Προς το περιεχόμενο

Latin with ...greek feel...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

No. 1 παράμετρος προκοπής.

 

Ξέρεις Αλή μου, είναι σαν να μοιράζεσαι ένα μυστικό, ή ένα inside joke με κάποιους ανθρώπους.

Κάτι που οι άλλοι, οι έξω, δεν μπορούν να καταλάβουν.

Σαν να μιλάτε άλλη γλώσσα από τους "έξω από αυτό".

Και αυτό είναι που σε κάνει κομμάτι αυτής της κοινότητας, είναι σχεδόν μυστικιστικό.

Τα έχω βιώσει αυτά, δεν τα λέω έτσι στον αέρα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Ξέρεις Αλή μου, είναι σαν να μοιράζεσαι ένα μυστικό, ή ένα inside joke με κάποιους ανθρώπους.

Κάτι που οι άλλοι, οι έξω, δεν μπορούν να καταλάβουν.

Σαν να μιλάτε άλλη γλώσσα από τους "έξω από αυτό".

Και αυτό είναι που σε κάνει κομμάτι αυτής της κοινότητας, είναι σχεδόν μυστικιστικό.

Τα έχω βιώσει αυτά, δεν τα λέω έτσι στον αέρα.

Εγώ το λέω και πιο πρακτικά. Δηλαδή, αν έχεις σε έναν χώρο ζωντανό μουσικούς, που ξοδεύουνε την ώρα τους εκεί, με κάποιο επίπεδο, γίνεται άλλη φάση. Δηλαδή, στο ωδείο όπως το βίωσα εγώ, κάποιος μάθαινε πίσω από μια κλειστή πόρτα σύνθεση, κι έγραφε pppppp 32α ρε ντο σι ντο ρε ντο σι ντο ρε τέρμα θεού στο τρομπόνι, και στη δίπλα πόρτα κάποιος πάλευε να έχει ωραίο σολ μια πέμπτη κάτω. Και δεν του έλεγαν μια μέρα ούτε του ενός, ούτε του άλλου, για μπες μέσα να δεις τι γίνεται, εσύ στον έναν, κι εσύ στον άλλον, να γίνει μια ζύμωση βρε αδερφέ. Για μενα η ουσία είναι στο πιο ολιστικό. Ακούς από εδώ, ακούς από εκεί, επηρρεάζεσαι. Προσθέτεις. Χτίζεις. Αλλιώς είσαι εσύ κι η πάρτη σου, και ενίοτε κάνεις και κάποια "συζήτηση" με κάποιον άλλον.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γι' αυτό είπα για την σημασία του μουσικού περιβάλλοντος και της κοινότητας.

Το να μοιράζεσαι τις πληροφορίες, τα σχόλια, τις φαντασιώσεις σου με άλλους που έχουν ανάλογα ενδιαφέροντα, είναι πραγματικά σχεδόν μυστικιστικό.

 

Πώς να εναρμονίσω ρε συ αυτή την μελωδία?

Έβαλα αυτή την νότα σαν 3η συγχορδίας, την άλλη σαν 5η, την άλλη σαν 6η και την άλλη σαν 9η.

Ρε μλκα, γιατί δεν δοκιμάζεις να την βάλεις σαν #11η, και την άλλη σαν b9?

Μα η πρώτη είναι μινόρε, και η 2η είναι maj7 δεν μου πάει.

Ωραία, 1ον άλλαξέ της ποιότητα, και αν δεν θέλεις, δοκίμασε να δεις πώς μπορείς να φτιάξεις αυτό που δεν σου πάει μέσα στο context.

Δοκίμασε.

Να κοίτα εδώ εγώ τι έκανα.

Το κάνει και ο Jarrett.

Δηλαδή μου λες min#11 και maj7b9?

Ω ρε φίλε, σκοτώνει λέμε, έχεις δίκιο.

Και που να δεις τι κάνει ο Beirach.

 

Ωπ, τι έκανες εκεί?

Τι ακκόρντο είναι αυτό?

Ένα απλό maj7 είναι.

Και πώς ακούστηκε τόσο τέλειο?

Έβαλα την maj7 δίπλα στην τονική και δημιουργείται διάστημα ημιτονίου που συνηχεί.

 

 

EDIT: Και πας μετά για καφέ με μεγάλη παρέα, στην οποία υπάρχει κι άλλος ένας τρελός σαν κι εσένα.

Πάνω στο μισάωρο λοιπόν πετάγεται ένας και σας λέει "σταματήστε ρε παιδιά μας πρήξατε με αυτές τις ντιμινουίτες, τι στο διάολο είναι αυτά τα κινέζικα?"

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγχαρητήρια! Και στους δυό σας.

Ολόκληρο dedication έκανε στο μπαμπά το κορίτσι. Φαντάσου τι θετικό ρόλο έχεις παίξει σε αυτό που κάνει τόσο ωραία και προφανώς τη ζωή της παραπέρα. Να τη χαίρεσαι φίλε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Συγχαρητήρια! Και στους δυό σας.

Ολόκληρο dedication έκανε στο μπαμπά το κορίτσι. Φαντάσου τι θετικό ρόλο έχεις παίξει σε αυτό που κάνει τόσο ωραία και προφανώς τη ζωή της παραπέρα. Να τη χαίρεσαι φίλε.

Γιάννη κι οι υπόλοιποι, θένκς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Οι υπόλοιποι είμαστε κάτι σαν το "λοιπό επικουρικό"...; 🤓

σορρυ ρε σεις, αλλά γύρισα με ένα απίστευτο κρύωμα (ευτυχώς τσεκαρισμένα όχι κοβιντ) λόγω υπερκόπωσης όλες τις μέρες που ήμουν εκεί, και με υποχρεώσεις εδώ, οπότε ίσα ίσα ανέβασα μερικά πράγματα γιατί ρωτούσαν γνωστοί και συγγενείς. 

Ο υπολογιστής είναι συνέχεια ανοιχτός αλλά ρίχνω στο ενδιάμεσο κάτι ώρες χαμένου ύπνου (δυστυχώς ένας 65άρης δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τους ρυθμούς των 25ρηδων εκεί-να σκεφτείς παρακολουθήσαμε 14 άτομα σε 30 τμ τη γιουροβίζιον στο σπίτι με τα εντελώς οφ τοπικ ωράρια των Ολλανδών) και απαντώ που και που.

Αλλά σίγουρα δεν παρακολουθώ τα νήματα όπως άλλες φορές.

 

οπότε....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σορρυ ρε σεις, αλλά γύρισα με ένα απίστευτο κρύωμα (ευτυχώς τσεκαρισμένα όχι κοβιντ) λόγω υπερκόπωσης όλες τις μέρες που ήμουν εκεί, και με υποχρεώσεις εδώ, οπότε ίσα ίσα ανέβασα μερικά πράγματα γιατί ρωτούσαν γνωστοί και συγγενείς. 

Ο υπολογιστής είναι συνέχεια ανοιχτός αλλά ρίχνω στο ενδιάμεσο κάτι ώρες χαμένου ύπνου (δυστυχώς ένας 65άρης δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τους ρυθμούς των 25ρηδων εκεί-να σκεφτείς παρακολουθήσαμε 14 άτομα σε 30 τμ τη γιουροβίζιον στο σπίτι με τα εντελώς οφ τοπικ ωράρια των Ολλανδών) και απαντώ που και που.

Αλλά σίγουρα δεν παρακολουθώ τα νήματα όπως άλλες φορές.

 

οπότε....

Ναι ρε συ πλάκα έκανα.... δεν παρεξηγιόμαστε.

 Πάντως μία είναι η λύση και το γιατρικό για να πάρεις τα πάνω σου...., καθημερινό sex!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου