Προς το περιεχόμενο

Fender’s Switch from Nitrocellulose Lacquer to Polyurethane in 1968


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

Geeks only   :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με χαλάει καθόλου το φυσικό ρελικάρισμα που προκύπτει από το σκάσιμο του nitrocellulose σε μια κιθάρα εμφανισιακά, ίσα ίσα μου αρέσει πολύ. Το ήπιο ρελικάρισμα εννοώ, και σε Fender ή Gibson, γιατί από τότε που το εισήγαγε η PRS σε κιθάρες της δε μου αρέσει εξίσου, δεν πάει αυτή η διαδικασία σε όλα τα όργανα όπως και να το κάνουμε. Αλλά δεν καταλαβαίνω και πολύ (ίσως φταίει το αυτί μου) το ότι η κιθάρα με nitrocellulose "αναπνέει" καλύτερα. Εκτός αν είναι και αυτό προϊόν μάρκετινγκ για να πουλήσουμε επιπλέον κιθάρες με τεχνητό ρελικάρισμα

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Αλλά δεν καταλαβαίνω και πολύ (ίσως φταίει το αυτί μου) το ότι η κιθάρα με nitrocellulose "αναπνέει" καλύτερα.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

 

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Εκτός αν είναι και αυτό προϊόν μάρκετινγκ για να πουλήσουμε επιπλέον κιθάρες με τεχνητό ρελικάρισμα

 

Εννοείται ότι είναι.

Αν και δεν "ρελικαρονται" όλες οι κιθάρες βαμμένες με νίτρο.

 

Και το τι είναι νίτρο ή δεν είναι και... ακριβώς νίτρο είναι άλλου παππά Ευαγγέλιο (οι τελευταίες vintage full nitro Fender κιθάρες κατασκευάστηκαν το 1959 btw).

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου