Προς το περιεχόμενο

ΕΦΥΓΕ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ (epikouris).


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφυγε απο τη ζωη απο ανακοπη καρδιας στα 60 του  ο συμφορουμιτης Δημητρης Κοκκινος (ΕΠΙΚΟΥΡΗΣ).

Ο Δημητρης ηταν καθηγητης Αγγλικων ,συγγραφεας και μεγαλος λατρης των Blues.Eιχε γραψει αρκετα βιβλια που στα περισσοτερα ειχε ως θεμα τα Blues.

Παντα εξω καρδια και παντα βοηθουσε οποιον ειχε αναγκη.Καλο παραδεισο Δημητρη. 

343932857_1693904157713601_1687619710210891000_n.jpg

  • Λυπάμαι 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

............ μου είχε στείλει όλα το βιβλία του........ πολύ κρίμα.

Συλλυπητήρια στους δικούς του....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαιρετικός άνθρωπος και φίλος.

Ελαφρύ να είναι το χώμα που τον σκεπάζει και κουράγιο στην οικογένεια του....

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους 4-5 ανθρώπους που συναναστράφηκα τα τελευταία 20 χρόνια. Όχι αρκετά, όπως αποδεικνύεται σήμερα. Λυπάμαι πραγματικά.

  • Like 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άλλος ένας ωραίος άνθρωπος που έφυγε τόσο νωρίς...😢

κουράγιο στους δικούς του...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αχ πάει ο epikouris...

 

Έχω φάει στο φιλόξενο σπίτι του, παρέα με την οικογένεια και άλλους καλεσμένους μουσικούς συζητώντας για μουσικούς και τα μπλουζ. Μεγάλη καρδιά και παθιασμένος με τα blues που γνώρισε στα φοιτητικά του χρόνια στον Αμερικάνικο νότο. Δίδασκε αγγλικά στο φροντιστήριο του και μοίρασε τις "Σημειώσεις Πάνω στην Αγγλική Γραμματική" του δωρεάν μέσα απο το Noiz. Εξέδωσε και μοίρασε βιβλία όπως "15 σταγόνες βροχής σ' έναν ωκεανό από μπλουζ ιστορίες", 2012, "Το σίχαμα", 2010, "Για όλα έφταιγε το μπλουζ", 2008, "Οι όρθιοι", 2014. Έγραψε διάφορα άρθρα όπως θα βρείτε στο προφίλ του. Δεν σταμάταγε να γράφει.

 

Αεικίνητος διοργανωτής και εμψυχωτής εγχώριων γκρουπ. Υπήρξε μια περίοδος που ήταν πίσω απο κάθε διοργάνωση συναυλιών μπλουζ.

Ο Επίκουρος ήταν το ευαγγέλιο του Επικούρη, που με "μάλωσε" όταν ονόμασα αρχικά Επίκουρο το σημερινό γαστρονομικό club, Λούκουλος της σελίδας. Μου θύμισε πως τον κατηγορούσαν ψευδώς πως ήταν λαίμαργος και υπέρ των απολαύσεων οι εχθροί του, παραφράζοντας το έργο του. Και φυσικά είχε δίκιο.

Θα τον θυμάμαι για το πάθος και την αγνότητα της σκέψης του. Ένας καλός άνθρωπος.

 

So long Δημήτρη.

 

Ενα μικρό βιογραφικό του:

 

Ο Δημήτρης Επικούρης γεννήθηκε το 1963 στη Νίκαια του Πειραιά από γονείς Μικρασιάτες. Σπούδασε οικονομικές και πολιτικές επιστήμες στις ΗΠΑ και από το 1990 διδάσκει την Αγγλική γλώσσα σε ενήλικες κυρίως σπουδαστές.
Είναι παντρεμένος με τη φιλόλογο Ηλιάνα Σαραντοπούλου και έχει δύο παιδιά, το Βαγγέλη και τη Δήμητρα.
Λατρεύει την Επικούρεια φιλοσοφία και τα νέγρικα μπλουζ. Συλλέγει παλιές ηλεκτρικές κιθάρες και σπάνιους δίσκους βινυλίου με νέγρικη μουσική. Αρθρογραφεί σε διάφορα έντυπα και ηλεκτρονικά περιοδικά για την ιστορία και την εξέλιξη της μπλουζ μουσικής.

  • Like 15

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to ΕΦΥΓΕ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ (epikouris).

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου