Προς το περιεχόμενο

Eξοπλισμός -συνδέσεις, για DIY Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ θα θέσω ένα άλλο ζήτημα: Ηχογραφείς τόσο συχνά ώστε να αξίζει η επένδυση σε ένα σετάπ που θα μπορεί να ηχογραφήσει τύμπανα; Ακόμη πιο σημαντικό: Έχεις τόσο καλό ακουστικά χώρο που να αξίζει τον κόπο να επενδύνσεις σε κάρτες και μικρόφωνα και μείκτες και ό,τι άλλο για να ηχογραφείς τύμπανα; 

Γιατί αν πχ μένεις Αθήνα και μπορείς να ηχογραφείς τύμπανα σε επαγγελματικό χώρο με 25 ευρώ/ώρα, θα πρέπει να ηχογραφήσεις καμια 100αριά τραγούδια στο τέλος για να κάνεις απόσβεση κι αυτό ΑΦΟΥ έχεις εξασφαλίσει την ποιότητα του χώρου ηχογράφησης που είναι και η πιο σοβαρή υπόθεση. 

Αν πάλι θες να κάνεις απλά demos, τότε δεν χρειάζεται τόσο πολύ και ακριβό αναλογικό outboard gear.  

Εγώ πχ προτίμησα να ηχογραφώ τα τύμπανα μόνο σε επαγγελματικά studios και να επενδύσω τα χρήματα σε snares & πιατίνια, κυρίως σε niche κομμάτια που δίνουν χαρακτήρα και ποικιλία και που σπάνια τα βρίσκεις είτε σε drummers είτε σε studios. Eπίσης αγόρασα κι ένα ζευγάρι Neumann KM184 τα οποία είναι τα αγαπημένα μου και για overheads αλλά και για τις ακουστικές που γράφω σπίτι. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Εγώ θα θέσω ένα άλλο ζήτημα: Ηχογραφείς τόσο συχνά ώστε να αξίζει η επένδυση σε ένα σετάπ που θα μπορεί να ηχογραφήσει τύμπανα; Ακόμη πιο σημαντικό: Έχεις τόσο καλό ακουστικά χώρο που να αξίζει τον κόπο να επενδύνσεις σε κάρτες και μικρόφωνα και μείκτες και ό,τι άλλο για να ηχογραφείς τύμπανα; 

Γιατί αν πχ μένεις Αθήνα και μπορείς να ηχογραφείς τύμπανα σε επαγγελματικό χώρο με 25 ευρώ/ώρα, θα πρέπει να ηχογραφήσεις καμια 100αριά τραγούδια στο τέλος για να κάνεις απόσβεση κι αυτό ΑΦΟΥ έχεις εξασφαλίσει την ποιότητα του χώρου ηχογράφησης που είναι και η πιο σοβαρή υπόθεση. 

 

Φίλε kpeyos ..

Kοίτα, τόσο καλό χώρο ,όχι δεν έχω . στούντιο δε πάω ,γιατί μ αρέσει να πειραματίζομαι με τον ήχο.θέλω να  δοκιμάσω ήχους διάφορους ,θέση μικροφώνου κτλ κτλ ..πάνω σε κάποια στάνταρ reference που έχω στο μυαλό μου

και επίσης είμαι απο τους τύπους που θα του έρθει μια ιδέα και θα θέλει να το κάνει εκείνη την ώρα και να ασχοληθεί. είναι η απόλαυσή μου όλη!! :))  

drums βέβαια μη φανταστείς ένα σεταπ υπεραπλό θέλω για ιντι και lofi σαν αισθητική playing και ήχου. 

 

Αλήθεια , έχεις να μου προτείνεις κάποιο σετ ? -(γύρω στα 400 με 500 όχι πιο πάνω )

Επεξεργασμένο από fragrance
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, fragrance είπε

 

Φίλε kpeyos ..

Kοίτα, τόσο καλό χώρο ,όχι δεν έχω . στούντιο δε πάω ,γιατί μ αρέσει να πειραματίζομαι με τον ήχο.θέλω να  δοκιμάσω ήχους διάφορους ,θέση μικροφώνου κτλ κτλ ..πάνω σε κάποια στάνταρ reference που έχω στο μυαλό μου

και επίσης είμαι απο τους τύπους που θα του έρθει μια ιδέα και θα θέλει να το κάνει εκείνη την ώρα και να ασχοληθεί. είναι η απόλαυσή μου όλη!! :))  

drums βέβαια μη φανταστείς ένα σεταπ υπεραπλό θέλω για ιντι και lofi σαν αισθητική playing και ήχου. 

 

Αλήθεια , έχεις να μου προτείνεις κάποιο σετ ? -(γύρω στα 400 με 500 όχι πιο πάνω )

 
OK καταλαβαίνω τη φάση ακριβώς, πας για lofi ζεστό ήχο.

Στα 400-500 ευρώ πρέπει να χει και πιατίνια; Γιατί τότε πας πολύ χαμηλά...

Ας κάνω μια υπόθεση ότι μπορείς να δώσεις 500 για σετ και κανα 300άρι για πιάτα σύνολο 800 για να πας σε κάτι που μπορεί να το κρατήσεις και για πάντα που λέει ο λόγος...

Προτάσεις με σειρά προτεραιότητας:
https://smart.noiz.gr/details.php?id=532560&search_id=4520412   Στα 600 αλλά απίστευτο value for money. Ο Πωλητής δεν αναφέρει πολλά, αν συμπεριλάμβάνονται βάσεις, σε τί κατάσταση είναι τα δέρματα κλπ, αλλά πιθανότατα θα αξίζει. 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=528941&search_id=4520356  ο Γαβριήλ είναι εγγύηση, ένας μοναχικός Guru που είμαστε σούπερ τυχεροί να έχουμε στη χώρα. Το συγκεκριμένο σετ είναι στα 700 αλλά στη θέση σου θα έκανα μια προσφορά μπας και καταφέρεις να το πάρεις στα 500 μόνο με το 12άρι τομ, μιας που το 13άρι μπορεί ίσως να το πουλήσει ξεχωριστά και σαν ταμπούρο.

Κάποια στιγμή πουλιόταν μια Premier XPK, πλέον δεν την βλέπω εδώ αλλά νομίζω υπάρχει στο marketplace. Στα 550 για 5 piece set, με βάσεις, ταμπούρα και ποιότητα που δεν την βρίσκεις με τίποτα σε τύμπανα του σήμερα αυτού του budget. Η Premier είναι μακράν η πιο αδικημένη μάρκα τυμπάνων, υπέφερε από ανύπαρκτο marketing. Αυτό έχει ένα καλό κι ένα κακό: Βρίσκεις πολύ καλά τύμπανα σε πολύ καλές τιμές, αλλά τα παντρεύεσαι...

https://smart.noiz.gr/details.php?id=528769&search_id=4520386  Αυτή εδώ επίσης πάει σαφώς πιο πάνω απ το budget σου (600 χωρίς ταμπούρο) αλλά είναι πολύ καλή τιμή γι αυτό το σετ, παίρνει και αναβαθμίσεις και είναι μάλλον το πιο σίγουρο σετ να πάρεις και τα λεφτά σου πίσω.

Πιατίνια για ένα budget γύρω στα 300 ευρώ, ή θα ψάξεις να βρείς κάποιo Sabian HH hihat & Crash/Ride με υπομονή εδώ στις αγγελίες (εγώ τόσο τα πήρα) ή θα πας Toυρκία μεριά να ψάξεις όπου ίσως καταφέρεις να φέρεις HiHat, Crash & Ride επιπέδου Meinl με αυτά τα λεφτά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινή μου γνώμη, ο ήχος που θες να "πιάσεις" δεν είναι θέμα hardware, αλλά γνώσης. Το να πάρεις το υπερκαλυτερότερο hardware και να ξεκινήσεις να γράφεις σε ταινία δε σημαίνει ότι θα σου δώσει τον ήχο που ζητάς αυτόματα. Το ίδιο ισχύει και για το software φυσικά.

 

Πλέον όμως κάποιος που γνωρίζει μπορεί να πετύχει ότι ήχο θέλει ψηφιακά. Δεν είμαστε στο 2000 που είχαμε την EMGήλα να τρυπάει αΦτιά παντού. Αυτά.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

ο ήχος που θες να "πιάσεις" δεν είναι θέμα hardware, αλλά γνώσης. Το να πάρεις το υπερκαλυτερότερο hardware και να ξεκινήσεις να γράφεις σε ταινία δε σημαίνει ότι θα σου δώσει τον ήχο που ζητάς αυτόματα. Το ίδιο ισχύει και για το software φυσικά.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους @Alex Raptakis και @Μανώλης Χναράκης με τον αστερίσκο πως είναι πολύ πιο εύκολο για έναν αρχάριο να κάνει το analog να ακουστεί σαν analog. Το να καταφέρεις το digital να ακουστεί σαν analog απαιτεί όντως εμπειρία. Και επειδή θέλει indie lofi κι ένα οκτακάναλο θα μπορούσε να μπεί στην εξίσωση αν παίξει ευκαιριούλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

άμα ξαναπώ ουτοπία θα φάω κράξιμο?

Θα συμφωνούσα αν ο OP ήθελε τον αναλογικό ήχο που είχαν στα σούπερ άλμπουμς των 80s.

 

Για lofi indie θεωρώ ότι είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να έχεις outboard κομπρέσσορες και καλά μικρόφωνα για να γράφεις μινιμαλιστικά τύμπανα σε πρόχειρο χώρο, να τον κάνεις a/d/d/a και να του δίνεις και lofi χροιά ...τι να πω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα βοηθούσε πολύ εάν ο OP μας ανέβαζε ένα δείγμα της δουλειάς του, που κατά την άποψή του θέλει κάτι παραπάνω από αναλογικό ήχο. Δια της συζητήσεως δεν θα βγάλουμε και πολύ άκρη, με τον ήχο όμως κάτι παραπάνω.

 

Το κλιπ που θα ανέβει να είναι σε wav και στην καλύτερη δυνατή δειγματοληψία εγγραφής, π.χ. 24bit/96KHz τουλάχιστον (το υποστηρίζει η κάρτα του).

 

Επίσης, από ποιόν ενισχυτή - ηχεία ακούει.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου