Προς το περιεχόμενο

International Synthesizer Day


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Οπως και ναχει ηταν το άλογο που τραβαγε το καρο του Μπομπ

Το άλογο που τράβαγε (και ακόμα τραβάει) το κάρο του Bob ήταν το Minimoog. Τα modulars της εταιρείας ήταν και παραμένουν για μαλ.....εεε, για υπερπλούσιους μουσικούς τύπου Emerson,😌 ο οποίος εκτός των modulars που έπαιρνε σε πολύ, πολύ καλύτερες τιμές απ΄τον ίδιο τον Bob, τον έπαιρνε να πληρώνει και 4 βαστάζους να του το κουβαλάνε από live σε live.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Το άλογο που τράβαγε (και ακόμα τραβάει) το κάρο του Bob ήταν το Minimoog. Τα modulars της εταιρείας ήταν και παραμένουν για μαλ.....εεε, για υπερπλούσιους μουσικούς τύπου Emerson,😌 ο οποίος εκτός των modulars που έπαιρνε σε πολύ, πολύ καλύτερες τιμές απ΄τον ίδιο τον Bob, τον έπαιρνε να πληρώνει και 4 βαστάζους να του το κουβαλάνε από live σε live.

Και ποιος τραβαγε το ιματζ του?

Αυτο λεω. Βλεπαμε κουμπια μουγκ λεγαμε. Εγω τουκαχιστον στα 13 μου το 70

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικα τα modulars ειναι πολυ κλο κλο, αλλα πολυ κλο κλο, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κλο κλο, αλλα απο αυγο τιποτα.

 

 Δεν εχω παιξει με moog modular, ειχα λιωσει ομως ενα πολυ εμπλουτισμενο eurorack, με πολυ πραγμα πανω, μιλαμε σα διαστημοπλοιο ηταν.

 

 Δε λεω, εβγαζε τελειως εξωγηινους ηχους, πολυ κλο κλο ρε παιδακι μου, πολυ κλο κλο, αλλα ενιωθες σαν να εχει αυτο την πρωτοβουλια 😆 εκανες τις συνδεσεις, αρχιζε αυτο τα σκουικ και τα μπονγκ, ε και; Μου αρεσει η συνθεση ηχου, αλλα να εχω τον ελεγχο του ηχου με τα πληκτρα, αυτο το πραγμα αμα επαιρνε φορα δε μαζευοταν με τιποτα, θυμιζε κατι καθαροαιμα διχρονα εντουρο, που το γκαζι ειναι on- off 😆 μπαινει στη ροπη και η θα δινεις γκαζι και θα λυσσαει η θα κλεινεις το γκαζι, ενδιαμεσο δεν υπαρχει 😆

 

 Ειναι για ειδικες καταστασεις, μπλικι μπλικι το μπλιμπλικι, ασε να παιξουμε και καμια μουσικη ρε φιλε, αστο να παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Βλεπαμε κουμπια μουγκ λεγαμε. Εγω τουκαχιστον στα 13 μου το 70

Ρε Dim, στα 13 σου ο Bob δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το Minimoog....😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Ρε Dim, στα 13 σου ο Bob δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το Minimoog....😄

Το ειχε σχεδιασει ομως. Ειχε πουλησει ομως το μεγαλο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, manosx είπε

Ειναι για ειδικες καταστασεις, μπλικι μπλικι το μπλιμπλικι, ασε να παιξουμε και καμια μουσικη ρε φιλε, αστο να παει.

Tα modulars ήταν έτσι κατασκευασμένα γιατί δεν μπορούσαν να είναι αλλιώς, τόσο απλά. Για '60s τεχνολογία μιλάμε εδώ, τα πρώτα modulars δεν είχαν καν πληκτρολόγιο, με μοχλούς και διακόπτες τρίγκαραν τον ήχο. Ήταν καθαρά synths και έκαναν αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν εξαρχής τα synths, να δημιουργούν δηλαδή νέους πρωτάκουστους ήχους. Τα synths Δεν δημιουργήθηκαν σαν μουσικά όργανα, άσχετα αν μετά την πρόσθεση ενός πληκτρολογίου για καθαρά πρακτικούς λόγους άρχισαν κάποιοι να τα βλέπουν και σαν μουσικά όργανα. Και για τον λόγο αυτό, όπως έγραψα και σε προηγούμενο θρεντ πριν κάποιες μέρες, τα specs ενός synth είναι το βασικότερο κριτήριο που πρέπει να λαμβάνει κανείς υπόψη όταν αγοράζει synths. Όλα τα υπόλοιπα (είδος και ποιότητα πληκτρολογίου, εξωτερική κατασκευή, pots/sliders/screens/connections etc και τιμή) είναι δευτερεύοντα θέματα. H sound engine και τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτή είναι το ζητούμενο, όχι αν το XΨ synth έχει χειροποίητο βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο απ'την Kawai και κατασκευή καμπίνας από πλαστικό, δρυ ή...παλλάδιο.😄

Τα modulars στην εποχή μας κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν καμία θέση στην αγορά, όπως δεν έχουν θέση πχ τα 8μπιτα PCs, οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις, οι CRT οθόνες και τα αναλογικά τηλέφωνα με κυκλικό καντράν. Η μόδες όμως είναι άτιμο πράγμα, και σε συνδυασμό με την άγνοια μπορούν να κάνουν κάποιους ξύπνιους εκατομμυριούχους απ'τη μια μέρα στην άλλη. Η συντριπτική πλειονότητα των πελατών που αγοράζει modulars δεν είναι μουσικοί, κι αυτό τα λέει όλα. 
Περιμένω πως και πως το πρώτο τσακάλι που θα κυκλοφορήσει ρέπλικες των Amiga και θα τις πουλάει €3Κ το κομμάτι...😄

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το ειχε σχεδιασει ομως..

Είσαι σίγουρος? Απ'ότι θυμάμαι κάποιοι άλλοι απ'το team του το σχεδίασαν, και στην αρχή μάλιστα ο Bob το είχε απορρίψει...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

Tα modulars ήταν έτσι κατασκευασμένα γιατί δεν μπορούσαν να είναι αλλιώς, τόσο απλά. Για '60s τεχνολογία μιλάμε εδώ, τα πρώτα modulars δεν είχαν καν πληκτρολόγιο, με μοχλούς και διακόπτες τρίγκαραν τον ήχο. Ήταν καθαρά synths και έκαναν αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν εξαρχής τα synths, να δημιουργούν δηλαδή νέους πρωτάκουστους ήχους.

Θυμάμαι γύρω στο 76-77 έχω πάει στη Λουζιτάνια να δώ το Λογαρίδη να παίζει blues. Αρχίζει να παρουσιάζει το γκρουπ...ο Μπάμπης στο μπάσο, η Αριάδνη στα πλήκτα και ο Γιώργος στις γεννήτριες!!!! Το όνομα synth θα ήρθε αρκετά μετά!😄

Έτσι όπως τα λες ήταν. Ο Γιώργος είχε κάτι κουτιά (χωρίς πληκτρολόγιο) και γύριζε κουμπάκια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

 

Είσαι σίγουρος? Απ'ότι θυμάμαι κάποιοι άλλοι απ'το team του το σχεδίασαν, και στην αρχή μάλιστα ο Bob το είχε απορρίψει...😌

Δεν ξερω ποτέ δεν μου είπε την αληθεια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου