγειλα κι ένα μπολάκι με παγάκια... δεν θα ξεχάσω ποτέ το βλέμμα της σερβιτόρας ούτε οι θαμώνες φαντάζομαι εμένα να βουτάω τα δάκτυλα στο μπολάκι για αρκετή ώρα με εκφράσεις ανακούφισης στο πρόσωπο... viral είχα γίνει τότε πολύ πριν τα social...😁

 

το επίσης απίστευτο, είναι ότι επί 20+ χρόνια από τότε που την πήρα μεταχειρισμένη από τον Ζοζέφ αρχές των 80ies (αν θυμάμαι καλά), μετά το πρώτο σετάπ της δεν την ξανακούμπησε μάστορας για το παραμικρό (κυριολεκτώ)... κι αν πέρασε ατέλειωτες ώρες ταλαιπωρίας σε βουνά λαγκάδια παραλίες και "μαγαζά" ανά την Ελλάδα η καημένη... μην μιλήσω για τις αμέτρητες πτώσεις (εδικά με την σκληρή θήκη "άρμα" που είχε την πέτααγα από δω κι από κει) και αυτή το αμάσητο... σκυλί άγριο... γεμάτη σκασίματα, χτυπήματα κι ότι μπορείτε να φανταστείτε αλλά χωρίς παράπονο... ΠΟΤΕ... μια 9βολτη κι αυτή σπάνια ζήταγε...

------

παρεμπιπτόντως μια που την αναφέρω. επειδή από τις αρχές 2000 που εγκατέλειψα το "άθλημα" έχω χάσει τα ίχνη της και δεν θυμάμαι να την έχω δανείσει ή χαρίσει συνειδητά σε κανέναν (όπως πολλά άλλα μου όργανα και εξοπλισμό), αν κάποιος την είχε "δανειστεί" παρορμητικά από κάπου που συνυπάρξαμε και κατά τύχη διαβάζει αυτές τις γραμμές, τον παρακαλώ να μου την επιστρέψει... θα με κάνει ευτυχή καθώς αντιπροσωπεύει μεγάλο κομμάτι της ζωής μου... θα του δώσω και αμοιβή την όποια αξία πουλιέται αυτή την στιγμή στην αγορά...

------

 

npap_ovationpacemaker1977.thumb.jpg.f0d81c1b8745b6d18e4b56a27391b06e.jpg

 

τέλος ως ήχος, θυμάμαι την κατάσταση που ανέφερες με τους "τενεκέδες" που άκουγες σχεδόν παντού εκείνη την εποχή στα live (ειδικά με τις μύριες Balladeer και τις απομιμήσεις της που κυκλοφορούσαν αβέρτα) και έχεις μεγάλο δίκιο αλλά προσωπικά (και σόρυ αν περιαυτολογώ) μόνον με ένα αρχαίο Pearl pedal που είχα πάντα μαζί μου και λίγο "τσαμπουκά" με κάποιους "μικροφονιάδες" της εποχής όταν εξαρτιόμουν από αυτούς, δεν μου επέτρεψα ποτέ  να βασανίσω (τουλάχιστον μέχρι τελικής κώφωσης) τα αυτιά κανενός... άλλωστε τα απλά ηλεκτρικά της δεν "άρπαζαν" ποτέ και ρυθμιζόντουσαν εύκολα με το eq σε έναν smooth ευχάριστο ήχο... τώρα όταν έπεφτα σε "κουβά" PA ε το κατά δύναμιν...😉

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 1/4/2023 στις 2:23 ΜΜ, odis13 είπε

Τις προαλλες λοιπον αγορασα μια Ovation Legend 1617 του 1985.

Καλορίζικη Οδυσσέα- αν και η ευχή είναι καθυστερημένη.

 

Στις 1/4/2023 στις 2:23 ΜΜ, odis13 είπε

Θα επιχειρησω, για λογους προσωπικης ψυχαναλυσης κυριως, να εξηγησω γιατι.

Δεν υπάρχει λόγος... Όλοι (στα κρυφά) ψιλογουστάρουμε... Νταλάρα 😄

 

ΥΓ: Έκανες υπέροχη δουλειά με το άρθρο σου 😎

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με γειά το όργανο!

Πάντα μου άρεσαν οι Ovation και έχω δύο που δεν έχω καμμία επιθυμία να δώσω κι ας κάθονται. 

Οπως όλες οι κιθάρες, πρέπει να δοκιμάσεις πριν πάρεις και αυτές που έχω τις διάλεξα μέσα από πολλές και παίζουν εξαιρετικά καλά και ακουστικά! Στον ηλεκτρικό ήχο έχουν αυτό τον τσαμπουκά στην ατάκα και τα χαμηλομεσαία που δεν τα βρίσκεις εύκολα σε άλλο όργανο.. 

Αισθητικά τις βρίσκω πολύ όμορφες με μεγάλο τους μειονέκτημα την τάση να γλιστρούν απ' το πόδι όταν παίζεις καθιστός. 

 

-Όσον αφορά τον Meola, αυτός έκανε όλο τον πλανήτη να μάθει να παίζει με alternate picking, επιρρεάζοντας τους πάντες με την εξωφρενική τεχνική και άνεση. Μη ξεχνάμε πως ήταν 20χρόνων τότε κι έπαιξε πράγματα που δεν είχαν ακουστεί! 

Οι καιροί αλλάζουν, άλλωστε έχουν περάσει 45 χρόνια από τότε και λογικό είναι να υπάρχει εξέλιξη, αλλά του οφείλουμε σεβασμό!!!

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καθυστερημένες με 'γειες Οδυσσέα, η κιθάρα είναι κούκλα! Πάντα είχα έρωτα με τις συγκεκριμένες, καθαρά λόγω Al, που ήταν ο πρώτος ακουστικός που "πρόσεξα" πιτσιρικάς.

 

21 λεπτά πριν, makam είπε

-Όσον αφορά τον Meola, αυτός έκανε όλο τον πλανήτη να μάθει να παίζει με alternate picking, επιρρεάζοντας τους πάντες με την εξωφρενική τεχνική και άνεση. Μη ξεχνάμε πως ήταν 20χρόνων τότε κι έπαιξε πράγματα που δεν είχαν ακουστεί! 

Οι καιροί αλλάζουν, άλλωστε έχουν περάσει 45 χρόνια από τότε και λογικό είναι να υπάρχει εξέλιξη, αλλά του οφείλουμε σεβασμό!!!

Τα είπες όλα! Μετρημένοι στα δάχτυλα οι κιθαρίστες σαν τον Meola. Live όντως το παρακάνει, αλλά τα studio albums του είναι φανταστικά.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και για πολλά χρόνια ήμουν προκατειλημένος λόγω εμφανίσεως (ειχα δει την adamas 2 του Νταλάρα στα 80ς) δεν τις ήθελα να τις βλέπω. Για τον ήχο ήμουν μπερδεμένος γιατι απο τη μια ειχα ακούσει τον Al Di Meola και οκ... 🙂, αλλά απο την άλλη όπου αλλού την άκουγα μου φαινόταν γκαζοντενεκές. Κάποια στιγμή έπεσε μια στα χέρια μου δανεική, όχι ιδιαίτερα ακριβή (αν θυμάμαι ήταν κάποια απο την σειρά Pro). 

 

Ξεκίνησα να την δοκιμάζω ακουστικά και μαλιστα με folk διάθεση αλλα δεν έβγαινε τίποτα ενδιαφέρον. Με παρότρυνση φίλου πιο έμπειρου σε αυτά την έπαιξα ηλεκτρικά και εκει διαπίστωσα τα πλεονεκτήματά της. Πολύ εύκολη και ευπροσάρμοστη στο χειρισμό, σταθερή σε κλιματολογικες μεταβολές και στη συμπεριφορά της στο στουντιο και κυρίως στο live. Δεν αρπαξε ποτέ... και απο όσους το έχω συζητήσει μου ειπαν το ιδιο (όπως και εδώ όσοι εγραψαν παραπάνω). 

 

Αν ήθελα μια ακουστική για να την σύρω σε live σε όλη την ελλάδα και ειδικά σε νησιά και μικρά μπαρ θα την χτύπαγα χωρις φόβο. Απλά πρέπει  να έχεις και ζώνη γιατι αυτή η κουρμπωτή πλάτη γλιστράει πάνω στα ρούχα όπως είπε και ο @makam.

 

Δεν ειναι επ ουδενι να συγκρίνεται με κιθάρες τύπου Martin και λοιπες παρεμφερεις στον ακουστικό της ήχο, δεν ειναι τέτοιο φρούτο, αλλά αν θες ενα ηλεκτρακουστικό working dog για το δρόμο η Ovation καθαρίζει.

 

Ωραία είναι Οδυσσέα να τη χαίρεσαι! (την έχεις ακόμα ε? 😜)

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μπορεί να εκνευρίσω κάποιον που συμμετέχω στο νήμα, αλλά ας πω την ελάχιστη άποψη μου)

 

είχα (έχω) εξ απ ανέκαθεν μια φτηνή έκδοση την applause.

Δεν είχα ποτέ παράπονο, εκτός από ένα διάστημα στην αρχή που ήταν σεταρισμένη χάλια και τότε δεν ήξερα πολλά.

Στη συνέχεια αποδείχτηκε πολύ καλή, γράφει ακουστικά άψογα, σε live σου λύνει τα χέρια (τουλάχιστον σε εποχες που ηλεκτροακουστικές ήταν άγνωστη λέξη).

Μόνιμο παράπονο, δεν μπορείς να παίξεις καθιστός. Θέλει ζώνη. Αλλιώς γλυστράει και...φεύγει.

 

 

Για τον Αλ....τα είπαν άλλοι. Σεβας

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Shelter είπε

Ωραία είναι Οδυσσέα να τη χαίρεσαι! (την έχεις ακόμα ε? 😜)

 

Χαχα ναι ναι την εχω ακομα, ήθελα να την χρησιμοποιησω για να ηχογραφησω κατι τις προαλλες αλλα δε προλαβα - του χρονου!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου