Προς το περιεχόμενο

Μας δουλεύουν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

αμπ=πρηαμπ+τελικος

Απενεργοποιουοντας ολο το amp section απενεργοποιεις κ το preamp κ το amp. 

Οποτε το προβλημα λυθηκε.

Εχεις μονο IR

όχι δεν ισχύει

το λέει κι αυτός στο τέλος

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όχι δεν ισχύει

το λέει κι αυτός στο τέλος

 

-It is possible to seperate the amp section from the cab one

 but it is not possible to seperate the power amp amplifier section from the preamplifier one. So basically, when you attach an external preamp it is like having a preamp and a cab (without the power amp). It still sound good but to me it is a little bit weird..

 

Αυτο ομως ειναι το πιο ''σωστο'' αν θες να συνδεσεις αυτα τα τρια. Κ νομιζω μια χαρα θα ακουγεται

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

-It is possible to seperate the amp section from the cab one

 but it is not possible to seperate the power amp amplifier section from the preamplifier one. So basically, when you attach an external preamp it is like having a preamp and a cab (without the power amp). It still sound good but to me it is a little bit weird..

 

Αυτο ομως ειναι το πιο ''σωστο'' αν θες να συνδεσεις αυτα τα τρια. Κ νομιζω μια χαρα θα ακουγεται

Η εγω δεν καταλαβαινω ή εσυ 

Αν βγαλω το αμπ του θα εχω 2 preamp (ιριιδιο και σλο) και cab sim χωρις amp.

Ειναι μια χαρα αυτο?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η εγω δεν καταλαβαινω ή εσυ 

Αν βγαλω το αμπ του θα εχω 2 preamp (ιριιδιο και σλο) και cab sim χωρις amp.

Ειναι μια χαρα αυτο?

 

ΑΜπ= preamp+τελικος.

 

Αν το βγαλεις δε θα εχεις τιποτε απο τα δυο. Θα συνδεεις το σλο κατευθειαν σε cab(IR). Χωρις τελικο (power amp). 

when you attach an external preamp it is like having a preamp and a cab (without the power amp).

Δεν ειναι ιδανικο αλλα μια χαρα δουλεια θα κανει

It still sound good but to me it is a little bit weird..

 

Περισοοτερα το απογευμα γιατι πρεπει να φυγω. Τουλαχιστον να καταληξουμε καπου να δω μηπως δεν εχω καταλαβει εγω κατι.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

dim, ρίξε μια ματιά σ' αυτό.

 

https://gearaficionado.com/blog/what-does-a-preamp-out-do/

 

 

elementary stuff my dear Watson

7 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

ΑΜπ= preamp+τελικος.

 

Αν το βγαλεις δε θα εχεις τιποτε απο τα δυο. Θα συνδεεις το σλο κατευθειαν σε cab(IR). Χωρις τελικο (power amp). 

when you attach an external preamp it is like having a preamp and a cab (without the power amp).

Δεν ειναι ιδανικο αλλα μια χαρα δουλεια θα κανει

It still sound good but to me it is a little bit weird..

 

Περισοοτερα το απογευμα γιατι πρεπει να φυγω. Τουλαχιστον να καταληξουμε καπου να δω μηπως δεν εχω καταλαβει εγω κατι.

 

το λέει ξεκάθαρα και το manual και ο Ιταλός που ρώτησε για το λόγο αυτό στην Strymon.

Αν βγει ο amp, μένεις με ένα preamp + cab που ακριβώς είναι το weird που λέει ο Ιταλός. 

Τώρα αν βάλουμε άλλον έναν Preamp μπροστά από τον άλλον preamp κάνουμε κάτι weirder ή more weird (το έψαξα και είναι και τα δυό σωστά), αλλά είναι γενικώς weird.

 

Στην προκειμένη αυτά έχω με αυτά θα πορευτώ.

Θα τα βάλω μπρος, πίσω, κόντρα και θα δούμε

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dim με πετυχες το μεσημερι λιγο πριν φυγω, με πετυχαινεις κ τωρα ακριβως την ωρα που φευγω παλι😆.

Μαλλον θα σου απαντησω αργα το βραδυ. Απο αυτα που ειπε ο Ιταλος εγω αλλο καταλαβα. Αλλα πρεπει να το τσεκαρω ξανα .

Θα τσεκαρω κ το μανιουαλ του ιριδιουμ αν το βρω κ θα επανελθω .. πολυ αργοτερα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

elementary stuff my dear Watson

 

Αυτό το πρόσεξες?

 

 

"When should I use a preamp out?

 

The preamp out is an alternative you should use when you want your instrument’s signal to take a path different than the one presented by your amp. As we said above.

The most common use of this out is to go straight to a mixer, and then to the house speakers, or maybe from the mixer into a computer to be recorded.

In many cases, the output of the preamp out might be higher than line level, so it’s recommended to get through a mixer first to attenuate it before hitting the sound card of a pc.

Many modern sound interfaces have built-in preamps that can take instrument-level signals and send an appropriate line signal to the PC.

The drawback of going straight into a mixer

A problem that you might face when you go straight from the preamp to a mixer is that you might sound like crap.This is because, as I said many times by now, the final sound you hear when playing through your amp is the result of the preamp + the power section. Well, actually your cabinet and speakers affect the sound also.

This is getting complicated, isn’t it?

You’ll be lacking that power section, cabinet, and speaker coloring in this case.

There are many ways to overcome this problem, and you might have heard about “cab simulation” and “impulse responses”. These are digital solutions that make up for that lack of power section and analog output."

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό το πρόσεξες?

 

 

"When should I use a preamp out?

 

The preamp out is an alternative you should use when you want your instrument’s signal to take a path different than the one presented by your amp. As we said above.

The most common use of this out is to go straight to a mixer, and then to the house speakers, or maybe from the mixer into a computer to be recorded.

In many cases, the output of the preamp out might be higher than line level, so it’s recommended to get through a mixer first to attenuate it before hitting the sound card of a pc.

Many modern sound interfaces have built-in preamps that can take instrument-level signals and send an appropriate line signal to the PC.

The drawback of going straight into a mixer

A problem that you might face when you go straight from the preamp to a mixer is that you might sound like crap.This is because, as I said many times by now, the final sound you hear when playing through your amp is the result of the preamp + the power section. Well, actually your cabinet and speakers affect the sound also.

This is getting complicated, isn’t it?

You’ll be lacking that power section, cabinet, and speaker coloring in this case.

There are many ways to overcome this problem, and you might have heard about “cab simulation” and “impulse responses”. These are digital solutions that make up for that lack of power section and analog output."

 

ναι Στράτο.

και αυτό κάνουμε

με το ιρίδιο έχουμε και προ και τελικό και προσομοίωση και δεν ακούγεται σκ@.

Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι έχω στα χέρια μου έναν καλό προενισχυτή soldano που δεν έχω αποφασίσει ποιός είναι ο κατάλληλος τρόπος να συνδεθεί με τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό μου. Με ιδεατό εξοπλισμό που δεν έχω, θα ήξερα τι να κάνω. Αν είχα πχ έναν ενισχυτή με προσομοίωση μόνο θα τον έβαζα μπροστά του και ΟΚ.

Όμως έχω και το ιρίδιο και θέλω να τα εκμεταλλευτώ ταυτόχρονα.

Δηλαδή δεν θέλω να έχω πχ μόνο το ιρίδιο που παίζει ΟΚ μόνο του, ή τον soldano που θα μπορεί κι αυτός να παίζει μόνος του. Θέλω ένα σεταπ που να τα εκμεταλλεύεται και τα δυό.

Και εκεί είναι το πρόβλημα. Διότι δεν υπάρχει στο ιρίδιο preamp out/ power amp in.

Αρα θα πρέπει να πειραματιστώ μέχρι να βρώ μια συμβιβαστική λύση, διότι όπως είναι σωστή λύση δεν υπάρχει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ναι Στράτο.

και αυτό κάνουμε

με το ιρίδιο έχουμε και προ και τελικό και προσομοίωση και δεν ακούγεται σκ@.

Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι έχω στα χέρια μου έναν καλό προενισχυτή soldano που δεν έχω αποφασίσει ποιός είναι ο κατάλληλος τρόπος να συνδεθεί με τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό μου. Με ιδεατό εξοπλισμό που δεν έχω, θα ήξερα τι να κάνω. Αν είχα πχ έναν ενισχυτή με προσομοίωση μόνο θα τον έβαζα μπροστά του και ΟΚ.

Όμως έχω και το ιρίδιο και θέλω να τα εκμεταλλευτώ ταυτόχρονα.

Δηλαδή δεν θέλω να έχω πχ μόνο το ιρίδιο που παίζει ΟΚ μόνο του, ή τον soldano που θα μπορεί κι αυτός να παίζει μόνος του. Θέλω ένα σεταπ που να τα εκμεταλλεύεται και τα δυό.

Και εκεί είναι το πρόβλημα. Διότι δεν υπάρχει στο ιρίδιο preamp out/ power amp in.

Αρα θα πρέπει να πειραματιστώ μέχρι να βρώ μια συμβιβαστική λύση, διότι όπως είναι σωστή λύση δεν υπάρχει.

 

Κοίτα να δεις.

Το ιρίδιο, είναι όπως είπες pre - power amp - καμπίνες.

Το pre και το power amp αν θέλεις το απενεργοποιείς (μόνο και τα δύο, δεν διαχωρίζονται).

Οπότε έχεις pre τον slo, και αντί να τον στείλεις απ' ευθείας στην κάρτα από το preamp out του, στείλε τον στο ιρίδιο, στο οποίο έχεις απενεργοποιήσει τα pre και power amp, στείλε το στις καμπίνες δηλαδή, και μετά από εκεί στην κάρτα.

 

Δεν θα έχει τον χρωματισμό του τελικού, αλλά μόνο του slo και των ir.

Με τα ir θα έχεις τελικό και καμπίνα μαζί.

Να δούμε πώς ακούγεται.

Ιδέα είναι.

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου