Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα influencing... (Fender American Telecaster Deluxe)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πω το οτιδήποτε, χρωστάω ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Νίκο @Superfunk για τη βοήθεια και τις πολύτιμες συμβουλές του. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που χωρίς να σε ξέρουν προσωπικά σου παρέχουν μια καθοδήγηση και μοιράζονται τις γνώσεις τους χωρίς να περιμένουν κάτι από εσένα. They go out of their way to help you δηλαδή. Ο Νίκος είναι ένας από αυτούς και τον ευχαριστώ και δημοσίως.

 

Έγινα λοιπόν ένας ακόμα Teleκάστορας στο noiz. Η κιθάρα που χθες απέκτησα είναι η Fender American Deluxe, με έτος κατασκευής το 2014. Την αγόρασα μέσω των αγγελιών του noiz από έναν συμφορουμίτη στη Θεσσαλονίκη, με ανταλλαγή μιας Fender Stratocaster Player Series SSS του 2021 συν οικονομική διαφορά από εμένα. Πάμε στα της κιθάρας.

 

20230605_195451.thumb.jpg.461de2304e510dcd5166a0174867bac0.jpg

 

Specs

Product Specs

Product Specs

Brand
Model
  • American Deluxe Telecaster Ash with Maple Fretboard
Finish
  • Butterscotch Blonde
Year
  • 2011 - 2016
Made In
  • United States
Categories
Body Shape
  • T-Style
Body Type
  • Solid Body
Color Family
  • Red
  • White
  • Yellow
Finish Style
  • Gloss
Fretboard Material
  • Maple
Model Family
  • Fender Telecaster
Neck Construction
  • Bolt-On
Neck Material
  • Maple
Number of Strings
  • 6-String
Pickup Configuration
  • SS
Product Family
Right / Left Handed
  • Right Handed
Scale Length
  • 25.5"
Series
  • Fender American Deluxe
Wood Top Style
  • Plain

 

 

Η κιθάρα είναι από τη σειρά Deluxe, που αργότερα έγινε Elite και πλέον Ultra. Δεν είναι σαν μια παραδοσιακή Τελε. Κρατάει τον παραδοσιακό της χαρακτήρα, αλλά με κάποιες προσθήκες για τον σύγχρονο παίκτη, όπως το compound radius και το S1 Switching.. Το σώμα είναι ash, το οποίο είναι αρκετά ελαφρύ (τουλάχιστον σε σχέση με τη Strat που είχα πριν) και το ξύλο δείχνει πανέμορφο. Έχει κάποια μικρά χτυπήματα, αλλά αυτό προσδίδει χαρακτήρα στην κιθάρα. 😉

20230605_195600.thumb.jpg.67581fd2f7affdd39cd2ce0d9f62b5c5.jpg

 

 

Ήχος

Η κιθάρα αρχικά φορούσε τους N3 Noiseless Tele, αλλά η συγκεκριμένη φοράει τους Dimarzio Twang Kings, οι οποίοι ναι μεν διατηρούν τον παραδοσιακό Teleήχο, αλλά είναι πιο ζεστοί, ειδικά στη θέση neck. Σχεδιασμένοi για να προσφέρει vintage ήχους Tele, οι Twang King ανταποκρίνονται εξαιρετικά στο χτύπημα της πένας. Το ελαφρύ παίξιμο δίνει έναν απαλό, ζεστό και καθαρό τόνο. Με πιο δυνατές πενιές, είναι πιο δυναμικοί από single coil pickups. Άλλα πράγματα που δεν καταλαβαίνω είναι για τους Twang Kings: controlled-tension windings, hand-calibrated magnets, special wire, and double wax potting ensure a great pickup with killer tone.

 

Ανεβάζω κάποια χθεσινοβραδινά ηχητικά που ηχογράφησα με το Neural DSP Cory Wong Plugin) κοιμούνται τα παιδιά, δεν βάζω μικρόφωνο σήμερα 🙂. Επίσης δε θα ακουστώ σαν παίκτης Τελε γιαί δεν είμαι, δε νιώθω από country και chicken picking. Έχετε στο νου ότι ακόμα μαθαίνω να παίζω

 

 

Εδώ παίζω με δάχτυλα καθαρά σε όλες τις θέσεις της κιθάρας (στο τέλος με το S1 που είναι σαν humbucker).

 

 

 

 

Κάτι πιο funky

 

 

 

Κάτι πιο blues αν και δε μου αρέσει το tone του plugin εδώ

 

 

 

και ποιος είπε ότι οι Tele δεν είναι για σκληρά; Άσχετα που δε ξέρω να παίζω metal

 

 

 

 

Και ένα πρόχειρο δείγμα μέσα στη μίξη, τζαμάρω σε ένα backing track

 

 

 

 

 

 

Και το playability καταπληκτικό. Μένει πλέον να μάθω να παίζω κιθάρα... 🤣

 
  • Like 11

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτη!

Εξαιρετικες τελε με μοναδικη αχχιΛειοΣ φΤερνα 😅 τους στοκ μαγνητες (που δεν σε νοιαζει μια και η κιθαρα σου φοραει το αγαπημενο μου after market set )

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

με μοναδικη αχχιΛειοΣ φΤερνα 😅 τους στοκ μαγνητες

Αντί να τους σκοτώσω, δεν αξίζει να τους κρατήσω μπας και σε καναδυο χρόνια πάρω μια Squier για το μικρό, να τους φορέσω εκεί;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review Νέκκονα.

Θύμησέ μου όμως πριν πόσους μήνες (ίσως και πάνω από χρόνο) είχα προβλέψει ότι θα σε ρίξουνε κι εσένα στην τελεκάστερ?

Φαίνεται το πράγμα, για το πώς δουλεύουν οι influencers.

Πρώτα σε βάζουν στα μαλακά (Gretsch) και μετά σε ρίχνουν στα σκληρά (τελεκάστερ).

Σε λίγο σε βλέπω κι εσένα να χρειάζεσαι απεξάρτηση.

 

Μεγειές και καλόπαιχτη.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Ωραίο review Νέκκονα.

Θύμησέ μου όμως πριν πόσους μήνες (ίσως και πάνω από χρόνο) είχα προβλέψει ότι θα σε ρίξουνε κι εσένα στην τελεκάστερ?

Φαίνεται το πράγμα, για το πώς δουλεύουν οι influencers.

Πρώτα σε βάζουν στα μαλακά (Gretsch) και μετά σε ρίχνουν στα σκληρά (τελεκάστερ).

Σε λίγο σε βλέπω κι εσένα να χρειάζεσαι απεξάρτηση.

 

Μεγειές και καλόπαιχτη.

Είναι σεταρισμενη με 10άρες Ernie Ball και ήδη έχω φαγούρα να περάσω ghs 10-38 😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

ήδη έχω φαγούρα να περάσω ghs 10-38 😄

 

Δεν ξέρω αν μετά από αυτό υπάρχει γυρισμός ....

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αντί να τους σκοτώσω, δεν αξίζει να τους κρατήσω μπας και σε καναδυο χρόνια πάρω μια Squier για το μικρό, να τους φορέσω εκεί;

 

ενταξει σε καποιους αρεσουν για ρΩουκ οποτε κρατα τους

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Freedom είπε

αντε και με την νίκη στο Roland Garros 2024

When it first came out in 1951, it was mocked as being a snow shovel, a canoe paddle, or most notably a toilet seat with strings 😄😄😄

  • Χαχα 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

When it first came out in 1951, it was mocked as being a snow shovel, a canoe paddle, or most notably a toilet seat with strings 😄😄😄

 

Makes sense...😁

 

ΥΓ: λιώστην...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου