Προς το περιεχόμενο

Charlie Hunter.....ελάτε να μαλώσουμε (και) σε αυτό το νήμα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν ειναι απο τους κιθαριστες που θα μπορεσω να κατσω με τις ωρες, αλλα παρολα αυτα  ειναι κατι που ενω ειναι φουλ εντυπωσιακο και ισως gimmicky ταυτοχρονα διατηρει και μια μουσικη αξια που σε κανει να το ακους ευχαριστα, αν και σε μικρες δοσεις οπως ειπα. Εχω γενικα εναν ιδιαιτερο σεβασμο για οποιονδηποτε βγαινει επι σκηνης με μια κιθαρα μονος και καταφερνει να αποδωσει ενα μουσικα πληρες και αυτονομο εργο.

 

Ο ανθρωπος κακα τα ψεματα εχει παει την τεχνικη της extended-range κιθαρας σε αλλο επιπεδο. Δεν μπορω να σκεφτω off the top of my head καποιον που να παιζει κατι αντιστοιχο, αυτο το πραγμα που κανει δε ξερω πως προεκυψε, ισως οταν πιτσιρικας εκανε τα πρωτα του βηματα στο chord melody στυλ τον δαγκωσε hammondιστας και μεταλαχτηκε σαν το σπαιντερμαν, ξερω γω?


 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

θα πας να παιξεις σε κανα μαγαζι και θα σε βαζουν να παιζεις κιθαρα με το ενα χερι, να πουλας πανερακια με γαρδενιες με το αλλο, και να πατας γκαζι φρενο με τα ποδια και να στριβεις το τιμονι με τα δοντια για να παρκαρεις και τα αμαξια των πελατων ταυτοχρονα.

 

Γι' αυτό οι μαγαζάτορες προσλαμβάνουν μπάντες που είναι τρίο.

Παίζει όλα τα όργανα ο πληκτράς, ο μπουζουξής παρκάρει τα αμάξια των πελατών, και ο κιθαρίστας σερβίρει τα ποτά και το φαί.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Παίζει όλα τα όργανα ο πληκτράς, ο μπουζουξής παρκάρει τα αμάξια των πελατών, και ο κιθαρίστας σερβίρει τα ποτά και το φαί.

Και πάλι όμως δημιουργούνται τριβές, γιατί όλοι ξέρουν ότι ο πληκτράς τα έχει τα κομμάτια σε midi και πατάει απλά το κουμπί και μετά κάνει ότι παίζει. Ενώ θα μπορούσε να μπει στην κουζίνα να βοηθήσει λίγο στις μαρινάδες.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν μου πρωτοέδωσαν δισκο του, είπα ΟΚ ένα παράξενο τρίο, καλούτσικα παίζει.

Μέχρι που μου σκάσανε το μυστικό.

Για μένα αγαπημένος, έχω τουλάχιστον 10 δίσκους, αλλά μόνο αν βάζεις στην άκρη το ό,τι τα παίζει μόνος του. Αλλιώς ...παθαίνεις μια άρνηση.

 

Ο Διμεολας ΕΙΠΕ καλά λογάκια για τον κατά Ματθαίο...

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που κάνει είναι απίστευτο και δεν ξέρω αν εξηγείται επιστημονικά....από άποψη νευροφυσιολογίας.

Παρ όλα αυτά και το highway to hell να παίζει.. να το τραγούδαγε κιόλας....Angus δεν είναι.

Σβήστε μου τον λογαριασμό τώρα.  Όχι δεν μένω 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

αλλά μόνο αν βάζεις στην άκρη το ό,τι τα παίζει μόνος του. Αλλιώς ...παθαίνεις μια άρνηση.

 

Αυτό είναι ένα θέμα γενικότερα και αφορά όλους αυτούς που έχουν ένα ισχυρό στοιχείο εντυπωσιασμού στον τρόπο που παίζουν. Ένα άλλο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Stanley Jordan. Και το θέμα που προκύπτει φυσικά είναι το αν βάλεις στην άκρη την τεχνική που χρησιμοποιεί και τον κρίνεις αυστηρά μουσικά, τι έχει να πει; Αν δε βλέπεις αλλά και δεν ξέρεις τι κάνει δηλαδή, τι έχεις να πεις;

 

Ειδικά στην περίπτωση του Hunter, ένα εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής: Δε θα ήταν καλύτερο το περφόρμανς του αν απλά είχε έναν μπασίστα; Εγώ λέω όχι, αλλά....

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ειδικά στην περίπτωση του Hunter, ένα εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής: Δε θα ήταν καλύτερο το περφόρμανς του αν απλά είχε έναν μπασίστα; Εγώ λέω όχι, αλλά....

 

Γι' αυτό είπα ότι τον είδα με μπάντα (χωρίς μπασίστα όμως).

Ήταν εκπληκτικός και αυτός και η μπάντα γενικότερα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Ειδικά στην περίπτωση του Hunter, ένα εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής: Δε θα ήταν καλύτερο το περφόρμανς του αν απλά είχε έναν μπασίστα; Εγώ λέω όχι, αλλά....

Αυτή είναι ενδιαφέρουσα απορία. Εγώ εικάζω ότι αυτό που παίζει, είναι "ως έχει". Δηλαδή λέμε παίζει μπάσο και κιθάρα, αλλά δεν ξέρω αν είναι έτσι στο μυαλό του. Δεν ξέρω δηλαδή αν έχει στο μυαλό του δύο τρακς, και αρχίζει να φιλτράρει πιθανότητες για το τι είναι ανθρωπίνως αδύνατον να παιχτεί (από θέμα γεωμετρίας και μόνο) και παίζει τελικά ό,τι γίνεται να παιχτεί, ή αν έχει ένα τρακ "οπού σε αυτή τη θέση που είμαι μπορώ να παίξω το συγκεκριμένο μπάσο με τις συγκεκριμένες αρμονικές σχέσεις από κάτω" (που προφανώς τον περιορίζει).

 

Ότι είναι φρίκουλος είναι. Μου αρέσει. Αλλά δεν νομίζω να τον έχω ακούσει να παίζει "σκέτη" κιθάρα κάπου. Όχι ότι τον έχω ψάξει βέβαια.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Στανλευ Τζορνταν ομως κ σαν ακροατης απλα, μπορει να πεις ευκολα πως ο ηχος του (λογω του πως εκτελουνται οι νοτες, της φυσης της τεχνικης που χρησιμοποιει δηλ) ειναι περιεργος-διαφορετικος. Στον Χαντερ δεν ισχυει σε αυτο το βαθμο. Ειναι πολυ πιο ευκολο, αν ακους μονο, να αγνοησεις τα τεχνικα κ να επικεντρωθεις στη μουσικη 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ολα τα πραγματα εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.

 

 Σαφως και απο αποψη εκτελεστικων δυνατοτητων ενα καλο ντουετο κιθαρας και μπασου θα εχει πλεονεκτημα, δεν υπαρχει αμφιβολια προς αυτο.

 

 Το πλεονεκτημα ομως της προσεγγισης ολα-σε -ενα ειναι το προφανες: Ενας εγκεφαλος ελεγχει μπασο- κιθαρα, κανενας αυτοσχεδιαστικος περιορισμος σε επιπεδο φορμας και αρμονιας, τωρα του ηρθε να παει στην πιο μακρυνη μετατροπια που υπαρχει, και τωρα θα ακολουθησει και η γραμμη του μπασου.

 

 

 Ο αυτοσχεδιασμος πανω σε δοσμενες φορμες και αρμονιες ειναι ωραιοτατος, αλλα το αλλο ειναι αλλο πραγμα 😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου