Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας ήχου με χαμηλό latency (για κιθάρα)


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που πέσανε οι τιμές στις φτηνές "pro" κάρτες ήχου λέω να πάρω μία από τις παρακάτω:

Terratec DMX6 Fire 24/96 w/ breakout box 137Euro apo Thomann

MAUDIO Audiophile 2496 88Euro apo Thomann

EMU 0404 99Euro apo Thomann

Αυτό που θέλω είναι απλά να μπορώ να παίζω με την κιθάρα μου στο pc χωρίς latency και καλή ποιότητα(24-bit) με guitar rig,amplitube,revalver κλπ.Έχετε να μου προτείνετε κατι άλλο;Οι κάρτες αυτές απ'οτι ξέρω δεν έχουν guitar input αλλά mic input.Η προενίσχυση του mic θα με καλύψει ή θα χρειαστώ ειδική για κιθάρα;

Επειδή δεν με συμφέρει να φέρω μόνο μια κάρτα ήχου απο thomann και να χρεωθώ 23+ ευρώ ξέρετε που μπορώ να τις βρώ Ελλάδα(Αθήνα συγκεκριμένα) με παραπλήσια τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις κάρτες που ανέφερες θα επέλεγα την M-Audio Audiophile 2496. Είναι πάμφθηνη και αξιοπρεπής ηχητικά.

Για να μπορέσεις όμως να ενώσεις απευθείας τη κιθάρα σου στις εισόδους μιας κάρτας με εισόδους Line χωρίς αλλοίωση στον ήχο σου , θα χρειαστείς μια εξωτερική προενίσχυση και ένα D.I. Box.Υπάρχουν διάφοροι οικονομικοί εξωτερικοί προενισχυτές και μικρές κονσολίτσες που διαθέτουν κάτι τέτοιο. Ενδεικτικά αναφέρω το προενισχυτή M-Audio Audio Buddy που κοστίζει 99 ευρώ ή ένα συνδυασμό εξωτερικού D.I. με μικρή κονσόλα Behringer Ultra D.I. DI 100 46 ευρώ + Behringer Mixer UB-802 58 ευρώ

 

Επειδή δεν με συμφέρει να φέρω μόνο μια κάρτα ήχου απο thomann και να χρεωθώ 23+ ευρώ ξέρετε που μπορώ να τις βρώ Ελλάδα(Αθήνα συγκεκριμένα) με παραπλήσια τιμή;
Θα έλεγα ότι υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που έχουν λογικές τιμές , πχ η ΕΛΙΝΑ έχει την Audiophile 99 ευρώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το Behringer Ultra GI100 θα ήταν πιο κατάλληλο αφού είναι ειδικά για κιθάρα;Γιατί προτείνεις την audiophile έναντι της Terratec;Η ΕΛΙΝΑ που βρίσκεται;;

EDIT:Μόλις είδα οτι η audiophile κανει 99 χωρίς όμως το ΦΠΑ.Μην τα ξεχνάμε αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Presonus TubePre Αυτό ήθελα να πάρω εγώ αλλά χρησημοποιώ ένα zoom προσ το παρόν και σε 1 μήνα θα έχω ένα korg γιαυτή τη δουλειά .

 

Ewx 24/96 και

Audiophile 24/96

 

την πρώτη την έχει ένας φίλος μου πληκτράς την 2η την έχω εγώ για κιθάρα. Και οι 2 πολύ καλές από τις φτηνές, όπως είπε και ο φίλος dither

 

Την Terratec την έφερνε ο νάκας αλλά δεν την έχει πιά (μιλάω για την ewx και όχι γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το Behringer Ultra GI100 θα ήταν πιο κατάλληλο αφού είναι ειδικά για κιθάρα;

 

Υποτίθεται ότι το D.I. το χρησιμοποιούμε για να περάσουμε τον ήχο μας αναλλοίωτο στον προενισχυτή . Το GI 100 κάνει προσομοίωση μεγαφώνου ενισχυτή κιθάρας αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι η προσομοίωση εμπεριέχει και αλλαγή απόκρισης συχνοτήτων άρα με ένα τέτοιο κουτάκι ποτέ δεν θα ακούς την κιθάρα σου αλλά το DI. Αν πραγματικά θέλεις προσομοίωση πάρε τουλάχιστο ένα Sansamp που θα σου φανεί περισσότερο χρήσιμο.

 

Γιατί προτείνεις την audiophile έναντι της Terratec;

 

Γιατί τη θεωρώ πιο ασφαλή σαν αγορά όσον αφορά τη διάρκεια που θα υποστηρίζεται αλλά και την ευκολία μεταπώλησής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου