Προς το περιεχόμενο

Προβα με Amp Sim Plugins


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spiros Poullos είπε

@Alex Raptakis θα έχω ένα amp sim για κιθάρα και ένα για μπασσο, τιποτε άλλο σε πρωτη φάση και αυτά σε standalone. 

 

Θα δοκιμάσω βέβαια και μεσω DAW γιατί κάποια στιγμή θα θέλουμε να γράψουμε καμια προβα

 

Θα πρέπει οπωσδήποτε να τρέξεις τα πάντα μέσα από DAW αν θες να ακούγεται πάνω από 1 όργανο από την κάρτα. Πώς πχ θα ακούς και το μπάσο και την κιθάρα? Θα πρέπει να τα φορτώσεις σε 2 διαφορετικά tracks και να ενεργοποιήσεις και τα 2 monitoring tools. Αν είχες μόνο την κιθάρα, οκ θα έτρεχες το standalone προγραμματάκι της NeuralDSP.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το έχω κάνει.Σκετη ταλαιπωρία. 

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spiros Poullos είπε

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

Όλες αυτές οι ρυθμίσεις στον υπολογιστή και στην κάρτα. Ειδικά αν πρέπει να παίζεις με τις εντάσεις είναι ταλαιπωρία. Βάζεις δύο ενισχυτές και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Όλες αυτές οι ρυθμίσεις στον υπολογιστή και στην κάρτα. Ειδικά αν πρέπει να παίζεις με τις εντάσεις είναι ταλαιπωρία. Βάζεις δύο ενισχυτές και τέλος. 

 

Σιγά το πράμα. Κυριολεκτικά 3 κλικ. Έχει και μια χαρά μεγάλα ηχεία. Άσε που τα ρυθμίζεις μια φορά, αποθηκεύεις το project και μετά δε χρειάζεται να το ξανακάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

 

Σιγά το πράμα. Κυριολεκτικά 3 κλικ. Έχει και μια χαρά μεγάλα ηχεία. Άσε που τα ρυθμίζεις μια φορά, αποθηκεύεις το project και μετά δε χρειάζεται να το ξανακάνεις.

Εμένα πάντως δεν με βόλεψε.Δυο κιθάρες με εφέ και μπάσο. Δεν θα πρέπει σε κάποια τραγούδια να αλλάξεις εφέ;Μπελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εμένα πάντως δεν με βόλεψε.Δυο κιθάρες με εφέ και μπάσο. Δεν θα πρέπει σε κάποια τραγούδια να αλλάξεις εφέ;Μπελάς.

 

Ίσα ίσα που τα αποθηκεύεις και τα αλλάζεις όπως θες, όποτε θες, με 2 κλικ. Ανοίγεις-κλείνεις.

Όταν έχεις ενισχυτή δεν πρέπει να τα αλλάξεις σε κάθε ενισχυτή ξεχωριστά?

 

Αν κάποιος βολεύεται με τα hardware knobs, που όντως είναι χρήσιμα, μπορείς να πάρεις ένα midi-controller. Εγώ έχω ακόμα και expression pedal.

 

Το θέμα είναι ότι, οκ την 1η φορά ίσως χρειαστεί λίγο παραπάνω χρόνος για το setup, ειδικά αν δεν είσαι γνώστης και το ψάχνεις για κάθε ρύθμιση, αλλά την επόμενη φορά είναι όλα έτοιμα με ένα κλικ. Και εννοείται ότι όλα αυτά είναι 10 φορές πιο φθηνά από το να έχεις 2-3 ενισχυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

 

Ίσα ίσα που τα αποθηκεύεις και τα αλλάζεις όπως θες, όποτε θες, με 2 κλικ. Ανοίγεις-κλείνεις.

Όταν έχεις ενισχυτή δεν πρέπει να τα αλλάξεις σε κάθε ενισχυτή ξεχωριστά?

 

Αν κάποιος βολεύεται με τα hardware knobs, που όντως είναι χρήσιμα, μπορείς να πάρεις ένα midi-controller. Εγώ έχω ακόμα και expression pedal.

 

Το θέμα είναι ότι, οκ την 1η φορά ίσως χρειαστεί λίγο παραπάνω χρόνος για το setup, ειδικά αν δεν είσαι γνώστης και το ψάχνεις για κάθε ρύθμιση, αλλά την επόμενη φορά είναι όλα έτοιμα με ένα κλικ. Και εννοείται ότι όλα αυτά είναι 10 φορές πιο φθηνά από το να έχεις 2-3 ενισχυτές.

Φαντάζομαι όλοι έχουν έναν ενισχυτη.Αμα φάει κανένα κόλλημα το PC κλαίμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Φαντάζομαι όλοι έχουν έναν ενισχυτη.Αμα φάει κανένα κόλλημα το PC κλαίμε όλοι.

 

Εγώ δεν έχω. Και λίγοι έχουν τόσο καλούς, ώστε να βγάλουν καλύτερο ήχο από ένα AmpSim όπως τα NeuralDSP, πλέον. Ένας practice amp, που πιθανό να έχουν πολλοί πιτσιρικάδες, είναι εξαιρετικά χειρότερος από τα περισσότερα vst. Άσε που πρέπει να έχεις ένταση για να ακούσεις.

 

Από την άλλη ναι, χρειάζεσαι υπολογιστή, κάρτα ήχου, ηχεία, software, και κάποιες x γνώσεις για να μπορέσει κάποιος να αξιοποιήσει όλο αυτό με τέτοιο τρόπο ώστε να το κάνει να αξίζει. Εκεί πάω πάσο. Εφόσον όμως υπάρχει το σύστημα, τότε για μένα δεν τίθεται θέμα επιλογής.

 

Το ότι μπορεί να έχεις προβλήματα, σίγουρα. Άμα είσαι και από αυτούς που πατάνε next next next, έχουν 25 προγράμματα στο startup, 4 antivirus και 12 toolbars στον internet explorer, τότε ναι, πούλα τα όλα και πάρε ενισχυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις ενισχυτή .

Πάντως το δικό μας επόμενο πλάνο θα είναι τα όργανα πάνω σε μικρή κονσόλα με εφέ και πριν από την κονσόλα τα απαραίτητα overdrive. 

Έτσι αποφεύγεις τον υπολογιστή. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αμα βαλεις πριν απο την κονσολα overdrive, βαλε και μια ταμπελα "ΚΟΥΡΕΙΟ" απεξω, τοσο ξυρισμα μην παει τσαμπα 😆

 

 Θελει amp simulator η φαση οπωσδηποτε. Πλεον ειναι παμφθηνα ομως, οποτε ολα ΟΚ.

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου