Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για μοντέρνο Punchy Mix: Αντιγραφή ήχων-μείξης με reference


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.
Χρειάζομαι τα φώτα σας, ιδιαίτερα αυτών που τα πάνε καλά με μείξη και αντιγραφή ήχου.

 

Θέλω να πετύχω ένα πολύ συγκεκριμένο ήχο, που μάλλον είναι συνδιασμός ηλεκτρικής-μπάσου (και μπότας όταν σκάει)

Το ύφος του ήχου είναι τύπου djent/metalcore, σκεφτείτε κάτι σε μοντέρνο μέταλ σε χαμηλά κουρδίσματα.

 

Παλαιότερα έχω αναφαίρει ότι για κάποιο λόγο μου φαίνεται πως ο ήχος της κιθάρας μου πάσχει, ειδικά όταν θέλω να πετύχω αυτό το στυλ. Η κιθάρα μου από μόνη της νομίζω ότι έχει "θόρυβο", δεν είναι αρκετά καθαρή δηλαδή, και ότι δεν έχει καθόλου ατάκα. Στο τέλος, χάνεται στη μείξη, ή χαόνεται το σύμπαν όταν την ανεβάζω. Αυτά για τις προηγούμενες προσπάθειές μου.

 

Σε αυτό το είδος, ξέρω ότι παικτικά έχει μεγάλη σημασία να "σκάβεις" τη χορδή, και να παίζεις δυνατά δηλαδή.

Έκανα μια νέα προσπάθεια, αντιγράφοντας ένα κομμάτι που μου αρέσει πολύ και αυτό που θέλω υπάρχει έντονα. Δεν θέλω να αντιγράψω συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι, αλλά πετύχω το γενικό "feeling" αυτού του punchy εφέ που έχει το ρεφραίν, θα καταλάβετε όταν το ακούσετε.

Οι ηχογραφήσεις είναι αρκετά πρόχειρες, και έχω κάνει ψηφιακό downpitch γιατί αυτοί μάλλον παίζουν με 8χορδη με ανοιχτή F, και η 7χορδή μου είναι drop A.

 

Reference:

 

 

Το δικό μου:

 

 

- Είναι όλα στη μείξη άραγε;

- Οι μαγνήτες πόσο ρόλο παίζουν παίζουν;

- Πόσο ψηλά πρέπει να είναι η κιθάρα και το μπάσο, και μεταξύ τους, αλλά και σε σχέση με τα τύμπανα (μπότα/ταμπούρο);

- Πώς "ταιριάζω" το μπάσο με την κιθάρα, έτσι ώστε να ακούγεται σαν επέκταση της κιθάρας; Αρκεί το EQ; Το χω πετύχει καθόλου;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά το πηγες. Απο το κινητό που το άκουσα, η διαφορά μοιάζει σα να οφείλεται σε διαφορετική καμπίνα. Εσένα έχει λίγο πιο σκοτεινό ήχο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkourmoul1 Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, εσένα περίμενα που ξέρω ότι τα πας καλά με τις αντιγραφές ήχου!

 

Οι ρυθμίσεις στο amp sim της κιθάρας και του μπάσου είναι defaults, πέρα από ελάχιστο EQ. Ήθελα να δω πώς μπορώ να το φέρω χωρίς να χρειαστεί να προσομοιάσω στο 100% τους ήχους. Έτσι κι αλλιώς, με καμπίνες και επιλογές ήχων είμαι τέρμα άσχετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα το κάλεσμα 😄

 

Τώρα που το ξανακούω στα μονιτορ, ακουω λίγες διαφορες στο eq (νομίζω εάν παίξεις λίγο με το eq, αλλά και αλλαγή καμπίνας θα το βρεις) και στο βάθος. Το ορίτζιναλ είχε παραπάνω βάθος.

.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά σου version μου ακούγονται κάπως θολό το αποτέλεσμα και όσον αφορά τη στερεοφωνία κάπως μαζεμένο.

Στο original υπάρχει ένα clarity κι έχει άπλα.

 

EDIT: Με τη πιθανότητα να κάνω λάθος, αυτό με τη στερεοφωνία που γράφω, φαντάζομαι ότι δεν οφείλεται στο panning αλλά στο eq στις κιθάρες εκατέρωθεν.

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο track ειναι alex?Κανε τα drums πιο θαμπά οπως το original και ξεκινα απο τις χαμηλές συχνότητες.Τα drums μου θυμιζουν GGD modern & massive.Εισαι πολύ κοντα στον ήχο,απλα χανεις στις χαμηλές συχνοτητες.Δες το με ένα eq, κόψε τα παντα απο 140hz και πάνω,κάνε a/b με το δικό σου.Βαλε μπάσο αν χρειαστεί(με fuzz ισως).Εγώ καθαρίζω το low end απο τις stereo κιθάρες (mid side eq) λίγο,για να μην μπερδεύονται με μπάσο,μπότα και snare στην μέση.Βγαίνουν πιο καθαρές,δεν έχεις phase προβλήματα στα χαμηλά.Εντομεταξύ μόνο εγω ακουω οτι το δικό σου είναι πιο καθαρό και πιο stereo από το original? 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για τα tips @MGs! Αυτό με το mid/side δε το είχα σκεφτεί, συνήθως έκοβα όλα τα low με cut, αλλά ίσως αυτή να είναι και η απάντηση, έτσι ώστε να μη χάνονται τα μπάσα από τις άκρες, φοβερή ιδέα!

 

To track είναι το Chokehold από Sleep Token, υπερκομματάρα, κατ' εμέ.

 

Τα drums είναι ένα hybrid kit που έχω φτιάξει από EZDrummer. Δεν τα πολυεπεξεργάστηκα, γιατί ήθελα πρώτα να πάρω απόψεις για την γενική ιδέα του πώς να μειξάρω κάτι τέτοιο. Γενικά είναι ψιλοdefault όλο το δικό μου mix γι αυτό και ακούγεται πιο ακατέργαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ψαξε για Sidechain Compression

 

Το γνωρίζω και το χρησιμοποιώ, αλλά εδώ πού να το κάνω? Να κομπρεσάρω μπάσο με τα χτυπήματα της μπότας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Βοήθεια για μοντέρνο Punchy Mix: Αντιγραφή ήχων-μείξης με reference

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου