Προς το περιεχόμενο

Superfunk mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, geka είπε

Τα delay τα χρησιμοποιείς από το πρόγραμμα ή από τα πετάλια σου?

Ή χρησιμοποιείς και delay ανεξάρτητα απο τα πετάλια σαν στοιχείο της μίξης ας πούμε, για όγκο, για ελαφριά στρεοφωνία αν χρειαστεί κλπ?

 

Για τις κιθάρες φαντάζομαι μιλάς, πάντα γράφω με delay από τα πετάλια μου και αν χρειαστεί κυρίως για ογκο σε lead μέρη προσθέτω extra delay με plug ins (συνήθως το Ohm Boyz).

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/4/2023 στις 9:41 ΜΜ, roberto30 είπε

Πολύ ενδιαφέρον και διδακτικό βίντεο Νίκο.

Όταν βρεις χρόνο και διάθεση, κάνε και ένα βίντεο που να δείχνεις με ποιο τρόπο τα χρησιμοποιείς και γιατί τα χρησιμοποιείς, σε ένα ολοκληρωμένο κομμάτι σου.

 

Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες. Δεν υπάρχουν πολλά τέτοιου ειδους βίντεο στα Ελληνικά. 

 

Βιντεο δεν κανω γιατι δεν το εχω και πολυ αλλα παμε ενα....κομικ 😅 στα γρηγορα

 

1.Καναλια/vst

Συνηθως χρησιμοποιω αυτα τα καναλια & vst

 

image.png.23d0a0df11de4f7f9e2549644644a60a.png 

image.png.ead25e0deb2e99029419c20bc9634f1f.png

 

Αναλογα βεβαια με το ασμα αυξομειωνονται....

 

2.Drums

 

Παντα Superior 3 με τα individual καναλια να "εξαγονται" καθαρα στα καναλια του daw (δεν χρησιμοποιω το δικο τους mixer ουτε τα εφε τους για επεξεργασια αλλα αυτα του Sonar και καποια plug ins  )

 

image.png.3d9574ad5ddd5e986d329d2c418c69d0.png

 

image.png.e41176666ca39d9b5adec1585907a367.png

 

Γενικα τα plug ins που συμπαθω πολυ ειναι τα Nomad και τα χρησιμοποιω κατα κορον (αν και στο βινΔεο εδειξα ενα Waves template που εκεινο τον καιρο δουλευα) εχουν εναν δικο τους ιδιαιτερο και "καθαρο" ηχο που  μου αρεσει.

 

Δεν ειναι δα και πολλα...

 

Για ΟΛΑ τα οργανα (και τα τυμπανα) ουσιαστικα χρησιμοποιω τα δυο αυτα channel strips (και αυτο το Reverb στις ΠΟΛΥ σπανιες φορες που θα χρησιμοποιησω αυτο το εφε,κυριως στο κατω μερος του snare,γενικα δεν ειμαι fan του reverb)

 

image.png.8f7141256f6d4e5e2030b35ea84378e4.png

 

στο side chain των τυμπανων (υπερκομπρεσαρισμενα kick,snares,room & OH τα οποια προσθετω αναλογα με την ορεξη στο βασικο καναλι)  αυτα τα 2

 

image.png.b3addfd1031a02a21327c501d5c406b7.png 

και στο main drum bus αυτα

 

image.png.d96ac39dfae07037b33d73b27a64385d.png

 

στο μπασο χρησιμοποιω παντα το Amplitube σε SVT setting με το βασικο channel strip που χρησιμοποιω και στα υπολοιπα οργανα

 

image.png.994672cca0615df2d459d4e9864b3668.png

 

και 8Χ10 καμπινα με vitual RE20 & U87 mics

image.png.399268f6fa14b81878dabd77d8bfb543.png

 

το delay προφανως ειναι το αγαπημενο μου εφε και εκτος απο τα OHM BOYZ χρησιμοποιω κι αυτα το καθενα αναλογα με την περιπτωση

 

image.png.e2b792432b50f4e9215f1c323888fb52.png

 

σε ολα τα καναλια εχω ενεργο το eq με high / low pass settings αναλογα με το οργανο & την vitual κονσολα (συνηθως "Neve") παντα ενεργη ενω αν θελω να βρωμισω ενεργοποιω και το tube distortion

 

image.png.50e90ed06a5fe6754071bd33b44474f9.png

 

τελος το master bus μου ειναι εξαιρετικα βαρετο..

 

image.png.e6892dd5c8e799a191f267d646312a9b.png

 

ελπιζω να σε ικανοποιησα :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mpamps είπε

Είδα τις στάθμες στα κανάλια σου και ντραπηκα! 😁

 

Γιατί ρε συ;

Αν έχεις κάνει σωστό gain staging και ακολουθείς τον παλιό κανόνα των  "-18" που εμείς οι γεροαναλογικοι ακολουθούμε κάπου εκεί πρέπει να είναι (ΜΕ eq & comp)

Μην το κοκκινΑεις 😅 το μικΣ

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γιατί ρε συ;

Αν έχεις κάνει σωστό gain staging και ακολουθείς τον παλιό κανόνα των  "-18" που εμείς οι γεροαναλογικοι ακολουθούμε κάπου εκεί πρέπει να είναι (ΜΕ eq & comp)

Αυτά ακριβώς είναι που δεν κάνω (ακόμα)...και τα levels μου είναι στο θεό.

Μαθαίνω όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, methylene blue είπε

Δεν ειναι καλυτερα να κατεβαζεις το pre-gain ωστε να εχεις καλυτερο "βημα" στη διαδρομη των fader;

Το ρώτησα κι εγώ αυτό, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν αλλάξεις το pre-gain, πρέπει να μπεις και στα ανάλογα dB στο πρώτο plug-in. Θα μπορούσε να παίξει gain plug-in τελευταίο, πριν το fader, που να κατεβάζει το σήμα περίπου 18 dB, ώστε το φέιντερ να βόσκει τελικά γύρω στο 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, πολύ μου αρέσει το look & feel του mixer στο Sonar.

Το spacing που έχει ανάμεσα στα channels και στα διάφορα sections μέσα στο channel βοηθάει πολύ.

Καλή επιλογή χρωμάτων. Φαίνεται να μπορώ να βρω γρήγορα αυτό που θέλω.

 

Το προτιμώ από του Logic που χρησιμοποιώ και σίγουρα από του Cubase του οποίου το GUI δε συμπάθησα ποτέ.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το ρώτησα κι εγώ αυτό, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν αλλάξεις το pre-gain, πρέπει να μπεις και στα ανάλογα dB στο πρώτο plug-in. Θα μπορούσε να παίξει gain plug-in τελευταίο, πριν το fader, που να κατεβάζει το σήμα περίπου 18 dB, ώστε το φέιντερ να βόσκει τελικά γύρω στο 0.

Το κανω μονιμα στο master out.

Αλλα εννοειται τιποτα δεν κοκκινιζει πριν φτασει εκει. Ουτε καν.

Αλλα λογω του ειναι αθροιστικοι οι αλγόριθμοι στο τελος ενα -5 -7 βαζω. Και επισης επειδη τα εργαλεία για master  τα εφαρμοζω στο τελος και post fader, αφηνω ενα headroom γύρω στα 3 εως 5 db για να μπορουν να δουλεψουν ανετα. Τελος ποτέ δεν εχω στο 0 κορυφή στο τελικό. Αφηνω γύρω στο 1 περιθώριο για τους αλγοριθμους της όποιας πλατφορμας που σχεδόν παντα επεμβαίνει οπως θέλει 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου