Προς το περιεχόμενο

Roland VA76 ΒΛΑΒΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα! 

Ίσως κάποιοι να θυμούνται το θέμα που είχα ανοίξει στο παρελθόν, σχετικά με την απόκτηση του εν λόγω οργάνου. Πέρασαν τρία χρόνια ακριβώς από τη μέρα εκείνη και το όργανο μου κράτησε πολύ καλή συντροφιά με τους υπέροχους ήχους του. 

Ώσπου χθες, αποφάσισε τελικά, να χαλάσει για τα καλά:

Ξαφνικά και χωρίς εμφανή λόγο, την ώρα που έπαιζα (όχι σε live ευτυχώς), το όργανο τρελάθηκε, άρχισε να πατάει μόνο του δεκάδες κουμπιά σε αστραπιαίο χρόνο, να αλλάζει μόνο του ήχους, να προσπαθεί να κάνει sampling, να γράφει μηνύματα στυλ "disk not ready", "666 velzevoul" κι όλα αυτά, χωρίς να ακουμπάω τίποτα! Είχα μείνει να το κοιτάω να κάνει παλαβομάρες και το μυαλό μου πήγε σε διάφορα.

Σε πρώτη φάση, έκαψα φασκόμηλο και είπα τρεις φορές το "πάτερ ημών". Δεν έπιασε! 

Μετά, επικαλέστηκα τον μεγάλο Μανιτού. Ούτε αυτό έπιασε... 

Τέλος, ακολούθησα την κοινή λογική, προσπαθώντας να εντοπίσω την πηγή του κακού και κατέληξα στο αναμενόμενο: Οθόνη αφής! 

Ο τεχνικός που μίλησα μαζί του (θεωρείται κορυφαίος στην πόλη) μου είπε κι αυτός για οθόνη αλλά, το ζήτημα είναι πως τέτοιο ανταλλακτικό, μόνο στο αρχαιολογικό μουσείο μπορεί να βρεθεί, κοινώς, κατά 90%, δεν υπάρχει! 

Για να μην σας ζαλίζω άλλο, η ερώτηση έχει ως εξής: Υπάρχει δυνατότητα να αντικατασταθεί μόνο το digitizer (ακουμπότζαμο) ή θέλει αλλαγή όλο το κιτ της οθόνης; 

Επεξεργασμένο από Yiannis Filippoupolitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, Yiannis Filippoupolitis είπε

Ο τεχνικός που μίλησα μαζί του (θεωρείται κορυφαίος στην πόλη)

Σε ποιά πόλη είσαι;

 

22 λεπτά πριν, Yiannis Filippoupolitis είπε

Υπάρχει δυνατότητα να αντικατασταθεί μόνο το digitizer (ακουμπότζαμο) ή θέλει αλλαγή όλο το κιτ της οθόνης; 

Εξαρτάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Με ποιόν μίλησες;

Με έναν ονόματι Πασχάλη, πολύ ευγενής και πρόθυμος. Μου τον παρουσίασαν τέσσερεις διαφορετικοί συνάδελφοι, ως τον πλέον κατάλληλο. Να πω την αλήθεια μου, θα το άνοιγα και μόνος μου πριν το παραδώσω (το έχω ήδη κάνει αρκετές φορές με την τελευταία, για να αντικαταστήσω επιτυχώς, το χαλασμένο drive),  μπας και κάτι σταμάτησε να κάνει καλή επαφή λόγω κραδασμών που κατά καιρούς έγιναν σε μεταφορές. Δεν ξέρω, έχει νόημα να κάνω κάτι τέτοιο; 

Επεξεργασμένο από Yiannis Filippoupolitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 λεπτά πριν, Yiannis Filippoupolitis είπε

μπας και κάτι σταμάτησε να κάνει καλή επαφή λόγω κραδασμών που κατά καιρούς έγιναν σε μεταφορές.

Αρχικά κοίταξε αυτό αλλά με πάρα πολύ προσοχή, πριν μπείς στη διαδικασία αλλαγής οθόνης κλπ.

Να σημειωθεί πως είναι ένα μηχάνημα 20+ ετών που σημαίνει τα ανταλλακτικά του είναι δυσεύρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αρχικά κοίταξε αυτό αλλά με πάρα πολύ προσοχή, πριν μπείς στη διαδικασία αλλαγής οθόνης κλπ.

Τί να προσέξω; Στατικό κλπ; Υπάρχει κάποιο μέρος για να επικεντρωθώ στην "έρευνα" στο εσωτερικό του μηχανισμού της οθόνης ή να επεκταθώ και αλλού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν δεν είσαι σίγουρος γι'αυτό που κάνεις να το αναλάβει κάποιος τεχνικός που γνωρίζει.

Μόλις τώρα, Yiannis Filippoupolitis είπε

Τί να προσέξω; Στατικό κλπ; Υπάρχει κάποιο μέρος για να επικεντρωθώ στην "έρευνα" στο εσωτερικό του μηχανισμού της οθόνης ή να επεκταθώ και αλλού; 

Για στατικό προσέχουμε πάντα.

Θα πρέπει να λυθούν αρκετά πράγματα για να φτάσεις στην οθόνη.

Απλά μην γίνει ζημιά στο λύσε δέσε, βίδες - καλώδια.

 

Επαναλαμβάνω, εάν δεν είσαι σίγουρος γι'αυτό που κάνεις να το αναλάβει κάποιος τεχνικός που γνωρίζει.

 

Όλα αυτά, εάν όντως είναι το πρόβλημα από την οθόνη και όχι από κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, το πιο φρόνιμο είναι να το πάω στον άνθρωπο να το δει. Γιατί, μια του κλεφτη, δυό του κλέφτη κλπ... 

Σ' ευχαριστώ για ακόμα μια φορά, θα ενημερώσω μόλις υπάρχουν νεότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου