Προς το περιεχόμενο

Ocean's Eleven Soundtrack - Τι είδος μουσικής είναι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής επειδή είμαι της κλασικής και των ορχηστρικών soundtracks.

Δεν ξέρω αν έχει ακούσει κανείς το soundtrack του Ocean's Eleven, αλλά αναρωτιόμουν τί είδος μουσικής είναι. Funk; ή κάτι άλλο;

Εδώ κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια:

 

 

 

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να σε βοηθάει να γράψεις τέτοια μουσική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής επειδή είμαι της κλασικής και των ορχηστρικών soundtracks.

Δεν ξέρω αν έχει ακούσει κανείς το soundtrack του Ocean's Eleven, αλλά αναρωτιόμουν τί είδος μουσικής είναι. Funk; ή κάτι άλλο;

Εδώ κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια:

 

 

 

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να σε βοηθάει να γράψεις τέτοια μουσική;

Εlectronic, Jazz- Funk Soul

 

Το καλύτερο βιβλίο είναι να ακούσεις πολύ και να παίξεις πολύ για να αρχίσεις να γράφεις πολυ😃

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοουλτζαζοφανκιές, Φανκοσοουλοτζαζιές, Τζαζοφανκιές κλπ κλπ... Όπως και να τα ονομάσεις, η παγκόσμια δισκογραφία των '60s/'70s (και όχι μόνο) είναι γεμάτη με τέτοια.
Tο πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό:

 

 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

Το καλύτερο βιβλίο είναι να ακούσεις πολύ και να παίξεις πολύ για να αρχίσεις να γράφεις πολυ😃

E, ακόμα και στην κλασική μουσική υπάρχουν βιβλία ενορχήστρωσης π.χ. που βοηθάνε.

Έλεγα μήπως υπήρχε κάτι ανάλογο και εδώ.

Βρήκα ένα βιβλίο για drums (επειδή δεν ξέρω να γράφω για drums) που μάλλον θα βοηθήσει ως προς αυτά τα όργανα, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε και κάτι παραπάνω για τα υπόλοιπα.

https://www.amazon.co.uk/Drummers-Bible/dp/1937276198

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filmmusic είπε

E, ακόμα και στην κλασική μουσική υπάρχουν βιβλία ενορχήστρωσης π.χ. που βοηθάνε.

Έλεγα μήπως υπήρχε κάτι ανάλογο και εδώ.

Βρήκα ένα βιβλίο για drums (επειδή δεν ξέρω να γράφω για drums) που μάλλον θα βοηθήσει ως προς αυτά τα όργανα, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε και κάτι παραπάνω για τα υπόλοιπα.

https://www.amazon.co.uk/Drummers-Bible/dp/1937276198

 

 

ναι υπάρχουν, εννοείται άμα θέλεις να μελετήσεις πιο σοβαρά, δεν τα έχω υπόψη μου τώρα.

 Κάνε ένα search, δεν ξέρω και για τι όργανο μιλάς και περίμενε για να γράψει κάποιος προτάσεις για βιβλία.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Βρήκα αυτό προς το παρόν:

 

 

Δεν καταλαβαίνω σε τι θα σε βοηθήσουν βιβλία εκμάθησης οργάνων.

Θα πάρεις ένα για κιθάρα, ένα για σαξόφωνο, ένα για μπάσο, ένα για τρομπέτα, ένα για τρομπόνι, ένα για πλήκτρα, ένα για τύμπανα, κλπ?

Ε και?

Θα μάθεις να παίζεις αυτά τα όργανα από ένα βιβλίο, ή θα σε βοηθήσει αυτό να συνθέσεις jazz funk, fusion funk, soul jazz, κλπ?

Μετά θα πάρεις και ένα βιβλίο για ενορχήστρωση?

 

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να μάθω να παίζω. Να μάθω πώς συνθέτουν θέλω.

Όσα ακούσματα και να έχει κάποιος, δε νομίζω ότι έτσι μπορεί να συνθέσει.

Πχ. στην κλασική μουσική αν δεν μάθεις αρμονία και ενορχήστρωση πώς θα πας να συνθέσεις, έστω ότι έχεις ακούσει και 100 συμφωνίες κτλ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filmmusic είπε

Να μάθω πώς συνθέτουν θέλω.

 

 

Και πώς θα το μάθεις αυτό?

Υπάρχει κανένα βιβλίο που να σου μαθαίνει πώς συνθέτουν?

 

2 λεπτά πριν, filmmusic είπε

στην κλασική μουσική αν δεν μάθεις αρμονία και ενορχήστρωση πώς θα πας να συνθέσεις, έστω ότι έχεις ακούσει και 100 συμφωνίες κτλ.;

 

Δηλαδή μου λες, ότι αν μάθεις κλασσική αρμονία και ενορχήστρωση, θα μπορείς να συνθέσεις κλασσική μουσική?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου