Προς το περιεχόμενο

Marshall Studio Vintage Head and 112 Cab - Να βάλω creamback ? Και ποιο από τα τρία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Πήρα τον Marshall Studio Vintage Head

και στο Noiz βρήκα την καταπληκτική καμπινούλα του SV112.

 

Μέχρι στιγμής ο αμπ μου αρέσει πάρα πολύ! 
 

Τον έχω σε δύο setups:

 

Το κάτωθι θηρίο:

 

6DD5E11C-A59A-487A-A69C-3AA81ABB623F.thumb.jpeg.7d64ab8cd0b1eb62ec01c2ecd2b9be0c.jpeg

 

Και το σετάκι:

 

BD71FCD7-C48E-41AC-AEC5-467967AC43B0.thumb.jpeg.da1fb1ba895577678cbd3df7d035a67d.jpeg

 

185CB583-B111-4B26-B4BA-0733E2D605CD.thumb.jpeg.bbe5ca2bff0a6d5dbb8166ae23b16b04.jpeg

 

8081BEB0-3DDD-45AD-8C56-1A0864EC73CE.thumb.jpeg.f70ae81a007722a94de64f11f13fb1a6.jpeg

 

Το  Celestion V-type που έχει πάνω μου άρεσε πολύ! Έχει ωραίο bass reaponse και crisp καθαρά!

 

59B3CA51-EA87-4E7D-B99F-190861C78623.thumb.png.5b7df661bb8ebdffb2c172ff1c908a74.png
 

Κάποιοι φίλοι μου λέν να το αλλάξω σε Creamback για να βρω τον απόλυτο ήχο!

 

Ερωτήσεις:

 

1.Έχει κανείς κάποιο creamback σε 112 config με αυτόν τον ενισχυτή;

 

2. Ποιο creamback προτιμάτε; G12H75 ή G12M65?

 

3. Έχει κανείς tips για βρωμοπεταλάκια με τον ενισχυτή; Είδα ότι τα tubescreamer 808 και Rat2 θέλουν αρκετό tweaking για να μην ακούγονται σαν μαναβική , ενώ το Klon Clone Archer έκατσε πολύ ωραία και οργανικά. Ακόμη παλεύω ένα παλιό MXR Dist+ (αν παίζει και εκεί κάποιο tip let me know).

 

Θα τον δοκιμάσω σύντομα σε λάηβ και με τις δυο καμπίνες οπότε θα επανέλθω.

 

Μέχρι τότε … Let us geek out!

 

Ο ez μου είπε ότι του πάνε πολύ τα Fuzzοπέταλα αλλά το Analogman Peppermint FuZz που έχω παραείναι άγριο και δεν καθαρίζει καλά - ακούγεται «χαλασμένο».

 

Thanks!!

 

 

  • Like 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον origin 20 (παρόμοιος ήχος) ξηλωσα το 10αρι V-type και έβαλα 12αρι G12-65. Ταιριάζει πάρα πολύ διότι έχει πολύ μπάσο και στρογγυλά καθαρά, και ταιριάζει με τις μαρσαλοσυχνότητες. Πολύ καλό και το V-type. Το έβαλα στον vox και αναβαθμιστηκε. 

 

Το 75αρι creamback νομίζω είναι λίγο καλύτερο στα βρώμικα.

 

Είναι παράξενος ενισχυτής για βρωμοπεταλα. Όχι τόσο φιλικός, τόσο λόγω συχνοτητων, όσο λόγο και ότι έχει ήδη γκάζι από μόνος του. Εάν τον παίζεις σε καθαρό ήχο, τότε έχεις περισσότερες επιλογές. Με λίγο tweaking παίρνει τα πάντα. Εάν τον δουλεύεις με αρκετο gain, τότε έχεις λιγότερες επιλογές, κυρίως overdrives στυλ klon, odr, sd1 κλπ. Επίσης, του αρέσουν distortions όπως rat, aftermath, ds1, ενώ δεν γουστάρει suhr riot, και λοιπά dist με ολοκληρωμένο ήχο. Θέλει "συμπλήρωμα" από άλλο πετάλι,.με συχνότητες που του λείπουν. Και τα φαζ γουστάρει πολύ. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύει στον δικο σου.

 

 

Το mxr.dist+ είναι παράξενο και δεν κανει πολλά πράγματα. Το χρησιμοποιώ μετά τα overdrives, σαν καθαρό μπουάτ, όπου μου παχαινει και μου fuzzιζει τον υπάρχων ήχο.

 

 

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Στον origin 20 (παρόμοιος ήχος) ξηλωσα το 10αρι V-type και έβαλα 12αρι G12-65. Ταιριάζει πάρα πολύ διότι έχει πολύ μπάσο και στρογγυλά καθαρά, και ταιριάζει με τις μαρσαλοσυχνότητες. Πολύ καλό και το V-type. Το έβαλα στον vox και αναβαθμιστηκε. 

 

Το 75αρι creamback νομίζω είναι λίγο καλύτερο στα βρώμικα.

 

Είναι παράξενος ενισχυτής για βρωμοπεταλα. Όχι τόσο φιλικός, τόσο λόγω συχνοτητων, όσο λόγο και ότι έχει ήδη γκάζι από μόνος του. Εάν τον παίζεις σε καθαρό ήχο, τότε έχεις περισσότερες επιλογές. Με λίγο tweaking παίρνει τα πάντα. Εάν τον δουλεύεις με αρκετο gain, τότε έχεις λιγότερες επιλογές, κυρίως overdrives στυλ klon, odr, sd1 κλπ. Επίσης, του αρέσουν distortions όπως rat, aftermath, ds1, ενώ δεν γουστάρει suhr riot, και λοιπά dist με ολοκληρωμένο ήχο. Θέλει "συμπλήρωμα" από άλλο πετάλι,.με συχνότητες που του λείπουν. Και τα φαζ γουστάρει πολύ. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύει στον δικο σου.

 

 

Το mxr.dist+ είναι παράξενο και δεν κανει πολλά πράγματα. Το χρησιμοποιώ μετά τα overdrives, σαν καθαρό μπουάτ, όπου μου παχαινει και μου fuzzιζει τον υπάρχων ήχο.

 

 

 

 

 

 

 

 


Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Θα παίξω το Vtype μέχρι να GASίσω για Creamback!!

 

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα μπάσα είναι θέμα κυρίως καμπίνας. Τα greenbacks είναι πιο μεσαία με περισσότερο roll off στα πρίμα. Τα heavy magnet (H) έχουν αρκετά περισσότερα πρίμα, πιο jangly και aggressive μεγάφωνο.

Τα Creambacks έχουν λίγο λιγότερη ατάκα απ τα μικρότερα ξαδερφάκια τους και λίγο περισσότερα μπάσα. 

Πετάλι σε τέτοιους ενισχυτές δοκίμασε και κανα καλό treble booster αντί για overdrive. Και σε full range boost δοκίμασε και το Mad Professor, αν και το Klon είναι επίσης φοβερό σε όλους σχεδόν τους ενισχυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2023 στις 10:08 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Στον origin 20 (παρόμοιος ήχος) ξηλωσα το 10αρι V-type και έβαλα 12αρι G12-65. Ταιριάζει πάρα πολύ διότι έχει πολύ μπάσο και στρογγυλά καθαρά, και ταιριάζει με τις μαρσαλοσυχνότητες. Πολύ καλό και το V-type. Το έβαλα στον vox και αναβαθμιστηκε. 

 

Το 75αρι creamback νομίζω είναι λίγο καλύτερο στα βρώμικα.

 

Είναι παράξενος ενισχυτής για βρωμοπεταλα. Όχι τόσο φιλικός, τόσο λόγω συχνοτητων, όσο λόγο και ότι έχει ήδη γκάζι από μόνος του. Εάν τον παίζεις σε καθαρό ήχο, τότε έχεις περισσότερες επιλογές. Με λίγο tweaking παίρνει τα πάντα. Εάν τον δουλεύεις με αρκετο gain, τότε έχεις λιγότερες επιλογές, κυρίως overdrives στυλ klon, odr, sd1 κλπ. Επίσης, του αρέσουν distortions όπως rat, aftermath, ds1, ενώ δεν γουστάρει suhr riot, και λοιπά dist με ολοκληρωμένο ήχο. Θέλει "συμπλήρωμα" από άλλο πετάλι,.με συχνότητες που του λείπουν. Και τα φαζ γουστάρει πολύ. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύει στον δικο σου.

 

 

Το mxr.dist+ είναι παράξενο και δεν κανει πολλά πράγματα. Το χρησιμοποιώ μετά τα overdrives, σαν καθαρό μπουάτ, όπου μου παχαινει και μου fuzzιζει τον υπάρχων ήχο.

 

 

 

 

 

 

 

 


Σε ευχαριστώ πολύ!


E9CE040D-3089-4D64-8649-4C2830D1AB9F.thumb.jpeg.b8d7c33e5553d767dd2f7bd80989d286.jpeg

 

Δοκιμάζοντας αρκετά πεταλάκια μπροστά και στη λούπα κατέληξα στο ήδη υπάρχον σετάπ αλλά με λιγότερο gain και το tone knob σχεδόν τελείως κλειστό. Ο ez είχε πει : «σφάξιμο στα πρίμα» και φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά! Κρυστάλλινο Χεντριξιάρικο Φρουσιάντικο καθαρό και όγκος από τα βρωμοπέταλα. 
 

Αν και στο λάηβ με βγάλει ασπροπρόσωπο θα είμαστε ωραίοι!

 

θενξ και πάλι! Εννοείται συνεχίζεται το tone search και ίσως δοκιμάσω και το creamback 65!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα πετάλια που ταιριάζουν πολύ είναι το maxon sd9, και το nobels odr. Αμφότερα, δεν έχουν πρίμα (χρησιμοποιούν ο,τι έχει ο ενισχυτής). Νομίζω, ένα odr mini το χρειάζεσαι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ο ενισχυτής λογικά έχει μπόλικα μεσαία, σωστά; Παίζεις και με τον ενισχυτή «σπασμένο»; 
Μήπως να δοκίμαζες κλασική συνταγή με ένα ποιοτικό fuzz face και τα υπόλοιπα να τα ρυθμίζεις όλα από το volume της κιθάρας;

Επίσης νομίζω ότι με ts και ray πεταλάκια δεν θα κάνεις δουλειά λόγω πολλών μεσαίων, γι’ αυτό το klon ταιρίαζει περισσότερο. Θεωρητικά και το micro amp που έχεις θα δίνει ωραίο  boost

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ekim είπε

Ο ενισχυτής λογικά έχει μπόλικα μεσαία, σωστά; Παίζεις και με τον ενισχυτή «σπασμένο»; 
Μήπως να δοκίμαζες κλασική συνταγή με ένα ποιοτικό fuzz face και τα υπόλοιπα να τα ρυθμίζεις όλα από το volume της κιθάρας;

Επίσης νομίζω ότι με ts και ray πεταλάκια δεν θα κάνεις δουλειά λόγω πολλών μεσαίων, γι’ αυτό το klon ταιρίαζει περισσότερο. Θεωρητικά και το micro amp που έχεις θα δίνει ωραίο  boost


Πιστεύω ότι θέλω να τον έχω σχεδόν σε μικρό breakup το οποίο δεν πέτυχα ακόμη στο σπίτι διότι πιστέψτε με το μηχάνημα είναι LOUD! Στο live λογικά θα έχει ένα μικρό breakup που από ό,τι ξέρω βοηθά γιατί βγαίνει ο treble cap εκτός κυκλώματος και «σφίγγει» ο ήχος.

 

Από όλα τα drives που δοκίμασα το Archer ήταν το πιο ταιριαστό και το πιο transparent.
Το MXR dist+ είχε καναδυό ωραία settings τα οποία δυστυχώς άλλαζαν πολύ τη στάθμη του ήχου. 

Το RAT λόγω του πολύ ευρέος tone knob έκατσε σε ένα σημείο να έχει παχύ ήχο και κάποια μπάσα και προς το παρόν το κρατάω για dist.

To BOSS DS1 μέχρι στιγμής μου έβγαλε ήχους λίγο … μύγας οπότε θέλει τρίψιμο, χτες το πήρα - ίσως θέλει ψάξιμο.

Το TS ενώ στην αρχή ήταν μαναβική , με κομμένα πρίμα μου έκανε και το κράτησα. Δυστυχώς έχει παντρευτεί με τα αυτιά μου για σχεδόν 25 χρόνια πλέον οπότε κάπως θέλω να πετύχει και να το έχω εκεί - feels like home. Με τα πρίμα και το gain πολύ πιο πίσω από ό,τι έπαιζα σε φένδερ.

 

Δεν πολυπαίζω με το βολιουμ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το έχω για λύση ανάγκης στο λάηβ όταν το παρακάνω με την ένταση, θα ήθελα να είμαι knob manipulator σαν τον EZ αλλά θέλει να κόψω τα δόντια μου πολύ ακόμη που λένε και οι ξένοι ή να ζητήσω κανένα μάθημα.

 

Το micro amp είναι πολύ σημαντικό πετάλι όταν χρειάζομαι σόλο με βγάζει μπροστά και μου αρέσει και η μικρή αλλαγή που επιφέρει στον ήχο.

 

Και τώρα ώρα να ψάξω για fuzz face!

 

Προτάσεις;;;

 

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Άλλα πετάλια που ταιριάζουν πολύ είναι το maxon sd9, και το nobels odr. Αμφότερα, δεν έχουν πρίμα (χρησιμοποιούν ο,τι έχει ο ενισχυτής). Νομίζω, ένα odr mini το χρειάζεσαι.

 

Δεν το έχω ξαναδιαβάσει αυτό και τώρα βλέπω ότι είναι best kept secret κλπ. Μας σκότωσες , πρέπει να το δοκιμάσω.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δοκίμασες το microamp να το βαλεις στη λούπα, για να έχεις ...2ο κανάλι? (Και το archer μπροστά να σπρώχνει)

 

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχεις στο eq? Δοκίμασες 0 low 10mids 0 treble?

22 λεπτά πριν, argytar είπε

Και τώρα ώρα να ψάξω για fuzz face!

 

Προτάσεις;;;

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/VS-Audio-Fuzzytale/art-GIT0056417-000?campaign=GShopping/GR&ProgramUUID=4zbAqJar0n4AAAFl5TtyjI8u&gclid=Cj0KCQjw0tKiBhC6ARIsAAOXutmrPYQHBgDKZBuAfhWfh0nvOPhb84tVFjdxYaCcRv628Bu_tPDbCTUaAkpdEALw_wcB

 

https://www.artsound.gr/el/product/vs-audio-fuzzytale-fuzz-face-distortion-πετάλι/

 

Αυτό έχω και είναι πολύ ποιοτικό (και ελληνικό). Το βαζεις όπου θες στην αλυσιδα, χωρίς να εχει κουσούρια λόγω γερμανίου. Επίσης, στακάρεται με τα πάντα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έλα, σου έγραψα να δεις πως περίπου είναι, σε παρόμοιο ήχο (χωρίς χρήση ενισχυτή). "καθαρό" κανάλι πρωτα, μετα odr mini, μετα vs fuzzytale μαζι με odr, και μετα για κατι διαφορετικό vs aftermath.

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου