Προς το περιεχόμενο

Latin with ...greek feel...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Για πες τώρα τις εντυπώσεις της από εκεί.

Από την σχολή, τα μαθήματα, τους συμμαθητές της.

Σε τι γλώσσα γίνονται τα μαθήματα?

Επίσης τις εντυπώσεις της από την πόλη.

Προσαρμόστηκε, δυσκολεύεται?

 

Πες λίγο για όλα αυτά, νομίζω έχουν ενδιαφέρον.

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν περισσότερο από την ίδια τη μουσική, αλλά ΟΚ.

 

Η πόλη (το χωριό όπως τη λεω εγώ) είναι μικρή, 150 χιλιάδες κατοίκους έχει, αλλά δεν έχει καμμιά σχέση με τις αντίστοιχες ελληνικές γιατί είναι πολύ πιό αραιά δομημένη, εκτός φυσικά από τον κεντρικό παλιό πυρήνα που έχει ιστορία πάνω από 10 αιώνες. Δεν έχει κανάλια, γιατί είναι πολύ προς την κεντρική Ευρώπη, έχει όμως ποτάμι, τον Κάτω Ρήνο.

To πανεπιστήμιο είναι σύγχρονο σχετικά. Ξεκινάει 100 χρόνια πίσω ως Σχολή Καλών Τεχνών και το 2000 πήρε τη σημερινή του μορφή και μοιράστηκε και σε τρεις κοντινές πόλεις στην αρχαιότερη επαρχία πυρήνα της Ολλανδίας την Gelderland - ARnhem-Enschede-Zwolle.

Εχει, από όλες τις μουσικές σχολές της Ολλανδίας (πχ Ροττερνταμ, Αμστερνταμ, Χρονιγκεν κ.α.), την πιό "μοντέρνα" κατεύθυνση.

Τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά (όλοι στην Ολλανδία μιλάνε αγγλικά). Οι τάξεις (σε όσες παρακολούθησα) είναι μικρές σε φοιτητές, γύρω στα 10 το πολύ 15 άτομα, αλλά εξαρτάται και την δημοφιλία του κάθε μαθήματος, και πάλι δεν ξέρω και ακριβώς. Σχεδόν γίνονται σε φάση ιδιαίτερου. Κάποια ουσιαστικά γίνονται σαν ιδιαίτερα. Δηλαδή εξ ορισμού σε κουοτσάρει ένας καθηγητής μόνο.

Υπάρχει απίστευτη οργάνωση (σε σχέση με δικά μας πρότυπα), η σχολή έχει μια μικρή αίθουσα συναυλιών, πολλά μονωμένα δωμάτια για τα μαθήματα με όργανα ενισχυτές κλπ, μέτρησα καμιά 10ριά αίθουσες με μεγάλα πιάνα, αλλά και πάλι ήμουν διακριτικός ως επισκέπτης.

Οι καθηγητές πολύ σοβαροί και φιλικοί και ανοίγονται ιδιαίτερα όταν δούν γονιό εκεί (είναι αλήθεια ότι δεν βλέπουν συχνά και εμένα με έχουν δει 2-3 φορές) και ακόμα πιό πολύ αν ακούσουν ότι ασχολείται με τη μουσική. Οι φοιτητές είναι ΟΚ, μια χαρά παιδιά απο παντού, το ελληνικό-Κυπριακό στοιχείο είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Η προσαρμογή είναι όπως είναι η ζωή ενός εργένη σε μια ξένη χώρα με άλλο επίπεδο ζωής και συνήθειες.

Με λίγα λόγια θα πω ότι κόστος ζωής είναι περίπου το ίδιο ή στο Χ1.2 (κάποια φτηνότερα κάποια ακριβότερα, οπότε προσαρμόζεσαι) συγκοινωνίες εξαιρετικές, ποιότητα και οργάνωση άλλου επιπέδου και ευκολίες προς τον πολίτη. Κατά τα άλλα τα ζόρια για φοιτητές είναι οτι πρέπει να έχεις συγκάτοικο-ους για να πληρώνεις ελληνικά ενοίκια. Αλλιώς για 30 τμ ανεξάρτητο διαμέρισμα-στούντιο θες ένα χιλιάρικο. Αλλά αν όντως είναι ανεξάρτητο το ενοίκιο επιδοτείται.

Κατα τα άλλα οι συγκρίσεις είναι τραγικές. Είμαστε εντελώς πίσω. (και τα λέω αυτά επειδή τα έχω πρόσφατα με κάτι περιπέτειες με τα αεροπλάνα όπου είδα τρια διαφορετικά αεδρόμια και μεγέθη και νοοτροπίες)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να προσθέσω 

η δεύτερη κοπελίτσα είναι Κύπρια και ο μεσαίος κρουστός με τις τιμπάλες επίσης Κύπριος

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν περισσότερο από την ίδια τη μουσική, αλλά ΟΚ.

 

Καλά όλα αυτά, δίνουν μια εικόνα, αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει η δική της άποψη.

Πώς της φαίνεται η σχολή?

Τα μαθήματα, οι καθηγητές, οι μαθητές, η ύλη, η πόλη, η ζωή?

Είναι απλά οκ, ενθουσιασμένη, έτσι κι έτσι, πώς αισθάνεται για τις σπουδές της εκεί?

Με τι ασχολείται πχ όταν δεν είναι στην σχολή?

Είναι σπίτι και μελετάει?

Πέφτει πολλή δουλειά εκτός σχολής?

 

Τέτοια πάνω κάτω ρωτάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το χαίρεσαι το κορίτσι σου Δημήτριε!

 Απορία..... εσύ ήσουν η αιτία-αφορμή που ακολούθησε τον "δρόμο" της μουσικής;  Μην το κουράζω, καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Καλά όλα αυτά, δίνουν μια εικόνα, αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει η δική της άποψη.

Πώς της φαίνεται η σχολή?

Τα μαθήματα, οι καθηγητές, οι μαθητές, η ύλη, η πόλη, η ζωή?

Είναι απλά οκ, ενθουσιασμένη, έτσι κι έτσι, πώς αισθάνεται για τις σπουδές της εκεί?

Με τι ασχολείται πχ όταν δεν είναι στην σχολή?

Είναι σπίτι και μελετάει?

Πέφτει πολλή δουλειά εκτός σχολής?

 

Τέτοια πάνω κάτω ρωτάω.

 

προφανώς της αρέσει, γιατί την διάλεξε..

Οι καθηγητές είπα, ανάλογα και με το μάθημα που επιλέγεις. Αλλοι έτσι άλλοι αλλιώς. Πχ τα θεωρητικά...είναι πιό βαρετά. Είπαμε η σχολή είναι πρός το μοντέρνο. Η πολή είναι μικρή η ζωή για τον φοιτητή αλλιώς, άντε να βγεις για μια μπύρα, ένα φαγητό, ένα live. Το χειμώνα πιό δύσκολα.

Η πρώτη χρονιά πιό εύκολη. Μετά άρχισε το τρέξιμο. Πολλά assignments, τους γκρουπάρουν ή γκρουπάρονται σε μπάντες ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε μαθήματος, διαλέγουν μουσικούς για τα δικά τους projects μέσα από τη σχολή (μικροί μεγάλοι) και αυτό το βρίσκω πολύ σημαντικό γιατί πρέπει να είσαι εκτός από καλός μουσικός και να σε θέλουν, και βολικός σαν άνθρωπος. Πχ περσι είχε τα ντουέτα της (φωνή μπάσο) με έναν τριτοετή, κ.ο.κ

Χρόνος για σπίτι δεν μένει. Μόνο ΣΚ, αν και τα ΣΚ έχουν πρόβες ή άλλα.

Τα περισσότερα τα κάνει στην σχολή, γλυτώνει χρόνο, έχει φυσικό πιάνο και όργανα. Αλλά υπάρχει πολλή δουλειά, πχ οι ενορχηστρώσεις που είχαν φέτος ήταν αρκετό ζόρι και φυσικά τα γκρουπαρίσματα που είπα που απαιτούν συντονισμό με άλλους και να πας με τα γούστα του καθενός. Αλλά καταλαβαίνεις, αν δεν είσαι συνεργάσιμος μουσικός....γενικά δεν θα έχεις πολύ μέλλον όχι μόνο στη σχολή, αλλά παντού.

Εμένα ολα αυτά μου φαίνονται ωραία, αλλά....πλέον βουνό.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Να το χαίρεσαι το κορίτσι σου Δημήτριε!

 Απορία..... εσύ ήσουν η αιτία-αφορμή που ακολούθησε τον "δρόμο" της μουσικής;  Μην το κουράζω, καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Αν εννοείς με το ζόρι, όχι κατηγορηματικά.

Απλά την νανούριζα εκτός από τη μια ωραία πεταλούδα με Pat Metheny και Gloria Estefan.

Η μουσική δεν έκλεινε ποτέ στο σπίτι. Βέβαια...ήταν ώρες ώρες ακραία 😆 ακούσματα.

Πιάνο ξεκίνησε επειδή ήθελε, και αργότερα το παράτησε, τα κλασικά δεν της πήγαιναν και άλλη σχολή τελείωσε. 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εμένα ολα αυτά μου φαίνονται ωραία, αλλά....πλέον βουνό.

 

Άσε μας εμάς, τα έχουμε περάσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Είναι όμως προκλητικά, και σε κινητοποιούν.

Η συνεχής πρόκληση και το κίνητρο είναι τα πιο σημαντικά.

Όταν βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο μουσικό περιβάλλον, το μυαλό σου δουλεύει αλλιώς.

Είσαι απόλυτα επικεντρωμένος σε αυτό που σου αρέσει να κάνεις, και το καλύτερο είναι ότι δεν είσαι μόνος σου, αλλά μέσα σε μια κοινότητα ανθρώπων που μοιράζονται τις ίδιες προκλήσεις και κίνητρα με σένα.

Πολύ όμορφα πράγματα.

 

Τώρα το ότι την διάλεξε η ίδια την σχολή της, δεν μου λέει και πολλά, γιατί θα μπορούσε να μην της αρέσει τελικά αυτή η εμπειρία (για τους όποιους λόγους).

Αν της αρέσει .... τέλος, αυτό είναι.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Τώρα το ότι την διάλεξε η ίδια την σχολή της, δεν μου λέει και πολλά, γιατί θα μπορούσε να μην της αρέσει τελικά αυτή η εμπειρία (για τους όποιους λόγους).

Αν της αρέσει .... τέλος, αυτό είναι.

 

αν δεν της αρέσει, ας κάτι ό,τι άλλο θέλει και μπορεί.

Εγω αν μπορώ ...θα βοηθάω

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και αλήθειες..., το κορίτσι ξεκινά και με γκολ από τα αποδυτήρια με τόσο ωραία φωνή...πέρα από το πιάνο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Όταν βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο μουσικό περιβάλλον, το μυαλό σου δουλεύει αλλιώς.

Είσαι απόλυτα επικεντρωμένος σε αυτό που σου αρέσει να κάνεις, και το καλύτερο είναι ότι δεν είσαι μόνος σου, αλλά μέσα σε μια κοινότητα ανθρώπων που μοιράζονται τις ίδιες προκλήσεις και κίνητρα με σένα.

No. 1 παράμετρος προκοπής.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου