Προς το περιεχόμενο

Πως να χασετε το χρονο σας ( guitar fx)


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Μάνο.

Αν ξεκολλήσουμε από τον συσχετισμό των fx με τον ροκ ήχο που έχουμε στ' αυτιά μας, θα διαπιστώσουμε ότι προσφέρουν απίστευτα δημιουργική παλέτα ηχοχρωμάτων για "παιχνίδια".

 

Παλιά περνούσα ατελείωτες ώρες έτσι.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosx είπε

Στο σημερινο επεισοδιο του "Πως να χασετε το χρονο σας", ασχολουμαστε με την κιθαρα. Για την ακριβεια οτι απομεινε απο την κιθαρα, αφου της βγαλαμε τα ματια στα εφε.

 

 Τι εννοουμε της βγαλαμε τα ματια; Οτι ακουτε, μα οτι ακουτε, ειναι μια κιθαρα που παιζει κατι παρομοιο με το nothing else matters. Ναι ολη αυτη η βαβουρα ειναι μια κιθαρα. Σκετη.

"Καλά εεε, έγραψα ένα κομμάτι πολύ σένιο!"

"Έλα ρε πώς πάει;"

"Κάτσε να το βρω να στο βάλω να το ακούσεις!"

"Όχι ρε μλκ μη ψάχνεις τώρα, κάντο μου λίγο με το στόμα!"

"... Λοιπόν ξεκινάει μπου μπου μπου μπου μπου μπου και μετά μπαίνει γουυυυυυ γουυυυυυ ουυυυυ, αλλά δεν καταλαβαίνεις τώρα, πρέπει να το ακούσεις."

"Όχι κατάλαβα, κατάλαβα, στείλε μου μια πάρτα και το δοκιμάζουμε."

 

Αμ δεν κατάλαβες!🤣

Ωραίος ο Μάνοοοος...

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

"Όχι κατάλαβα, κατάλαβα, στείλε μου μια πάρτα και το δοκιμάζουμε.

 

 

Soundscape lead sheet.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali ετσι οπως τα πες μου θυμισες μια ιστορια που ειχα διαβασει στο gearslutz.

 

 Ειχε παει λεει μια τυπισσα να γραψει πιανο σε ενα στουντιο. Καθεται στο πιανο, και ζηταει στα ακουστικα της μετρονομο στο ταδε bpm για να γραψει.

 

 Της βαζει ο τυπος, ο οποιος διηγειται και την ιστορια, το μετρονομο απο το daw. Αυτη στραβωνει, δεν μπορει να παιξει, και του λεει οτι ο μετρονομος του ειναι χαλασμενος!

 

 Κουφαινεται ο τυπος, σου λεει τι διαλα, ενας μαμημενος μετρονομος ειναι, τσεκαρει, ξανατσεκαρει, ολα κομπλε.

 

 " Μισο λεπτο του λεει η τυπισσα, εχω στο αμαξι τον δικο μου μετρονομο, κατσε να τον φερω"

 

 Φερνει λεει εναν παλιακο μετρονομο ρημαδι, τον στηνει στο πιανο, τον βαζει μπρος, ο μετρονομος βαραει στο γαμο του καραγκιοζη, με εντελως ασταθη χτυπηματα, αλλα η τυπισσα ακολουθει τα χτυπηματα που ξεφευγουν ΑΚΡΙΒΩΣ, σε μια τελειως αρυθμη αλλα συνεπη ως προς τον χαλασμενο μετρονομο εκτελεση. Απο παιδι εκανε εξασκηση με τον ελατωματικο μετρονομο, και πλεον ειχε κουρδισει μαζι του.

 

 Η ιστορια θυμιζει ζωνη του λυκοφωτος, δεν μπορω να την πιστεψω, αλλα ειναι σεναριο, οχι αστεια.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ναι, δεν στεκει ιδιαιτερα, απλα ενα πειραματακι ειναι.

+2 λεπτά ακόμα και λίγο στήσιμο θα ήταν ολοκληρωμένο

στο λέω επειδή στήνω κάτι ανάλογο ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε και αλλο, αλλα ειχε δυο προβληματα.

 

 1ον) Το παραεκανα στα περιεργα ακκορντα και ειχε βγει σα θριλερ, αλλα κουραστικο θριλερ, βαρετο, και

 

2ον) Μου ξεφυγαν οι δυναμικες και ηταν ετσι ο ηχος που αν βαραγες δυνατα ακουγοταν η κιθαρα 😆😆😆 εβγαινε δηλαδη η κιθαριλα μπροστα, χανοταν αυτο το απροσδιοριστο.

 

 Οποτε προτιμησα να το πετσοκοψω, να γινει απλα ενα αποσπασμα πιο ενδεικτικο του ηχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε, για να μην παραπονιεσαι, το ξαναεστησα ( ας ειναι καλα το recall του pc, γιατι δεν υπηρχε περιπτωση), πανω κατω αυτο ειναι. Επαιξα κατι πιο ολοκληρο, μου βγηκε ματζοροειδες βεβαια, τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελίζει έντονα.

Και σε ήχους και σε αίσθηση (η κλίμακα ας πούμε).

φυσικά δεν είναι κακό να γίνεται αυτό.

 

Αν θελήσεις κάποια στιγμή να του βάλεις χαλινάρια θα είναι πραγματικά εντυπωσιακό. (περισσότερο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου