Προς το περιεχόμενο

Μας δουλεύουν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Και εγω να σου πω την αληθεια, που ειμαι των plug in, με τις κιθαρες προτιμω το hardware. Δεν ξερω, ενω με τα synths προτιμω το software, με τις κιθαρες δεν μου βγαινει.

 

 

Λογω λεητενση η αποκριση των ενισχυτων (ή των χαρντγουερ εν γενει) ειναι πολυ πιο αμεση. Κ εγω το ιδιο παθαινω. Κ οταν συνηθιζω στα πλαγκινια χ&$μεντεν κανονικα οταν παιζω με ρηαλ θινγκ μεχρι να το ξανασυνηθισω 

 

Αχ αυτη η tonelab! Ολα της τα εφε ηταν τοσο μ@μ@τ@ που παροτι τα αμπ σιμ της δε με τρελαιναν (ουτε για την εποχη της) πολυ θα ηθελα να την ειχα ακομα. Η να βγαλει η χαζη η βοξ μια συγχρονη πεταλιερα με τα εφε οπως ακουγονταν στην tonelab με συγχρονες δυνατοτητες σε σπεξ, ραουτινκ, μεγεθος, εντιτορ κλπ. Κ παμφηνη θα ηταν κ η καλυτεροτερη!

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η tonelab εχει ωραια εφε οντως.

 

 Οι ενισχυτες της σε γενικες γραμμες δεν ειναι κατι το φοβερο. Το δυνατο τους σημειο ομως ειναι αυτο που συζηταμε, οι "σπασμενοι" τελικοι.

 

 Ολη της η τεχνολογια ειναι για εκει, και την λαμπα για αυτη τη δουλεια την εχει, και IMHO το καταφερνει αρκετα καλα, οχι ιδανικα, αλλα αρκετα καλα ωστε να βγαζει ωραιους crunch ηχους, που επειδη πλεον μονο με αυτους ασχολουμαι, 😆 μου ειναι αρκετη.

 

 Αλλα ναι, αν θελεις ηχους που η παραμορφωση να ειναι απο τον προενισχυτη, δηλαδη ηχους σε φαση distortion και οχι overdrive, τοτε δε λεει και τιποτα.

 

 Γενικα πιστευω οτι εκει ειναι ολο το θεμα, αν θελεις ας πουμε να μεταλ 😆 σε νοιαζει ο προενισχυτης, να δινει ωραιο γκαζι απο εκει, ο τελικος και ΠΣΗΦΙΟ να ειναι 😆 ΚΑΛΥΤΕΡΑ 😆 δε θελεις να αρπαζει ο τελικος, θα γινει πλαδαρη η φαση.

 

 Ενω αν δε θελεις την πολλη βρωμια, και στην ουσια θελεις να αρπαζει το καθαρο καναλι, εκει μετραει ο τελικος να ειναι λαμπα. Βεβαια, κατι tube overdrive και τετοια βγηκαν για να μη γινεται μακελειο απο την ενταση και να παιρνεις αυτον τον ηχο απο το πεταλι, αλλα τελος παντως καπως ετσι εχουν τα πραγματα αν δεν απατωμαι.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

👍

Απο τελη 70'ζ που αρχισαν ολες οι μοντες κ οι μπουτικαδες (κ η μεσα μπουγκι ως μπουτικας ξεκινησε) 2 ηταν τα ζητουμενα. Πως να μπορεις να περνεις χαηγκεη χωρις να πρεπει να τελικιαζεις ενα μαρσαλ (για να εχεις ακοη κ τη επομενη μερα κ να το ξανακανεις😆) κ πως μπορεις να εχεις Αμερικανικα καθαρα κ "Μπριτισ" βρωμικα στον ιδιο ενισχυτη. Κ αρχιζαν να βανουν εξτρα πρηαμπ στεητζιζ σε κομπος Αμερικανικα κ ο καθενας ειχε τη δικη του συνταγη

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως ο κορυφαιος με διαφορα και χωρις κανεις να τον πλησιαζει ψυχαναγκαστικος ηχητικα κιθαριστας, φυσικα για τον eric johnson μιλαμε, ε εχει βρει τη λυση: switch πεταλακι, και καθαρα στους fender και τσουπ- παταμε πεταλακι και εχουμε το σολο απο τον marshall. 😆

 

 

 Θα μπορουσε και ο Dim να κανει κατι τετοιο λογικα, αν δε βρει τελικα ακρη.

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 Παντως ο κορυφαιος με διαφορα και χωρις κανεις να τον πλησιαζει ψυχαναγκαστικος ηχητικα κιθαριστας, φυσικα για τον eric johnson μιλαμε, ε εχει βρει τη λυση: switch πεταλακι, και καθαρα στους fender και τσουπ- παταμε πεταλακι και εχουμε το σολο απο τον marshall. 😆

 

 

 Θα μπορουσε και ο Dim να κανει κατι τετοιο λογικα, αν δε βρει τελικα ακρη.

 

 

είμαι αντιμαρσαλάς.

και γενικά δεν είναι o γκαζωμένος ο ήχος μου. Που και που μπορώ να τον έχω κάπου σαν κερασάκι.

Το 90% είναι καθαρά, ή overdriven καθαρά με όγκο.

Οι ήχοι που με εκφράζουν είναι αυτοί στα σολο στα παρακάτω κομμάτια που αν θυμάμαι σωστά ήταν με την κοκκινη τελε με 9-46 στον behringer σε ένα απο τα preset μου (απο αυτά που έχω δείξει) και boost από το american sound.

και τον έχω θεωρητικά αν πάσα στιγμή διαθέσιμο, απλά θέλω λίγο να τον εξελίξω παραπάνω, αλλά στην κατεύθυνση αυτή.

 

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είμαι αντιμαρσαλάς.

και γενικά δεν είναι o γκαζωμένος ο ήχος μου. Που και που μπορώ να τον έχω κάπου σαν κερασάκι.

Το 90% είναι καθαρά, ή overdriven καθαρά με όγκο.

Οι ήχοι που με εκφράζουν είναι αυτοί στα σολο στα παρακάτω κομμάτια που αν θυμάμαι σωστά ήταν με την κοκκινη τελε με 9-46 στον behringer σε ένα απο τα preset μου (απο αυτά που έχω δείξει) και boost από το american sound.

και τον έχω θεωρητικά αν πάσα στιγμή διαθέσιμο, απλά θέλω λίγο να τον εξελίξω παραπάνω, αλλά στην κατεύθυνση αυτή.

 

Ασε μας ρε dim που θες να εξελιξεις τον ηχο σου?! Να τον κανεις τι?😁. Εχεις τοσο χαρακτηριστικο ηχο στη μουσικη σου κ στα προτζεκτ σου που εγω δε θα αλλαζα τιποτα!

Θα ελεγα ποιος ειναι αυτος που εδω μεσα που εχει εμμονη με τον Σλο (κ εκτιμαει τοσο το μηχανημα, οσο κ το απιστευτο του χρωμα)? Ο Βασίλης? ΠΟλυ ωραια, πες μου αγορι μου τη διευθυνση σου να σου τον στειλω🤣

 

Περα απο την πλακα ακουω το 3χ2 κ εχω μεινει με ανοιχτο το στομα.

 

24 λεπτά πριν, manosx είπε

 Παντως ο κορυφαιος με διαφορα και χωρις κανεις να τον πλησιαζει ψυχαναγκαστικος ηχητικα κιθαριστας, φυσικα για τον eric johnson μιλαμε, ε εχει βρει τη λυση: switch πεταλακι, και καθαρα στους fender και τσουπ- παταμε πεταλακι και εχουμε το σολο απο τον marshall. 😆

 

Εμ αμα εχεις λεφτα κ κουβαλητες βρισκεις λυσεις🤣

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

είμαι αντιμαρσαλάς

 

 

  Τιμη σου και καμαρι σου 😆

 

 Αυτο που ειπα με το switch, δεν εννοουσα παντως να γινεις μαρσαλας 😆 Απλα ας πουμε θα μπορουσες να βαλεις ενα switch και να εχεις δυο γραμμες, μια με προενισχυτη τον Σλο και μια με το strymon. Best of both worlds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ασε μας ρε dim που θες να εξελιξεις τον ηχο σου?! Να τον κανεις τι?😁. Εχεις τοσο χαρακτηριστικο ηχο στη μουσικη σου κ στα προτζεκτ σου που εγω δε θα αλλαζα τιποτα!

Θα ελεγα ποιος ειναι αυτος που εδω μεσα που εχει εμμονη με τον Σλο (κ εκτιμαει τοσο το μηχανημα, οσο κ το απιστευτο του χρωμα)? Ο Βασίλης? ΠΟλυ ωραια, πες μου αγορι μου τη διευθυνση σου να σου τον στειλω🤣

 

Περα απο την πλακα ακουω το 3χ2 κ εχω μεινει με ανοιχτο το στομα.

 

στο 0414 (μετά τη μέση) είναι λίγο πιό εξελιγμένος ο ήχος προς την κατεύθυνση που θέλω. Γι αυτό λεω αν είναι μπας και προτείνετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω για το κάτι παραπάνω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

στο 0414 (μετά τη μέση) είναι λίγο πιό εξελιγμένος ο ήχος προς την κατεύθυνση που θέλω. Γι αυτό λεω αν είναι μπας και προτείνετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω για το κάτι παραπάνω.

Δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα. Ο δευτερος ειναι ετσι τσακ πιο πανω σε ενταση κ στον πρωτο μου φαινεται σαν να εχεις τροφοδοτησει κ λιγο τον καθαρο ηχο στο μιξ κ ακουω λιγο απο την καθαρη του ατακα στη μιξη του. Αλλα μπορει απλα ετσι να μου φαινεται. Εσυ ξερεις

 

Τωρα στο να προτεινουμε ιδεες, ξεκινα οταν μπορεις με ενα θρεντ του τι εχεις φτιαξει κ την παρουσιαση κ απο κατω βαλε  μονο αρχεια ηχου, με τον ηχο τοσο μονο του οσο κ με την υπολοιπη μουσικη απο συγκεκριμενα σημεια των προτζεκτ σου κ περιεγραψε μας τι θες να πετυχεις κ τι δε σ'αρεσει απο την υλοποιηση. Μονο ετσι μπορει να καταφερουμε να προτεινουμε κατι ευστοχο.

 

Αν κ κρινοντας απο το πως καταφερες να φτιαξεις ηχο που να καθεται ετσι στη μιξη με το μπερινγκερ, μαλλον δε θα χρειαστεις τη βοηθεια μας με το Σλο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

Αν κ κρινοντας απο το πως καταφερες να φτιαξεις ηχο που να καθεται ετσι στη μιξη με το μπερινγκερ, μαλλον δε θα χρειαστεις τη βοηθεια μας με το Σλο

 

ναι ναι...

σε καταλαβαίνω απόλυτα....🤪

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου