Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με sustain pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρω το συνηθισμένο πρόβλημα

Έχω ένα sustain πετάλι. στο korg pa50 λειτουργεί μια χαρά. Όταν όμως το βάλω σε ένα φθηνιάρικο Casio που έχω ή στο alesis midi keyboard (υπάρχει υποδοχή για sustain και στα δύο πλήκτρα) λειτουργεί ανάποδα (ελεύθερο κάνει sustain, όταν το πατάς κόβει το sustain).

Το pedal έχει και switch στο κάτω μέρος για το polarity υποθέτω, αλλά πάλι δεν έκανε τίποτα αλλάζοντας θέση στο switch.

Κάτι τεχνικές που διάβασε του στυλ "κλείσε το αρμόνιο, βγάλε το Pedal, βάλτο πάλι, άνοιξε το αρμόνιο" δεν λειτούργησαν.

μπορώ να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανο μου φαινεται να φταει το πεταλι. Να μη δουλευει το switch και να μην αλλαζει polarity. Τσεκαρες τη λειτουργια του switch στο korg;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Πιο πιθανο μου φαινεται να φταει το πεταλι. Να μη δουλευει το switch και να μην αλλαζει polarity. Τσεκαρες τη λειτουργια του switch στο korg;

 

Καλή η ιδέα σου. Λοιπόν, στο korg αν αλλάξω θέση στο switch τότε κάνει sustain είτε πατάω το pedal είτε δεν το πατάω. Είναι προβληματικό? ή έτσι έπρεπε να συμπεριφέρεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ναι και εγώ αυτό πιστεύω. Λογικά θα έπρεπε να λειτουργεί ανάποδα με την αλλαγή του switch. Πως φτιάχνεται? θέλει κάποιον ειδικό φαντάζομαι?

δεν ξέρω αν αξίζει η επισκευή αφού με 15€ παίρνεις καινούργιο με εγγύηση (κάπου εκεί το είχα πάρει και αυτό)

ΥΓ τι βλακεία και αυτό με το polarity ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί να μην λειτουργούν σε όλα τα πλήκτρα. 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε και μία δοκιμή να κλείσεις το αρμόνιο και να το ανοίξεις έχοντας από πριν το pedal πατημένο.

 

Το λέω γιατί έχω πάθει το ανάποδο, δηλ. ανοίγοντας το όργανο με το pedal πατημένο μετά το pedal δούλευε όπως τώρα το δικό σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα ένα καινούργιο με 15€ (Μ-AUDIO SP2) και δούλεψε κατευθείαν μια χαρά με το midi keyboard, με το που το έβαλα στην θύρα, χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω το polarity switch. Θα δοκιμάσω και με το Casio γιατί το έχω στο χωριό, και θα επανέλθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καινουργιο οταν αλλαζεις πολικοτητα (με το korg) γινεται κανονικα αντιστροφη της λειτουργιας η συμπεριφερεται σαν το παλιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το καινούργιο sustain pedal που παρέλαβα, λειτουργεί σωστά και στο Korg. Όταν του αλλάζω την πολικότητα λειτουργεί αντίστροφα (κάνει sustain όταν δεν το πατάς, κόβει το sustain όταν το πατάς).

 

Το παλιό sustain pedal φαίνεται ότι τελικά έχει πρόβλημα στο switch. Όταν αλλάζω την πολικότητα (στο korg αλλά και στα άλλα πλήκτρα), γίνεται sustain είτε πατάς το πεταλ είτε όχι. Δείχνει επομένως προβληματικό. Θα έπρεπε να λειτουργεί αντίστροφα. Τουλάχιστον ευτυχώς στο korg δεν χρειάζεται αλλαγή πολικότητας και δουλεύει κανονικά το παλιό pedal. Στα άλλα πλήκτρα όμως που ανέφερα, απαιτούνταν αλλαγή switch και το παλιό pedal δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε. 

Με το νέο pedal όλα καλά! Πιστεύω και στο casio θα δουλεύει (θα σας πω)

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στο χωριό. Το pedal έπαιξε και στο Casio μια χαρά, με το που το έβαλα χωρίς να απαιτηθεί αλλαγή στο switch.Όλα καλά. Πολύ καλή η αίσθηση του pedal σαν από πραγματικό πιάνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου