Προς το περιεχόμενο

Προβα με Amp Sim Plugins


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, εχω ένα πολυ μικρο drum room (10m2) όπου κάνουμε προβες και με τη μπάντα και είναι κάπως κλειστοφοβικα πλεον.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία με το να κάνει προβα με Amp sims.

 

Κιθάρα, μπασσο ----> interface - PC/Mac ----> Mackie Thump

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παίξει έτσι, δεν είναι το ίδιο με ενισχυτή αλλά μια χαρά ήχο μπορείς να βγάλεις. 

Οι μη κιθαρίστες δεν καταλαβαίνουν διαφορά 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν περιμενω "ίδιο" αποτέλεσμα με ενισχυτή. Απλά θέλω να μαζευτεί κάπως ο χώρος.

 

Ευχαριστώ παντως!

  • Like 1

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είστε. Άντε το πολύ να πρέπει να φτιάξεις τα EQ για να μη χτυπάνε κάποιες συχνότητες λόγω του μικρού δωματίου. Να βάλεις όσο χαμηλότερο buffer αντέχει το PC, για να μην έχεις καθόλου input lag.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Να βάλεις όσο χαμηλότερο buffer αντέχει το PC, για να μην έχεις καθόλου input lag.

 

Είμαι με M1 Pro 16GB ram 

Η Neural DSP προτείνει 128MB το minimum

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spiros Poullos είπε

Είμαι με M1 Pro 16GB ram 

Η Neural DSP προτείνει 128MB το minimum

 

Αν εννοείς 128 Buffer Size (μετριέται σε millisecond νομίζω, όχι megabytes), τότε ναι είναι το λιγότερο (μεγαλύτερο δηλαδή) που θα διάλεγα εγώ. Προσωπικά συνήθως ηχογραφώ με 96 ή 64, και οτιδήποτε πάνω από 128 μου φαίνεται πολύ αισθητό. Και εγώ NeuralDSP έχω.

 

Το αν αντέχει το PC ή όχι, έχει να κάνει με πόσα plugins και virtual instruments είναι ενεργοποιημένα όσο παίζεις. Όσο περισσότερα, τόσο μεγαλύτερο input lag θα έχεις.

 

Παίζει επίσης ρόλο και η κάρτα ήχου, και το sample rate. Μη βάλεις τίποτα 96000Hz γιατί (λογικά) θα σου επιτρέπει μόνο μεγάλα buffer sizes.

 

Εγώ τι θα έκανα:
Θα έβαζα 44100Hz sample rate, 64 Buffer, και σιγά σιγά θα φόρτωνα όλα τα plugins που θα ήθελα να έχω live. Μπορεί να είναι πχ το AmpSim, ένα ΕQ, ένας Compressor και ένα Phaser για την κιθάρα, και ένας Brickwall Limiter για το μπάσο, άντε και ένα master limiter για να αποφύγω πιθανά peaks. Αν έβλεπα ότι εμφανίζεται delay σε κάποιο όργανο με όλα αυτά θα πήγαινα το buffer στο 96.

 

Νομίζω ο Μ1 θα τα βγάλει πέρα εύκολα. RAM δε χρειάζεσαι αφού δε θα φορτώσεις άλλα πράγματα όπως πχ Kontakt όργανα ή μεγάλα wave files να τρέχουν σαν backing tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alex Raptakis θα έχω ένα amp sim για κιθάρα και ένα για μπασσο, τιποτε άλλο σε πρωτη φάση και αυτά σε standalone. 

 

Θα δοκιμάσω βέβαια και μεσω DAW γιατί κάποια στιγμή θα θέλουμε να γράψουμε καμια προβα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Αν εννοείς 128 Buffer Size (μετριέται σε millisecond νομίζω, όχι megabytes), τότε ναι είναι το λιγότερο (μεγαλύτερο δηλαδή) που θα διάλεγα εγώ. 

 

Ναι έχεις δικιο δεν είναι mb

 

Μετριέται σε samples. Τα ms είναι το αποτέλεσμα που προκύπτει από τη διαίρεση του buffer με το samplerate

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1ον) Δυστυχως δεν μετριεται τοσο απλα το latency, διοτι υπαρχουν εξτρα buffers για τη σταθεροτητα του συστηματος. Το μεγεθος αυτων, και κατα συνεπεια η εξτρα καθυστερηση που προσθετουν, εξαρταται απο τους drivers της καρτας ηχου, τη συνδεση που χρησιμοποιει, αλλα μπορουν να προκυψουν και σε επιπεδο software, τοσο απο το host οσο και απο τα plug in.

 

 2ον) Φυσικα χρειαζεσαι καρτα ηχου με τον αριθμο εισοδων που απαιτουνται, και instrument inputs ή/ και DIs

 

 3ον) Το να εχεις παραλληλα προγραμματα σε standalone φαση, απαιτει multiclient δυνατοτητες στο συστημα, στο mac γενικα ειναι καλυτερα τα πραγματα στον τομεα αυτο αλλα θα το δεις στην πραξη.

 

 4) Παροτι ειμαι softwareακιας, δεν μπορω να μην σημειωσω οτι υπαρχουν πλεον πεταλιερες σε φαση του κατοσταρικου και κατι ψιλα, που θα ηταν ιδανικες για τη δουλεια που θες, θα ειχαν και ελεγχο οι κιθαρες να αλλαζουν ηχους κλπ κλπ. Αν εχεις ηδη ολα τα εργαλεια για να το κανεις οπως το σκεφτηκες, δοκιμασε το και βλεπεις, αν ομως ειναι να χωσεις λεφτα για καρτες ηχου, software και τετοια σκεψου και αυτην την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει.Σκετη ταλαιπωρία. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου