Προς το περιεχόμενο

Blues Wire


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκπληκτικό group και εκπληκτικοί άνθρωποι !! Ο τελευταίος δίσκος τους (fence) που ξεφεύγει απ'τα όρια του blues και φτάνει μέχρι και το progressive rock είναι ένα αριστούργημα ! Τους έχω δει ζωντανά πάνω από 20 φορές και πραγματικά κάθε φορά είναι ξεχωριστή.

 

ΥΓ- στο site www.blueswire.gr στη φωτογραφία (αριστερά) ο Ζάικος παίζει με τη κιθάρα μου !! την ανέβασα και στο photo gallery :

 

link

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως το πιο χαρακτηριστικό πράγμα που κατάφεραν οι blues wire είναι (όπως τιτλοφόρησαν οι ίδιοι έναν από τους προηγούμενους δίσκους τους)

ότι είχανε steady gιg.Ότι καταφέρανε δηλαδή να παίζουν σε σταθερή βάση στο μύλο όνειρο για μπάντες που θέλουν να ζήσουν από τη μουσική τους.

Όσο για τις αλλαγές στο line up ότι μένει στάσιμο πονά...οπότε θα τους δούμε να κάνουν καινούργια πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειδα για πρωτη φορα τους blues wire επειδη παιζουν και τη μουσικη που μου αρεσει μου αρεσαν παρα πολυ,και ετσι παντα μου αρεσε να πηγαινω να τους βλεπω.αφου τους ειδα 6φορες μεσα σε 2χρονια και σε αθηνα και θεσσαλονικη(λιγες σε σχεση με τις εμφανισεις τους),αρχισαν να με κουραζουν.και αυτο γιατι απο την πρωτη φορα που τους ειδα πριν 2χρονια μεχρι και πριν 5-6μηνες στην πετρουπολη επι 2συνεχομενα χρονια αρχισα να συνειδητοποιω οτι επαιζαν τα ιδια κομματια σχεδον με την ιδια σειρα και τις ιδιες ακριβως διασκευες.και εκτος αυτου ελεγαν τις ιδιες ακριβως ...ατακες πριν απο συγκεκριμενα κομματια και η σκηνικη παρουσια ηταν ακριβως η ιδια για καθε κομματι.καθολου αυθορμητισμος.πχ,πριν απο ενα συγκεκριμενο κομματι καθε φορα ο ζαικος παντα εβαζε το τσιγαρο του στο headstock αναμεσα απο τις χορδες...εκτος απο αυτο και αλλα πολλα που αρχισα να εκνευριζομαι.βεβαια δεν εχω ακουσει τα τελευταια album τους για να κρινω την εξελιξη τους σαν group αλλα αν κρινω απο τα live η στασιμοτητα τους τα τελευταια 2χρονια ηταν εμφανης.και επειδη το κριτηριο μου για μια μπαντα και σαν συνολο και ατομικα ειναι να εξελισεται και να μου προσφερει ισως κατι διαφορετικο οι blues wire σιγουρα δεν το κανουν.παντως αυτα που παιζουν τα παιζουν πολυ καλα(αν και ειναι λογικο αν παιζεις τα ιδια ακριβως κομματια 2χρονια να τα παιζεις καλα).δεν θελω να γινομαι κακος αλλα μην θεοποιουμε μια μπαντα που στην αμερικη και γενικα στο εξωτερικο υπαρχουν παρα παρα πολλες σαν και αυτη :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα και για την συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτες τις μπαντες στο εξωτερικο εχω την ιδια αποψη.ο καλλιτεχνης κατα την γνωμη μου πρεπει παντα να εξελισσεται και οταν πηγαινεις να δεις ενα Live να περιμενεις κατι που ισως σε ξαφνιασει αν καταλαβαινεις τι εννοω.και μουσικα αλλα και σαν σκηνικη παρουσια(πραγμα πολυ σημαντικο για μενα).κατι διαφορετικο,μια πρωτοτυπια.απλα δεν μου αρεσει η ελληνικη νοοτροπια(που δεν την εχουν ολοι),που ενθουσιαζονται και θεοποιουν ορισμενες φορες ορισμενα ατομα και group.στο america υπαρχουν οπως ειπα παρα πολλες μπαντες σαν τους blues wire.στην ελλαδα στον χωρο του blues συγκεκριμενα αυτοι ειναι οικαι μαγκια τους αλλα αυτο εμενα δεν μου λεει τιποτα.στην ελλαδα σιγουρα δεν ειναι τοσο ευκολο να εισαι στην κορυφη αλλα οταν πας στο america βλεπεις οτι στην ουσια χανεσαι μεσα στα χιλιαδες group που παιζουν τα ιδια πραγματα με σενα αλλα group τα παιζουν χειροτερα αλλα και πολλα αλλα πολυ καλυτερα.εγω την τριτη θα παω να τους δω εδω θεσσαλονικη που παιζουν γιατι μου αρεσει το blues οσο τιποτα αλλο.απλα με εχει εκνευρισει αυτη η επαναληψη και στασιμοτητα τα 2τελευταια χρονια.αφου τους εβλεπα και αναρωτιομουν"καλα δεν βαρεθηκαν τοσο καιρο να παιζουν τα ιδια κομματια;δεν κανουν προβες;και οταν κανουν δεν λενε;:παμε να παιξουμε κατι καινουριο και οχι παλι τα ιδια;μην πουμε παλι τα ιδια συγκεκριμενα λογια στην εισαγωγη καθε κομματιου και μην κανουμε τα ιδια ακριβως ...σχεδια.μην βαλω τωρα το τσιγαρο αναμεσα απο τις χορδες ας το βαλω σε καποιο αλλο κομματι μην καρφωθω παλι.και μην αρχισουμε στο τελος ενος συγκεκριμενου κομματιου να περπαταμε αναμεσα στο κοινο και να παιζουμε slide στην κιθαρα με οτιδηποτε βρισκουμε.το καναμε μια δυο φτανει ας βρουμε κατι αλλο..."θα μας παρουν χαμπαρι οτι κανουμε παντα τα ιδια".οχι,αυτη κανουν ακριβως τα ιδια.και το εννοω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.και ειναι και αλλα που δεν τα γραφω..δεν κατανταει γραφικοτητα αυτο;η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι ρολο εχουν παιξει τα μελη των blues wire στην ελληνική μουσική σκηνή πέρα από το blues.ελπιζω να δω κατι καινουριο την τριτη και οχι το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ...εργο που βλεπω τα τελευταια 2χρονια γιατι στο τελος θα γινουν γραφικοι.αυτο που παραδεχομαι στους blues wire ειναι οτι αντι να παιζουν μονο διασκευες οπως κανουν τα περισσοτερα group(πολλες φορες δεν καταλαβαινω το νοημα να βγαινεις και να παιζεις Live MONO κομματια αλλων και ουτε ενα δικο σου),εχουν καθησει τοσα χρονια και παιδευονται να γραψουν τη δικια τους μουσικη που στην ουσια ειναι και αυτο που μετραει σε εναν καλλιτεχνη.να νιωθει δηλαδη την ευχαριστηση της δημιουργιας και οχι της αντιγραφης και μονον αυτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αμφιβαλλω για τις αλλες δραστηριοτητες τους.μονο για τα live μιλησα.παντως ξερεις οτι δεν ειναι ευκολο να πεις καποια πραγματα προσωπο με προσωπο.κολλας λιγο να τα πεις απο κοντα αυτα...αν και αν κανουν τα ιδια με βλεπω να πηγαινω να τους τα πω με ...αγριες διαθεσεις :D πλακα κανω.keep three loves happy...my wife,my guitar and me...blues power!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται στο Αμέρικα,πάντως εγώ είχα την τύχη να τους δω εδώ στην Αλέξ/πολη και έμεινα με ανοιχτό το στόμα!Εάν όμως καταφέρνουν να "βγάζουν" τόσο συναίσθημα στα Live τους με πρόγραμμα "κονσέρβα",τότε μπράβο τους!Επίσης ο Ζάικος έχει φωνή που μου φάνηκε βγαλμένη κατευθείαν από τον αμερικάνικο νότο....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω.και εγω οταν τους ειδα πρωτη φορα μου αρεσαν παρα πολυ.φαντασου ομως να τους βλεπεις για 2χρονια και να βλεπεις τα ιδια πραγματα.θα καταλαβεις οτι αυτο που βλεπεις δ :wink: εν ειναι τοσο συναισθημα αλλα...προμελετημενο σεναριο.τελοςπαντων ο καθενας εχει την γνωμη του.παντως το εχει πολυ καλο το αμερικανικο...νομιζω οτι εχει μεινει καποια χρονια αμερικη αν ισχυουν καποιες φημες που εχω ακουσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ένα σχήμα πρέπει να είναι ο "διασκεδαστής" του κοινού, από την άποψη ότι πρέπει να αλλάζει συνέχεια τις παραστάσεις που παρουσιάζει στο κόσμο για να είναι αρεστό. Οι Blues Wire είναι καταπληκτικοί μουσικοί (αυτό φαίνεται έστω και με την μόνο μία φορά που τους έχω δει) και αυτό "πουλάνε", το feeling. Μάλλον πρέπει να είσαι μέσα στο όλο κλίμα τους για να αξίζει να τους βλέπεις τακτικά (όπως είπε και ο feather, κάθε τους συναυλία είναι μία συνάντηση φίλων, το καταλαβαίνω αυτό - εκεί δεν πας για να ακούσεις το διαφορετικό, πας για να ακούσεις το γνωστό και καλό). Και εγώ θέλω να τους δω ξανά για να αποκτήσω και αυτή την εικόνα της "δεύτερης φοράς".

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αυτα που λες φιλε Γερασιμε.παντως δεν εννοουσα τοσο στο να αλλαζουν παραστασεις οσο στο να μην κανουν καποια πολυ τρανταχτα ας το πουμε σκετς σε συγκεκριμενα χρονικα σημεια.οταν τα εκαναν στις 2-3 πρωτες συναυλιες που τους ειδα ακομα διασκεδαζα.αλλα οταν μετα απο 1χρονο τους ειδα στην αθηνα και εκαναν ΑΚΡΙΒΩΣ οτι ειχα δει στο πρωτο Live επαθα πλακα.μου φανηκε πολυ στημενο βασικα το σκηνικο μερος... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω εν-μέρει με τον Taki στο γεγονός της σκηνικής παρουσίας που όσο να’ναι αφορά μόνο τον showman-με την καλή έννοια- Μπαντούκ. Μην είμαστε όμως απαιτητικοί, blues μπάντα είναι, δεν είναι τσίρκο. Δεν είναι σκοπός τους να εντυπωσιάσουν με το show παρά με τη μουσική τους.

Και στο θέμα της μουσικής θα διαφωνήσω:

Όσες φορές και αν τους έχω δει ανακαλύπτω νέα στοιχεία και νέα κομμάτια. Ολα τα group έχουν κάποια standard κομμάτια. Δεν μπορείς να απαιτείς από ένα group να αλλάζει ρεπερτόριο ριζικά.

Επίσης η επισήμανση του feather για το αφιέρωμα στη blues που έκαναν κατά τη διάρκεια των δύο τελευταίων χρόνων με τη συμμετοχή 2 πνευστών και της καταπληκτικής φωνής της Τζένης Καππάδαη.

Αυτό και αν αποδεικνύει ότι δεν μένουν στα ίδια. Ένα εντελώς διαφορετικό project που πραγματικά ήταν το κάτι άλλο.

Ο τελευταίος δίσκος τους : Καμία σχέση με τους blues wire του παρελθόντος. Πιο rock πιο...μέχρι και διασκευή Genesis ακούς...

Τέλος, μόλις πριν από 2 μήνες έγιναν μεγάλες αλλαγές στο group: Η αποχώρηση των δύο μελών και η απόκτηση νέου ντράμερ. Απ’όσο γνωρίζω επίσης, σκέφτονται το ενδεχόμενο πλήκτρων ή σαξοφώνου.

Όλα τα παραπάνω πιστεύω αποτελούν απόδειξη για ένα κινητικο group για το οποίο μόνο ότι μένει στα ίδια δεν μπορείς να πεις.

 

ΥΓ- Τακη, είχαμε παίξει support στους blueswire στην Πετρούπολη, λογικά πρέπει να μας είχες ακούσει. Στο site www.intravenus.gr έχουμε mp3 από την συναυλία αυτή.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου