Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, manosx είπε

Ειμαι πολυ περιεργος λοιπον να δω τι θα βγαλει μετα απο τοσα χρονια η yamaha, πολυ περιεργος.

Ελπιζω βεβαια δυο πραγματα: 1ον) να ειναι το user interface οπως πρεπει, αυτο ειναι η δυναμη του κλασσικου αναλογικου interface, ενα knob per function...

Χλωμό το κόβω να βγάλει η Yamaha κάποιο dedicated VA synth, ρέπλικα του AN1x ή όποιου άλλου. Αν ασχοληθεί ξανά με κάποια VA engine, πιστεύω ότι θα την ενσωματώσει στο επόμενο workstation της. 

Όσο για την την τιμή του MODX+ vs Nautilus (61), το "πρόβλημα" εδώ είναι η τιμή του δεύτερου, η οποία είναι περιέργως πάρα πολύ χαμηλή (€1,855).🤔 Δεν ξέρω πως και γιατί έχουν ένα τέτοιο workstation σ'αυτή την αστεία τιμή, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι καρα-bargain. Καθαρά σαν synth όμως και παρά τις 9 sound engines του, το Nautilus δεν μπορεί να συγκριθεί με τα Montage/MODX. Εκεί που υπερέχει συντριπτικά το Nautilus είναι σαν workstation, και δεδομένης της αστείας για τα κυβικά του τιμής είναι τρομακτικό VFM. Καθαρά σαν synth όμως, το Montage είναι "the mother of all synths" όπως είχε γράψει στο review του το Musictech, και αυτό κατά 95% αντανακλά και στο MODX.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Χλωμό το κόβω να βγάλει η Yamaha κάποιο dedicated VA synth, ρέπλικα του AN1x ή όποιου άλλου. Αν ασχοληθεί ξανά με κάποια VA engine, πιστεύω ότι θα την ενσωματώσει στο επόμενο workstation της. 

Όσο για την την τιμή του MODX+ vs Nautilus (61), το "πρόβλημα" εδώ είναι η τιμή του δεύτερου, η οποία είναι περιέργως πάρα πολύ χαμηλή (€1,855).🤔 Δεν ξέρω πως και γιατί έχουν ένα τέτοιο workstation σ'αυτή την αστεία τιμή, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι καρα-bargain. Καθαρά σαν synth όμως και παρά τις 9 sound engines του, το Nautilus δεν μπορεί να συγκριθεί με τα Montage/MODX. Εκεί που υπερέχει συντριπτικά το Nautilus είναι σαν workstation, και δεδομένης της αστείας για τα κυβικά του τιμής είναι τρομακτικό VFM. Καθαρά σαν synth όμως, το Montage είναι "the mother of all synths" όπως είχε γράψει στο review του το Musictech, και αυτό κατά 95% αντανακλά και στο MODX.

Ένα nautilus σε 10 χρόνια αν πέσει και ο πληθωρισμός θα το πάρω μεταχειρισμένο με κανα εξακοσάρι ευρώ.

Θα είμαι και κοντά στη σύνταξη.

600 ευρώ ή αλλιώς 256.495,24 ΔΗΜΗΤΡΕΣ🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα το πάρω μεταχειρισμένο με κανα εξακοσάρι ευρώ...

Αν ποτέ δεις ένα Nautilus στα €600, να τσεκάρεις το ημερολόγιο στον τοίχο. Θα γράφει 2083 κι εσύ δεν θα ζεις....💀

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Αν ποτέ δεις ένα Nautilus στα €600, να τσεκάρεις το ημερολόγιο στον τοίχο. Θα γράφει 2083 κι εσύ δεν θα ζεις....💀

Δεν το πιστεύω.

Σε 10 χρονάκια καλά είμαστε θα βάλω βιντεάκι.

 Τώρα δεν παίρνω γιατί δεν παίζω.

 Σε 10 χρόνια που θα έχω τακτοποιήσει και το παιδί στο ΔΗΜΟΣΙΟ θα ξανααρχίσω και θα το πάρω τσάμπα πράμα. 🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Εχουν ομως κενα και τα δυο IMHO

Του nautilus οι arpeggiators ειναι αγιοβασιλιατικοι, και το interface χαλια. Ειναι και πισω πλεον σε cpu.

 

 Το yamaha οτι κανει το κανει καλα, εχει την ψηφο μου, αλλα χρειαζεται την an1x μηχανη, κακα τα ψεματα ειναι σημαντικο κενο, αν ομως μπει στο θηριο μια μοντερνα εκδοχη του an1x,  με μια δομη σε στυλ virus π.χ., ε τοτε θα ειναι ακαταμαχητο.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, manosx είπε

Το yamaha οτι κανει το κανει καλα, εχει την ψηφο μου, αλλα χρειαζεται την an1x μηχανη, κακα τα ψεματα ειναι σημαντικο κενο, αν ομως μπει στο θηριο μια μοντερνα εκδοχη του an1x,  με μια δομη σε στυλ virus π.χ., ε τοτε θα ειναι ακαταμαχητο.

Προσωπικά θα προτιμούσα να επαναφέρουν το sequencer που είχαν τα Motif XF/MOXF, αν είναι δυνατόν να μην υπάρχει ένα sequencer της προκοπής που να μην απευθύνεται σε...rappers και άλλους "producers" που γράφουν όλη μέρα με steps. Δεν φαντάζεσαι πόσο μου λείπει να ανοίξω το synth και απλά να αρχίσω να γράφω real time κάποιο track. Τι στο διάολο σκέφτονταν εκεί στη Yamaha όταν άφησαν απ'έξω ένα sequencer που έκανε παπάδες για δεκαετίες δεν μπορώ να καταλάβω.🙄

Φυσικά αν προσθέσουν και μια VA engine, με την προϋπόθεση να Μην πειράξουν τις άλλες δύο, θα χαροποιήσει τους πάντες. Τα Montage/MODX με ένα proper sequencer & sample/FM/VA engines θα είναι ΤΑ dream machines, και θα αγοραστούν ASAP.

Επεξεργασμένο από dataentry1968
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Δε ξέρω αν κάνω καλά που γράφω σε παλίότερο ποστ, αλλά αφού υπάρχει το θέμα ήδη:

Τελικά το πήρε κανείς το PRO-800 να μας πει καμιά γνώμη? Αξίζει τα 400? Από ήχο ακούω είναι καλό στα βίντεο! 
Τα ποτενσιόμετρα είναι της προκοπής ή θέλουν τανάλια να γυρίσουν σε θερμοκρασίες χαμηλότερες των 28C σα το Κ-2 και Neutron που πούλησα για τον ίδιο λόγο? 
Αν είναι να τα δώσω ξανά στην ακατανόμαστη τουλάχιστον να τα αξίζει 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ioan Eko είπε

Τα ποτενσιόμετρα είναι της προκοπής ή θέλουν τανάλια να γυρίσου

Όταν τα pots είναι μαλακά η πχιότητα είναι μάπα, όταν είναι σκληρά το ίδιο. Αποφασίστε τι θέτε.🤔

Να το πάρεις το κορίτσι τέλος πάντων, μια χαρά είναι κατασκευαστικά/ηχητικά/τιμολογιακά, απ'ότι τουλάχιστον διαβάζω στα reviews στο Thomann και αλλού. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Όταν τα pots είναι μαλακά η πχιότητα είναι μάπα, όταν είναι σκληρά το ίδιο. Αποφασίστε τι θέτε.🤔


Ή του ύψους ή του βάθους θα είμαστε δηλαδή 😄 
Τα συγκεκριμένα (neutron, K-2) πάντως ήταν "αγύριστο κεφάλι". Όσο ήταν σε ζεστό περιβάλλον μια χαρα, αν έτυχε και έκανε λίγο δροσιά (πχ θερμοκρασία δωματίου κάτω των 22 - ναι έχω θερμόμετρο στο στούντιο) δε γύριζαν με τίποτα. Ειδικά το Κ2 είχε φορές που αν έκανα κάτι on the fly και βιαζόμουν αντί να γυρίσει το knob γλιστρούσε το χέρι μου. Δεν έπαιζε σε καμία περίπτωση να κάνεις γρήγορες κινήσεις πχ με το cutoff αν ήθελες. Κάπου εκεί αγόρασα ένα genuine ms20 Mini. Μάλλον στο εργοστάσιο της B έχουν τέρμα τη θέρμανση στο quality assurance department και δε το παρατήρησαν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ioan Eko είπε

θερμοκρασία δωματίου κάτω των 22

E δεν το ήξεραν εκεί στην Behringer ότι κάποιοι παίζουν τα synths της μέσα σε ψυγείο κρεοπωλείου...🙄

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου