Προς το περιεχόμενο

Απόσπασμα από το νέο μου release 'Out of Oxygene'


raxxla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την μουσική παρέα, παραθέτω τον σύνδεσμο σε ένα clip από το νέο μου album 'Out of Oxygene', όσοι πιστοί της electronica μπορείτε να προσέλθετε και να αφήσετε ένα σχόλιο, σας ευχαριστώ!

 

Είναι το 2ο μέρος με τίτλο "Biosphere" του album που έχει concept την ιστορία του οξυγόνου (και της ζωής) στη γή, από την αρχή μέχρι το τέλος...

Enjoy!

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τις μουσικές σου καλύτερα είναι να τις βάζεις στο music.

Στα clips βάζουμε συνήθως πιό πρόχειρα και βιαστικά πράγματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Jarre επιρροές (ηχητικές και συνθετικές) φωνάζουν από χιλιόμετρα μακριά. Ωραίο άκουσμα.👍

Πες μας και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες από την ηχογράφηση.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας και βεβαίως θα σεβαστώ τις οδηγίες σας.

 

Οι επιρροές πράγματι είναι μεγάλες και ακόμη πιο μεγάλο το πάθος για τη μουσική του σπουδαίου JMJ.

Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα να 'ζήσω' το θρυλικό Oxygene, δεν μου έφτανε να απλώς να το ακούω, έτσι προσπάθησα να γράψω ιδέες πάνω στα χνάρια του και σταδιακά να τις αναπτύξω σε μια ιστορία.

 

Η παραγωγή έγινε με, κατά το πλείστον, virtual analog synths (Arturia Modular-ARP2600, Roland Juno-Promars-System8 και Zenology) και μια μικρή δόση Korg Prologue. Τα beats φτιάχθηκαν 'στο χέρι' και γι' αυτό δεν έχουν ιδιαίτερη πυκνότητα. Το mastering έγινε, για πρώτη φορά, σε στούντιο γιατί ήθελα να είναι κι αυτό μέρος του ταξιδιού.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Ηλίας

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/4/2023 στις 4:58 ΜΜ, raxxla είπε

Χαιρετώ την μουσική παρέα, παραθέτω τον σύνδεσμο σε ένα clip από το νέο μου album 'Out of Oxygene', όσοι πιστοί της electronica μπορείτε να προσέλθετε και να αφήσετε ένα σχόλιο, σας ευχαριστώ!

 

Είναι το 2ο μέρος με τίτλο "Biosphere" του album που έχει concept την ιστορία του οξυγόνου (και της ζωής) στη γή, από την αρχή μέχρι το τέλος...

Enjoy!

 

Ένα εξαιρετικό άλμπουμ ηλεκτρονικής με καθαρά αναλογικά στοιχεία και φρέσκες ιδέες! Συγκεκριμένα, το Part.2 (Biosphere) θα μπορούσε να είναι το θέμα του Midnight Express II! Συγχαρητήρια Ηλία!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου