Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid-state amp vs plugin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Nekkon απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 20 πόντοι συμμετοχής.

Έπειτα από συζήτηση με τον προσφιλή μου @fusiongtr, αλλά είναι και κάτι που ήθελα να κάνω καιρό, είπα να συγκρίνω τρία διαφορετικά είδη ηχογράφησης. 

1. Λαμπάτος ενισχυτής

2. Solid state ενισχυτής 

3. Plugin

 

Η λογική πίσω από αυτό το πείραμα είναι ότι πρώτον δεν εμπιστεύομαι τους YouTubers γιατί τα παίρνουν δεξιά και αριστερά, και δεύτερον αν είσαι καλός κιθαρίστας ή έχεις premium gear, τέλειο studio κλπ, ότι και να κάνεις θα ακουστεί καλό. Άρα θέλω γνώμη για κάτι ρεαλιστικό, για τον μέσο χομπίστα ο οποίος είναι ερασιτέχνης, μέτριος παίκτης με οικονομικές λύσεις για εξοπλισμό, και χωρίς γνώσεις ηχοληψίας. Αυτός είμαι εγώ. Δεν έχω premium εξοπλισμό και δεν έχω home studio (ηχογράφησα στην κρεβατοκάμαρα μου που δεν είναι και το καλύτερο δωμάτιο ηχητικά). Αλλά εμπιστεύομαι το αυτί μου και με αυτόν τον τρόπο διαμορφώνω τη γνώμη μου. Τα αποτελέσματα εννοείται μπορούν να ερμηνευτούν με όποιον τρόπο θέλει ο καθένας. Εγώ το έκανα για την πλάκα μου, το διασκέδασα πολύ, βρήκα τα αποτελέσματα ενδιαφέροντα και θέλω να τα μοιραστώ μαζί με τους συμφορουμίτες.

 

Gear used

 

Ενισχυτές 

1. Fender Bassbreaker 30r

2. Boss Katana MK I

3. Neural DSP Cory Wong

 

Κιθάρες

1. Gretsch electromatic G5422tg

2. Fender Stratocaster player series 

Καρτα ήχου

Focusrite scarlet 2i2

 

Software

Ableton live

20230514_193544.thumb.jpg.87f567ac37320302fc6b2ebe15ddb647.jpg

 

Ξεκίνησα με ένα απλό άρπισμα. 

 

Συνέχισα με ένα jazz ριφάκι

 

 

 

 

 

Ένα Rock ριφ

 

 

 

 

 

Ένα blues δωδεκαμετρο με Stratocaster 

 

 

 

 

Και μία μίξη με σόλο σε στυλ praise and worship

 

 

 

 

  • Like 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσαν τα πρώτα κλιπ όλα, και τα τρίτα, ίσα είχαν καθαρό ήχο. Ενδεχομένως θα μπορούσες να ρυθμίσεις καλύτερα και τον βρώμικο.

 

Τον κατανα τον συνδεσες μέσω line out ή μικρόφωνο?

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μου άρεσαν τα πρώτα κλιπ όλα, και τα τρίτα, ίσα είχαν καθαρό ήχο. Ενδεχομένως θα μπορούσες να ρυθμίσεις καλύτερα και τον βρώμικο.

 

Τον κατανα τον συνδεσες μέσω line out ή μικρόφωνο?

Οι ενισχυτές ηχογραφήθηκαν με Shure SM57 το οποίο προσπάθησα να τοποθετήσω σε περίπου ίδιο μέρος του κώνου.

Γενικά Γιώργο δεν προσπάθησα να τα κάνω να ακουστούν ωραία. Προσπάθησα να κρατήσω τα ίδια settings (ίδιο eq) όσο γινόταν χωρίς να πειράξω τον ήχο για να έχω λίγο αντικειμενικότερα αποτελέσματα 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Ίδια settings σε τι ακριβώς?

Το gain, bass middle treble, το reverb και τον τρόπο παιξίματος (όσο γίνεται, άνθρωπος είμαι)

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο ηθελες τα ίδια settings σε ρυθμιστικά διαφορετικών "ενισχυτών"?

Ποιο το σκεπτικό?

(Συνήθως tweakαρουμε για ίδιο ήχο ή τον βέλτιστο ηχο σε κάθε rig)

 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents:

 

Μου άρεσαν και οι 3 τρόποι ηχογράφησης. Θεωρώ όμως ότι προκύπτουν διαφορετικά αποτελέσματα. Πρέπει να προσαρμόζεται ο παίκτης στις συνθήκες. Πχ δε γίνεται να βαράς την πένα με την ίδια δύναμη. Το plugin κομπρεσάρει πανευκολα.

 

Σαν ευκολία, plugin δαγκωτό. Κόψε σβήσε, διαγράφεις και ξαναγράφεις στο λεπτό. Tweeking στον ήχο σου ακόμα και έπειτα από την ηχογράφηση (πχ αν ήθελες να το είχες ηχογραφήσει με λιγότερο reverb ή παραμόρφωση, γίνεται πανευκολα.

 

Σαν ήχος, tubes baby. Έστω και με ενισχυτή που είναι πιο οικονομική λύση. Είναι 3 φορές καλύτερος από τον Katana; Όχι. Αλλά βγάζει μια ζεστασιά και μια γλυκάδα που δεν έχουν οι άλλες επιλογές.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι μέσα στη μίξη η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Απομονωμένα τα όργανα γίνεται πιο ξεκάθαρη 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ότι μέσα στη μίξη η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Απομονωμένα τα όργανα γίνεται πιο ξεκάθαρη 

Μη ξεχνάς πως αυτό που είναι μέσα στη μίξη είναι σόλο κ όχι ρυθμικό όπως τα προηγούμενα ηχογραφημένα μέρη που ανέβασες. Κ μάλιστα κάποια έχουν τόσο μεγαλη διαφορά (κ εννοώ στην χροιά κ το υφος του ήχου κ όχι μόνο στην "ποιότητα") που άλλο μπορεί να σου κάθεται με το υπόλοιπο τρακ κ τα πρησετ των vi που χρησιμοποιείς , ενώ άλλο μπορεί να θέλει πολύ μαστοριά. 

 

Καλή προσπάθεια αλλά συγκρίνεις λίγο ανόμοια πράγματα. Αυτό που λες πως έβαλες το tonestack στις ίδιες ρυθμίσεις το φανερώνει αυτό. Δεν έχει νόημα σε αυτό που επιχειρείς. Παίξε μπάλα με την ιδανική ρύθμιση κάθε μηχανήματος σε κάθε ήχο. Κ σχετικά ίδιας νοοτροπίας ηχους να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα.

 

Έτσι όπως το έκανες πχ καναδυο ήχοι στον κατανα με κάνουν να μη θέλω να παίξω με το μηχάνημα (ενώ ξέρω πως δεν είναι έτσι). Σε γενικές γραμμές κ παρότι δεν κατάλαβα την φιλοσοφία του συγκριτικού (η διαφωνώ με την προσέγγιση) οι ήχοι είναι καλοι

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, αν μου έλεγες να διαλέξω ΤΥΦΛΑ ένα από αυτά θα έλεγα το 3, με μοναδική εξαίρεση το blues, που το VST ακούγεται πολύ περίεργα νομίζω. Ο Katana έχει σίγουρα "χαρακτήρα", ενώ ο Fender κάνει πολύ καλά αυτό που πρέπει να κάνει. Συγκριτικά όμως με το πόσο εύκολο, ευέλικτο και φθηνό είναι το VST, νομίζω νικάει με διαφορά στα αυτιά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου