Προς το περιεχόμενο

Motu Ultralite mk4 S/Pdif συνδεση με Logic Pro X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .Προσπαθω να συνδεσω το Universal Audio Ox με την Motu mk4 (Optical in)  μεσω S/Pdif και να στειλω τον ηχο στο Logic Pro X . Παλευω καμποσες ωρες και δεν εχω βγαλει ακρη . Το μονο που καταφερα ειναι στο 9-10 του Logic να ακουγεται ενοχλητικος ηχος .Παραθετω φωτο του καλωδιου που εχω καθως και της πισω πλευρας της Motu .Αν γνωριζει καποιος & μπορει να βοηθησει ,τον ευχαριστω

 

 

Screenshot2023-04-07at22_12_33.thumb.png.086abe55b7ffca71d5b8232f175d79bb.pngScreenshot2023-04-07at22_13_17.thumb.png.afe96d45574f50d32bc0112b3b77535e.png

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • J's conspiracy changed the title to Motu Ultralite mk4 S/Pdif συνδεση με Logic Pro X

Να τα πάρουμε λίγο απ' την αρχή.

Η Motu έχει coax s/pdif in και out (rca βύσματα), και επίσης optical in και out, που μπορεί να λειτουργήσει σαν adat ή TOSlink (δηλαδή optical s/pdif).

Το ox έχει coax s/pdif out (rca βύσματα), και optical s/pdif out.

 

Ή που θα πάρεις s/pdif καλώδιο με rca βύσματα, ή optical καλώδιο (που νομίζω αυτό έχεις).

Αν όμως τα συνδέσεις με optical καλώδιο, τότε πρέπει να πας στο software της Motu στο device tab και στο input banks να τσεκάρεις το optical, και επίσης στο optical setup να βάλεις TOSlink (ή κάτι τέτοιο αν υπάρχει στις επιλογές).

Το έκανες αυτό?

 

Δεν ξέρω κανένα από τα δύο μηχανήματα και ψάχνω στα μανουάλια τους.

Για κοίτα, γίνεται δουλειά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

τα εκανα αλλα πλεον δεν εχω καν ηχο στον υπολογιστη και στο logic στο input 9-10 βαραει μονο του

-> παραθετω φωτο

 

Screenshot2023-04-07at23_25_33.png.3d179fa71f2744cb4d9bdf73373b9939.pngScreenshot2023-04-07at23_25_43.png.9c7bfa573910bda3d31d2f7bcc008f9a.pngScreenshot2023-04-07at23_27_04.png.98b8800f15fd492961e9825f2e3f3b91.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην έχεις ρυθμίσει κάτι καλά στο routing.

Αν δεν έχεις εύκαιρο το manual, το επισυνάπτω εδώ γιατί τα γράφει αυτά από την 13η σελίδα και μετά.

 

Το sample rate επίσης, πρέπει να είναι το ίδιο και στα δύο μηχανήματα.

UltraLite-mk4_User_Guide.pdf

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ίσως να μην έχεις ρυθμίσει κάτι καλά στο routing.

Αν δεν έχεις εύκαιρο το manual, το επισυνάπτω εδώ γιατί τα γράφει αυτά από την 13η σελίδα και μετά.

 

Το sample rate επίσης, πρέπει να είναι το ίδιο και στα δύο μηχανήματα.

UltraLite-mk4_User_Guide.pdf 7.81 MB · 1 download

Εχω προσπαθησει να κανω οτι λεει αλλα χωρις επιτυχια 

και το Οx και η Motu εχουν 44.1

παραθετω τα παντα μπας και..

 

Screenshot2023-04-08at00_07_48.thumb.png.c81b6d64ef0fdb22f470b875eb83dd3b.pngScreenshot2023-04-08at00_09_42.thumb.png.1d0cc72502311ab98b84a97141d90f47.pngScreenshot2023-04-08at00_09_53.thumb.png.8a68ee7b72de43e85bed8e913176e591.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως σε βοηθήσει (είναι άλλο audio interface βέβαια).

 

https://www.logicprohelp.com/forums/topic/124537-universal-audio-ox-and-logic-pro-x-question/

 

και εδώ

 

https://uadforum.com/community/index.php?threads/ox-newbie-question-about-spdif-and-ox-not-always-working.57507/

 

Είμαι πάντως σχεδόν σίγουρος, ότι κάτι που δεν γνωρίζω δεν πάει καλά στην συνδεσμολογία.

Το TOSlink input στην κάρτα, σε ποιο output πάει?

Για άνοιξε και τα inputs (adat και spdif).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως σε βοηθήσει (είναι άλλο audio interface βέβαια).

 

https://www.logicprohelp.com/forums/topic/124537-universal-audio-ox-and-logic-pro-x-question/

 

και εδώ

 

https://uadforum.com/community/index.php?threads/ox-newbie-question-about-spdif-and-ox-not-always-working.57507/

 

Είμαι πάντως σχεδόν σίγουρος, ότι κάτι που δεν γνωρίζω δεν πάει καλά στην συνδεσμολογία.

Το TOSlink input στην κάρτα, σε ποιο output πάει?

Για άνοιξε και τα inputs (adat και spdif).

τωρα τα ξαναδιαβαζω τα θεματα στα link

εχω συνδεσει Ox ->καλωδιο spdif->optical in Motu->usb στο macbook pro & main out στα monitors

αυτα

δεν εχω ιδεα που παει το Toslink  ,το εκανα γιατι μου το πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρέπει να ρυθμίσεις το ox να δίνει το αναλογικό σήμα στο optical output.

Μετά πρέπει να στείλεις το ψηφιακό σήμα που πηγαίνει στην Motu από το TOSlink input σε κάποιο αναλογικό output (ηχεία).

 

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό σε αυτά τα μηχανήματα, γιατί δεν έχω εμπειρία από αυτά.

 

Επίσης φαίνεται από το φωτό σου, ότι η Motu μια χαρά παίρνει και δίνει σήμα, απλά εσύ δεν το ακούς (αν δεν κάνω λάθος).

Γι' αυτό λέω να δώσεις το TOSlink input σε κάποιο computer output.

 

Στην άλλη φωτό σου με τα inputs και outputs της Motu, φαίνεται να δίνεις το adat input στο adat output (και πάλι αν δεν κάνω λάθος).

Πρέπει να ανοίξεις (λογικά) στο logic, κάποια κανάλια με adat input/output, και να στείλεις εκεί το σήμα.

Μετά από το output στο main bus.

 

Ψάχνοντας πάω κι εγώ, sorry.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο adat αλλο spdif ασχετα αν μοιραζονται το ιδιο καλωδιο και υποδοχή.

Ψηφιακο σημα πρεπει να βγει και να μπει σε spdif 

Adat βαζεις μονο για να προσθεσεις πχ σε καρτα αλλες 8 εισοδους μεσω της optical

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου