Προς το περιεχόμενο

Hendrix-ιες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτες τις μερες εχω ¨λιωσει" ασχημα την δισκογραφια του Αγιου Jimmi! :lol: :lol: :lol: Παρ'ολο που μεχρι στιγμης εχω αλλο ηχο στο μυαλο μου που ψαχνομαι να βγαλω...θα κανω ενα διαλειμα (με Κιτ-Κατ) και θα ψαχτω λιγο Hendrix-ικα!Εκτος απο την γνωστη αλυσιδα Strat->Vox wha->Fuzz face->Marshall Plexi τι αλλο γνωριζετε?

Θελω να μαθω ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ στον εξοπλισμο του!!! :lol: :lol: :lol:

Τα νεα modeling pedals π.χ. Digitech J.H. Experience τα εχετε τσεκαρει?Λενε τιποτα? :? 'Η επιστροφη στα παλια καλα γερμανικα τρανσιστορ?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με το Digitech J.H. Experience και μπορώ να σου πω ότι ο ήχος του είναι πολύ κοντά σε αυτόν του jimmy σε διάφορα κομμάτια του. Ρίξ' του μια ματιά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνας το πολυ σημαντικο για τον ηχο του στον τελευταιο δισκο του Univibe. Ολη η fluid ψυχεδελικη του χροια οφειλοταν σ'αυτο το πεταλι...και στο παιξιμο του βεβαια! Προσθετω και την Flying V Gibson του με τα τρομερα χρωματα.

Νομιζω παντως οτι σε γενικες γραμμες ο ηχος του ηταν πολυ πιο καθαρος απ'οτι νομιζουν πολλοι και ηταν ολα θεμα δυνατου και σιγουρου χτυπηματος απο το αριστερο του (δεξι για τους περισσοτερους) χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Univibe το βγαζει πλεον η Dunlop?Σιγουρα δεν ειχε πολυ βρωμικο ηχο αλλα πρεπει να επαιζε σε τρελες εντασεις!!! 8O Το feedback ειναι παντου και ειναι μερος της μουσικης ψυχεδελιας του!

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζει ενα Univibe αλλα απεχει πολυ απο του ηχο του Jimi. Νομιζω οτι τα πιο πιστα ειναι τα ακριβα Hughes&Kettner Rotosphere και Fulltone Dejavibe. Απο πιο φτηνες λυσεις πεταει το Voodoo Labs MicroVibe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζει ενα Univibe αλλα απεχει πολυ απο του ηχο του Jimi. Νομιζω οτι τα πιο πιστα ειναι τα ακριβα Hughes&Kettner Rotosphere και Fulltone Dejavibe. Απο πιο φτηνες λυσεις πεταει το Voodoo Labs MicroVibe.

 

Thanx!Τα τσεκαρα για να μπω στο κλιμα... :lol:

By the way: τι πεταλαρες ειναι τα '69' date=''70 της Fulltone!!! 8O

Ξερετε αν τα φερνει κανεις στην Ελλαδα?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στα live χρησιμοποιούσε original zipo & zipo fluid, αν δεν του άρεσε μιά κιθάρα την έκαιγε... :lol:

αστειέυομαι of course!

Όχι δεν γνωρίζω αν τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα, αλλά με ενδιαφέρει πραγματικά να δοκιμάσω και εγώ τα συγκεκριμμένα. :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακριβες και οχι ακριβο ειναι αυτο:

http://www.jampedals.com/vibe.htm

Οποιος ενδιαφερεται για τετοιο ηχο, πριν αποφασισει ας το ακουσει!

Κανει ωραιο σετακι με αυτο:

http://www.jampedals.com/fuzzphrace.htm

 

P.s. to rotosphere ειναι leslie simulator και οχι univibe..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου