Προς το περιεχόμενο

Σας καλύπτουν τα near field monitor που χρησιμοποιείτε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο βιντεο αυτό ο γνωστός παλιός ηχολήπτης αναφέρεται σε ένα σημαντικό θέμα.

Το τι ακούμε και (εφ όσον το ακούμε) το περνάμε στις ηχογραφήσεις μας.

Δείτε το βίντεο χωρίς να ανατρέξετε στο τέλος έτσι ώστε να είστε ειλικρινείς.

Χρησιμοποιείστε τον εξοπλισμό που έχετε για να ηχογραφείτε.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κανεις λογικος ανθρωπος δεν περιμενει απο ξερω γω 5 αρια ηχεια να ακουσει την χαμηλοτερη οκταβα.

 

 Τα nearfield ειναι μια χαρα για να ισορροπησεις σε μεγαλο βαθμο τα μεσαια, και αν το καταφερεις αυτο εχεις κανει το μεγαλυτερο μερος της δουλειας.

 

 Για τη σωστη τονικη ισορροπια ομως χρειαζεσαι ενα καλο full range συστημα, ειτε με θηρια ηχεια ειτε με sub. Με δεδομενο οτι ενα τετοιο συστημα εκτος απο το κοστος αποκτησης εχει και υψηλοτατες απαιτησεις ηχοδιαμορφωσης, ειναι πραγματι πολυ δυσκολο να διαθετει ο καθενας σπιτι του κατι αναλογο.

 

 

 Απο εκει και περα υπαρχει και η πρακτικη πλευρα. Πραγματι, το να κανεις μιξη για κινηματογραφο, η ας πουμε για μουσικη φαση κλαμπ χωρις την κατω οκταβα, οταν αυτες οι εφαρμογες την χρειαζονται και την αξιοποιουν στο επακρο, σιγουρα δεν ειναι καλη ιδεα. Για τα σαπια ροκακια που παιζουμε οι παππουδες εδω μεσα παλι 😆  που η χαμηλη Μι στο μπασο ειναι 41 Hz νταξει, θα την παλεψουμε, δε μαμιεται, αμα δουμε τα σκουρα το στελνουμε και για κανα μαστερινγκ αμα λαχει ναουμε 😆

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, manosx είπε

Απο εκει και περα υπαρχει και η πρακτικη πλευρα. Πραγματι, το να κανεις μιξη για κινηματογραφο, η ας πουμε για μουσικη φαση κλαμπ χωρις την κατω οκταβα, οταν αυτες οι εφαρμογες την χρειαζονται και την αξιοποιουν στο επακρο, σιγουρα δεν ειναι καλη ιδεα. Για τα σαπια ροκακια που παιζουμε οι παππουδες εδω μεσα παλι 😆  που η χαμηλη Μι στο μπασο ειναι 41 Hz νταξει, θα την παλεψουμε, δε μαμιεται, αμα δουμε τα σκουρα το στελνουμε και για κανα μαστερινγκ αμα λαχει ναουμε 😆

 

 

+1000

 

Αλλωστε αΦτος ινε ο λογος που δεν ειμΕ εκατομυΡγιουχος trapper, δεν εχω sub woofer να μικΣαρω τα BEEF μου.

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε Focal Alpha 65 το ακούω αλλά ελάχιστα. Το θέμα είναι ότι αυτό είναι mix για τηλεοράσεις και κινηματογράφο, όχι για καθημερινή κατανάλωση μουσικής όπως στο streaming. Φυσικά πλέον υπάρχουν monitoring tools που μπορούμε να χρησιμοποιούμε για να "βλέπουμε" και να ελέγχουμε ότι δε μπορούμε να ακούσουμε. Το ότι δεν το ακούς δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει - αλλά τα visual EQs μια χαρά σου δείχνουν τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δυναμωσα και το ακουσα το 30Hz, πιανεται?
Και μαλιστα οχι στα "καλα" μου nearfiled, αλλα σε κατι infrasonic 5αρια που τα εχω για ιντερνετικη χρηση.

Μιλαμε για οταν οταν μπηκε το φιλτρο φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν πολυκατάλαβα το νόημα του video.

1ον Αν είσαι καταναλωτής τέχνης ποιος ο λόγος να δεις star trek ή οτιδήποτε και να το ακούσεις στα near field studio monitors σου;  ... Για τέτοιες δουλειές είναι οι  5.1 home theatre υλοποιήσεις.

2ον Αν είσαι παραγωγός  και δεν γράφεις μουσική που να απαιτεί να κατέβεις τόσο χαμηλά...στις χαμηλές.....πάλι ποιος ο λόγος;

 

Είναι σαν να λες ακούω πολυκάναλη ηχογράφηση στο κασετόφωνο του αυτοκινήτου μου.....ή ηχογραφώ ποντιακή λύρα....και θέλω μπάσα πολλά.....

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λετε το ακουτε εννοειτε στο 3:47 που παιζει μονο του?

Στη σκηνη του εργου το ακουει κανεις?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Οταν λετε το ακουτε εννοειτε στο 3:47 που παιζει μονο του?

Στη σκηνη του εργου το ακουει κανεις?

Ναι εκει σιγουρα (και με εναν ενδοιασμο και για πριν. Κατι ακουγα περιεργο αλλα δεν καταλαβαινα τι ειναι)

Το θεμα ειναι ομως αν καταλαβα σωστα, οτι δεν αναπαραγει τη συχνοτητα το nearfield, οποτε δεν θα τα ακουγαμε ουτε εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 3¨47 το ακουω ευκολα

Στη σκηνη ομως οχι (βεβαια δεν το ακουσα σε υψηλοτερες εντασεις)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η αποκριση ενος τυπικου nearfield παρουσιαζει roll off στις χαμηλες. Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν ακουγονται καθολου, αλλα ακουγονται ολο και πιο σιγα οσο κατεβαινουμε στο ακουστικο φασμα.

 

 Δηλαδη, το φιλτραρισμενο χαμηλο σημα του βιντεο αν να μπιστιξουμε τα ηχεια θα το ακουσουμε, αλλα ομως οταν θα πρεπει να κρινουμε τα χαμηλα μπασα μεσα σε μια πληρη μιξη, εκει θα ξεγελαστουμε διοτι τα μπασα θα μας φανουν πολυ αδυναμα.

 

 Ετσι λοιπον σε μια πρωτη φαση θα πρεπει να εχουμε επιγνωση του οτι δεν εχουμε καθαρη εικονα σε αυτην την περιοχη, και τουλαχιστον να αποφυγουμε τις χοντρες μαλακιες του στυλ " θα δωσω γκαζια αβερτα στα μπασα γιατι ειμαι ο πρωτος μαγκας" 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου