Προς το περιεχόμενο

Πετάλια -> input κάρτας VS πετάλια -> guitar software


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον gkourmoul1 απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Έκανα ένα συγκριτικό, στο οποίο χρησιμοποίησα κάποια πετάλια και τα έστειλα απευθείας στο di input της audient id4. Στο audio track που φόρτωσα, και έκανα τις εγγραφές με τα πετάλια, ενεργοποίησα δύο διαφορετικά software. Έκανα τρία διαφορετικά exports. Στο πρώτο έχω απενεργοποιήσει τα software και ακούγονται τα εφέ από το line in της καρτας (χωρίς προσομοίωση ενισχυτή και καμπίνας). Στο δεύτερο έχω ενεργοποιήσει το fx bias και ακούμε τα πετάλια μεσα από tweed deluxe, ένω στο τρίτο έχω ενεργοποιήσει το th3 (το περιέχει το cakewalk) και ακούμε τα πετάλια μέσα από blackface.

 

1127698580_(40).thumb.png.3f9117b64b344d75c2a36c2fc10e679e.png

 

Να σημειώσω ότι τα πετάλια τα ρύθμισα πάνω στο fx bias, και έκανα κάμποση ώρα να βρω ενισχυτή και καμπίνα που να ακούγονται κοντά στον ήχο σκέτης της κάρτας. Γενικότερα, πολύ πριματος ο ήχος μέσα από το συγκεκριμένο software και δεν μου πολυάρεσε το αποτέλεσμα. Στον αντίποδα, το Th3 είχε πολύ μπασάτο ήχο, και δεν δυσκολευτηκα να βρω ρύθμιση (δεν έχω τόσες εναλλακτικές εφέ σε αυτό). Ακούστηκε κάπως καλύτερα.

 

1162329409_(41).thumb.png.f6c7ec80cea1df82dbcc677c83f43407.png

 

 

 

Καθαρός ήχος

line 

 fx bias

 th3

 

 

Με blues driver

 line

 fx bias

 th3

 

 

Με ts808

 line

 fx bias

 th3

 

 

Με heavy overdrive

 line 

 fx bias

 th3

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

τα έστειλα απευθείας στο di input της audient id4.

 

Στο πρώτο έχω απενεργοποιήσει τα software και ακούγονται τα εφέ από το line in της καρτας

 

 

Εδώ λες δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν μπορεί να τα έστειλες στο DI και να ακούγεται το line in.

Το DI είναι το instrument input, και είναι διαφορετικό από το line input.

Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά.

Για εξήγησε που πλάγκαρες την κιθάρα ...

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα έχει δύο εισόδους. Μια από τις δύο έχει ένδειξη DI. Με αυτή δουλεύω ότι έχει να κάνει με κιθάρα, ενώ στην άλλη είσοδο έχω το πυκνωτικο για τη φωνή.

 

Σε αυτή με την ένδειξη di έχω κάνει το τεστ.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Σε αυτή με την ένδειξη di έχω κάνει το τεστ.

 

 

Άρα είναι πάνω σε προενίσχυση της κάρτας (υποθέτω).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού το Di είναι μακράν καλύτερο κατά την γνώμη μου.

Τα άλλα ακούγονται σαν πικαρισμένα και μπουκωμένα (ειδικά το Bias).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και μάλιστα έχω αδικήσει το di της κάρτας, διότι τα πετάλια έχουν ρυθμιστεί για το fx bias (ώστε να μην ακούγεται εντελώς χάλια).

 

Μέσω di μπορώ να βγαλω, παντως, πολύ ωραίους ήχους. Θυμάμαι είχα γράψει κιθάρες για ένα κομμάτι του PAL και κατά λάθος είχα ξεχάσει να ανοίξω ενισχυτή. Ήταν καλός ο ήχος (παρολ' αυτά τις ξαναγράψα διότι με τον mv50 είναι πολύ πολύ καλύτερος).

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω  πολλα.

 

Σας αρεσει ο ηχος του di με εφε?

Σας αρεσει ο ηχος του με drive? 

Ο σκοπος του αμπ σιμ ειναι ν'αλλαξει τον di ηχο. Αρα γιατι να ρυθμιστουν οσο πιο κοντα στο di ηχητικα? Ο σκοπος ειναι να συγκρινουμε τα σηματα? Κ αν το di εχει καλυτερο σημα (με πεταλακια) τι να το κανεις αν η ''χροια'' ειναι χαλια (στα καθαρα ενταξει ειναι πολυ χρησιμος ηχος στα ντραηβ δε παλευεται). Αν το κανετε μονο για το σημα τοτε καταληγουμε στο οτι (αφου το di εχει το καλυτερο σημα με πεταλακια, αλλα ο ηχος με drive ειναι απαισιος) τα καταλληλα πεταλακια για αυτη τη δουλεια ειναι ή amp-in-a-box λυσεις ή εντελως preamps πεταλια. Κ μετα φυσικα IR αν δεν εχουν τα πεταλακια.

 

Βοηθηστε με καλοι μου ανθρωποι! Καταλαβα κατι λαθος? Εχει χαθει κ η μπαλα απο το μουλτιτασκινγκ στα πολλα θρεντ

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου