Προς το περιεχόμενο

Bass Solo - America (Pastorius Cover)


YrIa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι μια εκτελεση του Jaco Pastorius - America εκτελεσμενη και ηχογραφημενη απο τον Μπασιστα του γκρουπ μας (Funky Blue Quintet).

 

Δεν εχει δικο του account στο forum οποτε και το ανεβαζω εγω για αυτον!

 

Παρακαλει να του πειτε τη γνωμη σας για :

 

α) τον ηχο του Αταστου

β) την ηχογραφηση (σε αυτο ειδικα μιας και ειναι νεος, θελει βοηθεια οπως λεει)

γ) στην εκτελεση του κομματιου.

 

(Πιθανοτατα να ξανανεβει το κομματι σε λιγο καλυτερη εκτελεση μιας και στην συγκεκριμενη υπαρχουν καποια λαθη προς βελτιωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

a)Ο ήχος έχει περισσότερα πρίμα απ' όσο χρειάζεται. Ρύθμίζεται από το Tone του μπάσου. Όμως εξαρτάται και από το μπάσο και τις χορδες.

 

β)Η ηχογράφηση ακούγεται μια χαρά, αν και δεν μας λές πως έγινε. Ίσως περισσότερο compression θα το έκανε να ακουστεί πιό "άταστο" και με λιγότερες "άκρες".

 

γ)Η εκτέλεση είναι κάπως μηχανική. Σαν να διαβάζει, ενώ κάποιες φορές δεν είναι και στον τόνο.

Δύσκολο κομμάτι όμως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πριμα οντως παρατηρηθηκε... Παρολ'αυτα δεν ηταν θεμα Tone του μπασου, παρα επιλογη ηχου γενικοτερα.. Το αποτελεσμα οσον αφορα το EQ ηταν καθαρα θεμα επιλογης. Το μονο προβλημα με τα πολλα πριμα ειναι οτι ακουγονται τα δακτυλα κατα το γλιστριμα, κατι που θυμιζει κλασικη κιθαρα..

 

Το θεμα της τονικοτητας που χανεται εχει 2 λογους..

α) ειναι απο τα λαθη στα οποια αναφερθηκα στο αρχικο μηνυμα , τα προς διορθωση, και

β) ειναι και το θεμα του οτι υπαρχει μικρη εμπειρια στο αταστο μπασο, μολις 2 μηνες εξασκησης και σε τετοιους ειδους κομματια (χωρις τυμπανα, και σολο σε ψηλες νοτες) ακομη δεν εχω καταφερει να πω οτι θα πετυχω ακριβως τον τονο καθε μα καθε στιγμη.. Υπαρχει βεβαια η τεχνικη που προτεινει ο Bailey δηλαδη του να διορθωσεις τη νοτα αφου την εχεις παιξει, αλλα οταν ακουγεσε τοσο καθαρα, και αυτο ακομη ακουγεται..

γ) το οτι το παιζω σαν να διαβαζω (μιας και ειλικρινα δεν το θεωρω τοσο δυσκολο το κομματι, αρα θα επρεπε να το ειχα εκτελεσει καλυτερα) εχει να κανει με το οτι τη στιγμη που εκατσα να το ηχογραφησω, δεν εβρισκα το feeling με τιποτα.. Το επαιξα μια πολυ αργα, μια πολυ γρηγορα.. μια σε ακαταστατο ρυθμο και τεσπα, η συγκεκριμενη εκτελεση ηταν αυτη που μου ακουστηκε εκεινη την στιγμη η καλυτερη.. Τωρα βεβαια που την ξανακουω, καταλαβαινω ακριβως το σχολιο σου μιας κι εγω κατι τετοιο θα ελεγα, ιδιως προς το τελος πριν παιξω τα ακορντα!

Η ηχογραφηση εγινε με 1 behringer μικροφωνο, ενισχυτη Warwick-Sweet15. CortB4FL Bass. χορδες 0,40mm. !

Compression δεν χρησιμοποιησα καθολου, μιας και δεν ξερω ουτε τι ακριβως κανει ουτε πως να το χρησιμοποιω.. Πιθανοτατα παντως , εαν το εγραφα απο DI να ειχα καλυτερο αποτελεσμα..

 

 

(Tι εννοεις "με λιγοτερες ακρες"?)

Σε ευχαριστω παντως πολυ για τα σχολια, και εαν εχεις καποιο τροπο να βοηθησεις για το πως να στρωσω την ηχογραφηση θα ειμαι υποχρεος...

Δημητρης - Bass player of Funky BLue Quintet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εκτέλεση!!

 

Αλλά γιατί δεν κάνεις κι εσύ ένα account και γράφεις μέσω του φίλου σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! Εκανα κι εγω ενα account για να μην γραφω μεσω της Yria...(σορυ που δεν εγινε και νωριτερα). Σ'ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου fleamail!!!

ttp://myspace.com/funkybluequintet

Bass Player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! Εκανα κι εγω ενα account για να μην γραφω μεσω της Yria...(σορυ που δεν εγινε και νωριτερα). Σ'ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου fleamail!!!

 

:wink:

 

Kαλωσήρθες!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας και εγώ κάποτε μπασσίστας θα πω την ταπεινή μου γνώμη.

 

Ο ήχος εμένα μ'αρεσε αν κ θα έβαζα κ κανα εφέ για να μην είναι τόσο ξερός. Και ίσως λιγα μπάσσα παραπάνω...Το κομμάτι του Pastorius δε το γνωρίζω οπότε δεν ξέρω αν η εκτέλεση είναι οκ.

 

Σίγουρα το τονικά λάθη φαίνονται αλλά αυτό είναι κάτι που γνωρίζατε.

 

Α τι μπασσο χρησιμοποιήθηκε?

 

Α τώρα είδα οτι ύπηρξε απάντηση στην ερώτηση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κλιπ Δημήτρη!

 

Για να είμαι ειλικρινής το κομμάτι δεν το ξέρω, αλλά αυτό που άκουσα ήταν ωραίο. Σε λεπτομέρειες δε μπαίνω, η εκτέλεση είναι μια χαρά- και μιλάμε για Jaco! Στην ουσία, μόνο ένα σημείο θα έλεγα πως θα ήθελε πραγματικά μια τονική διόρθωση- άρα thumbs up!

 

Η μόνη παρατήρηση μου έχει να κάνει με τον ήχο, ο οποίος θα μπορούσε να είναι πιο... εεε... χμμ... άταστος;!;

 

Από την άλλη, αυτό το λέω γιατί έχω στο μυαλό μου έναν πιο υγρό ήχο στο άταστο, ο οποίος δεν είναι τόσο bright και ζωντανός όσο ο δικός σου- είναι δηλαδή θέμα γούστου και όχι καλού/κακού ήχου! Περί ορέξεως...

 

Αλλά και πάλι, συγχαρητήρια για το τόλμημα σου να περάσεις στο άταστο και δη με τέτοια κομμάτια- και από ότι θυμάμαι το έχεις πολύ λίγο καιρό, ε;

 

Νίκος από MfZ!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος μπράβο!

 

για τον ήχο έχω τις ίδιες παρατηρήσεις με τους προλαλήσαντες...

 

αλλά μπράβο σου καλή προσπάθεια...

 

μια ερώτηση μόνο: το μπάσο σου έχει σημαδεμένες τις θέσεις των τάστων (αν υπήρχαν) όπως σε αυτό του pastorius ( http://fender.com/products/search.php?partno=0196108800 ) ή όχι;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτέλεση είναι κάπως μηχανική. Σαν να διαβάζει' date=' ενώ κάποιες φορές δεν είναι και στον τόνο.

Δύσκολο κομμάτι όμως.[/quote']

 

Θα παρατηρουσα ακριβως το ιδιο.Εκτος απο τη δυσκολια. :lol:

Τετοια κομματια ειναι πολυ απαιτητικα,αλλα μπραβο για την προσπαθεια! 8)

:wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου