Προς το περιεχόμενο

Superfunk mixing & mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

ΨΑΧΝΩ τοση ωρα να σου βρω ενα βιντειο της προκοπης για αυτο που να ειναι συντομο και κατανοητο,τελικα βρηκα διαμαντι στο ιδιο το καναλι του Sonar 😅

 

 

 

Καλό, αν και σπάνια θα κάνω όλα αυτά που κάνει.

Συμφωνώ μαζί του μέχρι την αρχή περίπου εκεί που λέει για το -18.

Μετά θα φροντίσω κάθε πλαγκιν να έχει δυνατότητα output.

Αυτό το πράγμα για κάθε τι που προσθέτει να πρέπει να βρεί κάτι άλλο να σετάρει ξανά το output το βρίσκω πολύ χαζομάρα.

Επίσης μας έδειξε το vu και μας είπε για old school και ότι δες μηδενίζει στο -18.

Αφού ρε φίλε το εργαλείο που έβαλες ήταν σεταρισμένο στα -18. Αν ήταν στο -15 θα μηδένιζε στο -15.

 

Το πιό σημαντικό πάντως δεν το έδειξε, δηλαδή να βλέπεις στο master Out τι γίνεται προσθέτοντας κάθε track.

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι, επειδή σε γενικές γραμμές όλοι μας δουλεύουμε κατα μόνας και γράφουμε ένα ένα κάθε όργανο, το στρώνουμε εκεί που πρέπει κατά την προσθήκη κάθε νέου.Πάνω κάτω θα έρθει εκεί που πρέπει (αφού βέβαια έχουν έρθει τύμπανα και μπάσο).

Αν είσαι γενικά προσεκτικός και όχι χουβαρντάς στο δώσε μπάρμπα θα καταφέρεις να έχεις ένα τελικό αποτέλεσμα πριν το 0 με περιθώριο για τα μάστερ εργαλεία.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Μετά θα φροντίσω κάθε πλαγκιν να έχει δυνατότητα output.

 

Ε αυτό λέει και αυτος,αλλά δεν έχουν όλα τα ΡΙ αυτή τη δυνατότητα, οπότε όταν δεν την έχουν κάνει αυτό 

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αυτό το πράγμα για κάθε τι που προσθέτει να πρέπει να βρεί κάτι άλλο να σετάρει ξανά το output το βρίσκω πολύ χαζομάρα.

 

Εντάξει δεν είναι και τίποτα το τρομερό ένα ΡΙ με ένα "κουμπί" που ρυθμίζει το gain μετά το ΡΙ βάζει δεν κάνει και επέμβαση ανοιχτής καρδιάς :)

 

Προσωπικά 4-5 ΡΙ χρησιμοποιώ και όλα έχουν ρυθμιστικό εξόδου οπότε δεν το κάνω αυτό αλλά καλό να γίνεται αν κάποιος χρησιμοποιεί ΡΙ χωρίς ρυθμιστικό εξόδου.

 

Βέβαια αν ΘΕΣ να πουσαρεις με το plug in τον ήχο για " παραμόρφωση" (κάποιες φορές το κάνω και εγω) δεν σε νοιάζει κάτι τέτοιο οπότε βαράς ελεύθερα ....

 

Δεν υπάρχουν κανόνες,μέσα σε λογικά πλαίσια βέβαια, if it works it works.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Το πιό σημαντικό πάντως δεν το έδειξε, δηλαδή να βλέπεις στο master Out τι γίνεται προσθέτοντας κάθε track.

 

Ε εντάξει αυτό το βλέπεις θες δεν θες.

Ένα LUFS meter θες στο ΜΒ εκτός από το RMS & PEAK meter και είσαι οκ.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ πάλι θα πρότεινα σε όλους τους μη έμπειρους να κάνουν μια μίξη τους μία φορά όπως την έκαναν μέχρι τώρα και άλλη μία όπως ΑΚΡΙΒΩΣ προτείνει ο τύπος... τα συγκριτικά συμπεράσματα από την τριβή τους με την διαδικασία θα τους είναι πολύ χρήσιμα...

 

τώρα η RMS είναι μια καθαρά "μαθηματική" προσέγγιση ως προς τον μέσο όρο και χρήσιμη ακόμα ως τέτοια στο mix αλλά η LUFS είναι η σύγχρονη τελική ματιά μετά την συνθηκολόγηση και την κατάπαυση πυρός (εν πολλοίς) στα πεδία μάχης του loudness war στο mastering, για τον απλούστατο λόγο ότι λαμβάνει επιπλέον υπόψη της και την ανθρώπινη αντίληψη της έντασης...

 

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, npap είπε

και άλλη μία όπως ΑΚΡΙΒΩΣ προτείνει ο τύπος... τα συγκριτικά συμπεράσματα από την τριβή τους με την διαδικασία θα τους είναι πολύ χρήσιμα...

 

Εγώ δάσκαλε έτσι την έκανα πάντα γιατί έτσι είχα μάθει τα χρόνια τα παλιά με τα αναλογικά μηχανιΖματα...έχω δοκιμάσει και πιο hot πράγματα όταν κατάλαβα ότι με... παιρνει λόγω unlimited headroom (my ass 😅 ) αλλά πάντα όταν ακολουθώ τα ...παλιά όλα ακούγονται πολύ καλύτερα και καθαρότερα.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου