Προς το περιεχόμενο

Superfunk mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρον και διδακτικό βίντεο Νίκο.

Όταν βρεις χρόνο και διάθεση, κάνε και ένα βίντεο που να δείχνεις με ποιο τρόπο τα χρησιμοποιείς και γιατί τα χρησιμοποιείς, σε ένα ολοκληρωμένο κομμάτι σου.

 

Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες. Δεν υπάρχουν πολλά τέτοιου ειδους βίντεο στα Ελληνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

καβατζωσε το για οσο παει.

 

Ε αυτό έχω κάνει... εντάξει υπάρχουν και άλλα delay αλλα αυτό το χρησιμοποιώ πάνω από 15 χρόνια.... σχεδόν αποκλειστικά.

Αλλά δε βαριέσαι και να χαθεί θα βάλω τα delay της Nomad και αυτά καλά είναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cos_dr είπε

τον νυν. Ωραία τα λέει. Είναι προφορά Ελληνοχάρβαρντ🤣

 

 Και επί της ευκαιρίας χαιρετίζω και εγώ την πρωτοβουλία του βίντεο, είναι ευχάριστο για άλλη μια φορά μέλη να μοιράζονται την εμπειρία τους, τις μεθόδους τους, ιδιαίτερα εκλεκτά μέλη σαν τον SF.

Ναι αλλά είπες Τον πρωθυπουργό μου, εκτός και αν όντως είναι ο νυν ΣΟΥ.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, manosx είπε

Η ohm force νομιζω τα εχει τιναξει τα πεταλα, κατι θυμαμαι που κλαιγανε με μαυρο δακρυ στο kvr, καβατζωσε το για οσο παει.

Όχι ρε συ! Υπάρχει ακόμα η σελίδα. Μήπως κλαίγανε το Antares Filter, και προτείνανε αντ αυτού το Quad Frohmage?

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ναι αλλά είπες Τον πρωθυπουργό μου, εκτός και αν όντως είναι ο νυν ΣΟΥ.

Εγώ πιστεύω στον ΝΥΝ. Αυτός είναι ο καταλληλότερος και η θέση του στην πρωθυπουργία αξίζει κάθε ΘΥΣΙΑ🤣

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Προειδοποίηση προς το μέλος cos_dr

 

Κωστάκης... Φλερτάρεις με την καταστροφή, ακροβατείς στο χείλος της αβύσσου, ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη, οδεύεις προς το παγόβουνο- ε, νομίζω ότι φτάνουν τόσα 😄

 

Όχι πολιτικές νύξεις 😇

συγνώμη, το πόστ είναι αντικειμενικό.

 Θυμίζει η φωνή με την αγγλική προφορά τον συγκεκριμένο.

 Δεν φταίω εγώ. Δεν είναι πολιτική νύξη.

 Είναι αντικειμενική παρατήρηση και δεν νομίζω να έχει κάποιος αντίρρηση.

 Ακούγεται ξεκάθαρα και το ανέφερα ως ομοιότητα, όχι για να θίξω κάτι πολιτικό.

 

 Τα αυτιά μου είναι φημισμένα ΔΙΕΘΝΩΣ θα έλεγα🤣 για την αναγνωριστική ικανότητά τους, μάλιστα με έχουν επευφημήσει για  αυτή την ικανότητα, να ακούω απίστευτες λεπτομέρειες σε μια μίξη, διαβάζω τους ήχους. 

 

 Δεν είναι δίκαιη λοιπόν θα έλεγα η συγκεκριμένη προειδοποίηση χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Όχι ρε συ! Υπάρχει ακόμα η σελίδα. Μήπως κλαίγανε το Antares Filter, και προτείνανε αντ αυτού το Quad Frohmage?

 

 

  Εχεις δικιο, ζει τελικα, καλο αυτο για τον SF.

 

 Αλλα και εγω εχω δικιο, κοιτα εδω κλαψα στο kvr, πολλες φορες βαζανε πλερεζες και την κλαιγανε την εταιρια οτι εκλεισε 😆

 

 https://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=505271&start=705

 

 

 Καλο που ζει για οποιον εχει ηδη τα plug ins της, αλλα με τοσο κλαψα απο τους χρηστες της δεν θα αγοραζα πλεον κατι απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

Αλλα και εγω εχω δικιο, κοιτα εδω κλαψα στο kvr, πολλες φορες βαζανε πλερεζες και την κλαιγανε την εταιρια οτι εκλεισε 😆

Ε ρε συ ντάξει. Αυτό είναι το άλλο anti-waves ζήτημα. Δηλαδή, έχεις έναν προγραμματιστή που φτιάχνει κάτι καλό. Μπράβο, να τον προτιμήσουμε. Τον προτιμάμε. Και μετά βγαίνουν windows 15. Πρωί-πρωί στις έξι η ώρα πλακώνουνε τα μέιλ. "Φίλος πού είναι η καινούργια έκδοση;" "Πότε θα το βγάνεις, με πρόλαβε ο τσαρλιχάντερ έβγαλε πρώτος δίσκο, με έφαγες." "Άντε ακόμα; Ρε μπας κι έκλεισε;" "Πάει παιδιά δε δουλεύει τίποτα."

 

Και κάθεται ο άνθρωπος και προγραμματίζει με το σκ$τ() στην κάλτσα, δεν προλαβαίνει ούτε το σκυλί του να βγάλει για χ3σιμο, λένε οι άλλοι "Δεν απαντάει, πάει, το κλείσανε το μαγαζί."

 

Μέχρι να βγάλει για τα windows 15, έχουν βγει τα Μ5 που θέλουνε NativeV2 αρχιτεκτονική, φτου κι από την αρχή.

 

Του βάζεις του άλλου νταράλα "Κάαααανεεεεε λιγάααααααακιιιιιιιι, υυυυπποοοοοοομοοοοονήηηηηηη", δεν καταλαβαίνει. Τι να κάνουμε. Αυτοί είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό το βίντεο, επανέρχομαι εγώ, του ΣΦ.

Αν είναι κάποιος να κλέψει ιδεες ας πάει στο κομμάτι με το superior, όπου βέβαια απαιτούνται κάποιες προϋποθέσεις:

1. να κάνεις add to cart και να δώσεις τη διαφορά (που δεν είναι συμφέρουσα και κακό δικό τους στην toontrack), από το ez drummer.

2. Να επιμένεις (έστω και στο ez drummer) να χωρίζεις όλα τα τύμπανα ανα track και να μην βαριέσαι να τα έχεις απλά σε ένα stereo track

3. Να αφιερώσεις χρόνο να περάσεις όλη αυτή την επεξεργασία που περιγράφει ο Νίκος για τα τύμπανα.

 

διότι καλώς ή κακώς σε όλα τα χρόνια που ακούω, διαβάζω, μελετώ περι ηχογράφησης κλπ όλοι λένε για ένα κομμάτι ότι για να πετύχει πρέπει να έχει σωστό drum track. Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

 

Επίσης...Νικόλαε, το βίντεό σου καθάρισε, αλλά πήραμε δραμαμίνες.

Αυτά δεν γίνονται με το κινητό.

Κατέβασε το δωρεάν flashback express 5

https://www.flashbackrecorder.com/express/

και κάνε ωραιότατα το tutorial σου με κανονικό screen capture και Live voice over. Πρέπει να υποστηρίζει η κάρτα σου βέβαια loopback, αλλά μπορείς να το κάνεις και εκ των υστέρων.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ali σιγουρα παιζει αυτο που λες, αλλα εδω μιλαμε για κενα ετων στην υποστηριξη, δεν ειναι το ιδιο.

 

 

 Dim, οπωσδηποτε τα drums ειναι ολο το μαμησι στον ηχο. Ακομα και στα πιο τσαπατσουλικα μου κομματια, τουλαχιστον μποτα- ταμπουρο- over ειναι σε ξεχωριστα track, και τα room μικροφωνα αν υπαρχουν ειναι και τα πρωτα που φερνω στα μετρα μου.

 

 Η μποτα μπορει να παει με το μπασο σε γκρουπ για να κομπρεσσαριστουνε μαζι, ή να στειλεις απο το κανάλι της στο side chain του κομπρεσσορα του μπασου. Το ταμπουρο παλι ειναι το βασικο οργανο, τις περισσοτερες φορες εχει επεξεργαστες dedicated σε αυτο. Και τα room μικροφωνα ειναι κλειδι, ποσο dry θελεις τον ηχο, δεν μπορεις να τα αφησεις οπου ναναι, παιζουν μεγαλο ρολο στο να δεσουν με τα υπολοιπα και στο συνολικο χαρακτηρα του κομματιου.

 

 Αυτα ειναι τα bare minimum που κανω, αν δεν τα κανω δεν μπορω να μιξαρω ουτε τις μ@λ@κιες που γρατζουναω 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για το βιντεο. Το πιο εντυπωσιακο ειναι πως μεσα σε 7 λεπτα εξηγει καποιος ολη την διαδικασια. Αφομοιωμενη γνώση και σιγουρια λέγεται αυτό, τι θέλεις που και γιατι το θες.

Το γαμάτο είναι ότι μπορείς με τόση συσσωρευμένη εμπειρία και γνώση να γυρίσεις και στην απλότητα σαν συνειδητή επιλογή και όχι σαν έλλειψη αν χρειαστεί.

 

Και να ρωτήσω και κάτι όσον αφορά τα ίδια τα στοιχεία που παρέθεσες.

Τα delay τα χρησιμοποιείς από το πρόγραμμα ή από τα πετάλια σου?

Ή χρησιμοποιείς και delay ανεξάρτητα απο τα πετάλια σαν στοιχείο της μίξης ας πούμε, για όγκο, για ελαφριά στρεοφωνία αν χρειαστεί κλπ?

 

Χάρηκα για το τελικό που λες ότι χρησιμοποιείς μόνο limiter γιατί και εγώ τελευταία αυτό κάνω. Είναι και λίγο ρίσκο πάντως να βάζεις γενικούς μαστερινγκ κομπρέσορες στο τελικο μάστερ κανάλι. ΄Μπορεί και μετά απο πολλές ώρες να μην ακούς τις συνέπειες. Θέλει καθαρό αυτί την επόμενη. Νομίζω  πάντωςότι αν το κάθε τρακ είναι προσεγμένο (όχι ότι το κάνω πάντα) το τέλος ειναι πάντα πιο έυκολο.

 

Όπως και να χει συγχαρητήρια και ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλα αυτά.

α και κάτι ακόμα. Εγώ έχω μπανίσει από καιρό το arturia v7, δεν θυμάμαι αν έβγαλαν κι άλλο. Κάποια στιγμή θα το πάρω, έχει και ένα καταπληκτικό μελοτρον αν το θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου