Προς το περιεχόμενο

Η κιθάρα μου ξεκουρδίζει όταν την παίζουν άλλοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πολλές φορές τυγχάνει να ανέβει στην σκηνή κάποιος φίλος (ή κάποιος άγνωστος) για να τζαμάρει μαζί μας και από το πρώτο λεπτό η κιθάρα μου να ξεκουρδίσει (ενώ δυο ώρες που την έπαιζα εγώ να παραμένει in tune) με αποτέλεσμα να δυσχεραίνει λίγο το τζαμ.

 

Να σημειώσω ότι το παίξιμό μου στο δεξί είναι αρκετά απαλό (ίσα-ίσα όσο χρειάζεται για να βγάλω ήχο) ενώ αυτοί που ξεκουρδίζουν την κιθάρα μου συνηθως ''βαράνε'' περισσότερο.

 

Δεν λέω ότι είναι λάθος να παίζεις με δυνατό δεξί ή ότι είναι σωστό το light touch που έχω εγώ... έχω δει υπερ-παικταράδες που το δεξί τους είναι λες και βαράνε την κιθάρα με...σφυρί.

 

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί να συμβαίνει αυτό. Είναι θέμα set up? Πάχους χορδών? Locking κλειδιών? Ή μήπως η κιθάρα έχει ''συνηθίσει'' σε ένα tension το οποίο κάπως ''διαταράσσεται'' όταν την πιάνει κάποιος άλλος που παίζει πιο δυνατά/με άλλο τρόπο? 

 

Να πω ότι οι κιθάρες που συμβαίνει αυτό είναι με γέφυρα τρέμολο: μια partcaster με φθηνα locking κλειδιά, μια αμερικανικη strat με μη-locking αλλά εξαιρετικά σταθερά κλειδιά, και μια PRS SE με πολύ μέτριας ποιότητας κλειδιά. Σημειώνω δε ότι καμμία από τις κιθάρες δεν χάνει σε κούρδισμα ούτε κατα την διάρκεια του λάιβ ούτε κατά την μεταφορά (σε φάση να ξεχνάω κουρδιστήρι σπίτι αλλά να μην χρειάζεται γιατί η κιθάρα παραμένει κουρδισμένη), εκτός από την PRS SE που όπως είπα έχει μέτρια κλειδιά και λίγο να ακουμπήσει κάπου το headstock να ξεκουρδίσει κάποια χορδή.

 

Σε κιθάρες με tunomagnetic δεν ξέρω αν θα συνεβαινε το ίδιο γιατί συνήθως όταν παίζω με Gibson δεν την δίνω για τζαμ, αλλά μια δυο φορές που θυμάμαι αμυδρά παίζει πάλι να υπήρχε το ίδιο θέμα.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Αν και εκεί που τέινω να καταληξω είναι... να μην αφήνω κανέναν για τζαμ γενικώς.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα καλά locking tuners βοηθάνε, αν και δεν είναι μόνο αυτό. Μπορεί να είναι το nut, το bridge, ίσως και οι χορδές αν είναι παλιές - ή ένας συνδιασμός αυτών. Προφανώς όσο "σκάβεις" την κιθάρα με την πένα και τα δάχτυλα, τόσο μεγαλύτερο tension ασκείς στις χορδές και γενικότερα στο όργανο, οπότε λογικό είναι να ξεκουρδίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τα κλειδιά,αν έχεις περάσει σωστά τις χορδές φυσικά,δεν παίζουν κανένα ρόλο (δεν κατασκευάζονται πλέον κλειδιά που να είναι τόσο "κακά" ώστε να ξεκουρδιζεται η κιθάρα).

Το 99% των προβλημάτων κουρδίσματος ξεκινάν από το nut.

Από εκεί και πέρα αν ο άλλος σκάβει την κιθάρα και η κιθάρα έχει ελαφριές χορδές ότι και να κάνεις θα ξεκουρδιζεται ειδικά αν ο... εκσκαφέας κάνει και βαρβαρα σηκωματα και η κιθάρα έχει floating tremolo.

Επίσης όλες οι χορδές είναι ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ,και σίγουρα όχι για live, αν έχουν παιχτεί για παραπάνω από 4-6 ΩΡΕΣ οπότε μπορεί και να έχεις πολύ παλιές χορδές.

Αν δε παιξεις live , ιδρώσεις,έχει ζέστη κτλ. φυσικά ακόμα και μετά από μια ώρα ,άντε δύο βαριά βαριά οι χορδές είναι για τα σκουπίδια....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο συμβαινει και σε μενα.

Κι εγω light touch και στο δεξι και στο αριστερο.

Βεβαια παιζει και η φαση να ειναι οντως λιγο ξεκουρδιστη η κιθαρα και να  την φερνω με τα δαχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ο τρόπος παιξίματος επηρεάζει ως ένα σημειο. Δύο γερά bends να κάνει κάποιος φέρνει το σεταπ σου και την ικανότητα της κιθάρας να μην ξεκουρδιζει, στα ορια των. Εάν εσύ παίζεις μαλακά και δεν κάνεις bends, και την έχεις σεταρει με αυτές τις προδιαγραφές, ενώ ο άλλος κάνει dive bombs και βαράει ασυστολα, τότε ειναι λογικό να ξεκουρδιζει.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζελίνη στο nut και στην γέφυρα. Κάνεις μερικά dive bombs και ξανακουρδιζεις.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κατι διαφορετικο?

Μη τη δινεις σε καποιον που δε ξερεις οτι εχει παρομοιο παιξιμο μ'εσενα.

Υπαρχουν παιχτες με τοσο βαρυ δεξι κ τοσο ιδρωμα σε αριστερο που σιχενεσαι να πιασεις την κιθαρα μετα

Αν ο αλλος δε το ξερει αυτο για το παιξιμο του τι να πω.

Αν το ξερει θα το καταλαβει.

  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όσοι παίζουν με ελαφρύ picking hand σεταρουν το action όσο πιο χαμηλά γίνεται, ενώ το αντίθετο συμβαίνει με αυτούς που χτυπάνε δυνατά (ψηλότερο action από το συνηθισμένο) ... Οπότε ούτε αυτούς θα βολεύει η κιθάρα σου, ούτε φυσικά εσένα (που την επιστρέφουν... ξεκουρδιστη) 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Όλα τα παραπάνω ισχύουν.

Φυσικά ΔΕΝ ισχύουν αν η κιθάρα είναι Τelecaster.

αΦτες ΔΕΝ ξεκουρδανε ποτεΣ.

 

ΣΥνεΠος η απάντηση είναι μια:

Πάρε Telecaster να δεις ΦΩΣ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου