Προς το περιεχόμενο

Εξοδος των μαγνητων που φορανε οι rockinger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους, ρε παιδια εχω μια απορια,παιζω με ροκινγκερ στρατ κατ αρχας και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε ποσα volt ειναι η εξοδος των μαγνητων,αυτο που γνωριζω ειναι οτι ειναι αlniko 5 ειναι βεβαια απιθανοι μαγνητες απλα θα ηθελα κατι πιο γκαζωτο και με δαγκωτα και πιο σκαστα καθαρα καπως ετσι μπορω να το περιγραψω :roll: μου προτειναν τους texas special ως μια απο τις καλυτερες επιλογες,τωρα αν γνωριζετε παιρεταιρω θα εκτιμουσα καθε βοηθεια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξοδος των μαγνητων μετριεται με volt απο καποιους ,αλλα και με dc resistance (τα γνωστα μας "Κ") αλλα πολυ σημαντικα ειναι και τα henrys (δες εδω γαι inductance)

 

http://www.belden.com/pdfs/Cable101/electrical%20glossary.HTM

 

 

απλα θα ηθελα κατι πιο γκαζωτο και με δαγκωτα και πιο σκαστα καθαρα καπως ετσι μπορω να το περιγραψω

 

αυτο δε γινεται οσο ανεβαζεις τα γκαζια στο μαγνητη τοσο υποφερουν τα καθαρα :wink:

 

δοκιμασε λιγο να παιξεις με το ΥΨΟΣ των μαγνητων σου και κατα 90% θα βρεις τον ηχο που θες

 

οι Texas Specials ειναι κατα τη ταπεινη μου γνωμη ΜΑΠΑ. :wink:

 

εδω θα μαθεις ΠΟΛΛΑ

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/output_sonic_evaluation.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψαχνω την αποκριση,την γρηγορη ατακα και το sustain και τον ογκο tou srv χωρις να θελω να μιμηθω τον τονο του μιας και το οργανο μου εχει δικο του και ωραιο χαρακτηρα ηχητικα.Βεβαια και ο εξοπλισμος εχει σημαντικο μεριδιο ευθυνης.Επισης σκεφτηκα να τους κανω overwound οπως του προαναφερθεντα αλλα μου ειπαν οτι μπορει να τους καταστρεψω ασε που δεν το αναλαμβανει κ κανεις τι να κανω,

υπαρχει λυση?με το σηκωμα δεν θα μειωθει το sustain κιαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να σηκώσεις τους μαγνήτες σου αρκετά μέχρι να αρχίζει να παρεμβάλλεται το μαγνητικό τους πεδίο και να "τραβάει" τις χορδές μειώνοντας το sustain.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψαχνω την αποκριση,την γρηγορη ατακα και το sustain και τον ογκο tou srv

 

& ποιος σου ειπε οτι οι Texas Specials εχουν καμμια σχεση με τους μαγνητες που φοραγε η κιθαρα του SRV :lol: :lol: :lol: (ο οποιος ετσι κι αλλοιως δεν επαιζε μονο με μια κιθαρα)

 

οι stock μαγνητες της Rockinger ειναι μια χαρα (μαλιστα κατα τη γνωμη μου ειναι ηδη overwound σε σχεση με αλλους μαγνητες) τα υπολοιπα ειναι θεμα παιξιματος,εφε & ενισχυτων.... :wink: (αλλα και χορδων,πενων & τροπου χτυπηματος των χορδων.... :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψαχνω την αποκριση' date='την γρηγορη ατακα και το sustain και τον ογκο tou srv [/color']χωρις να θελω να μιμηθω τον τονο του

 

πρωτα απο ολα για τον ηχο που ψαχνεις εχω να σου κανω μια ερωτηση:παιζεις ΔΥΝΑΤΑ?(σε ενταση εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα sorry που δεν μπορω να απαντησω αμεσως μιας και δεν εχω internet και αναγκαζομαι να μπαινω στην σχολη,λοιπον κατ αρχας απο οτι λενε τους κατασκευασαν με βαση τους δικους του, να διευκρινησω οτι δεν θελω να μιμηθω τον ηχο του μιας και ψαχνω τον δικο μου αλλα με εντυπωσιαζει η ''ρευστοτητα'' που εχουν τοσο τα καθαρα του οσο και το crunch του και η διαρκεια τους(sustain).Τι να πω τωρα μαλλον η ενισχυση μου ειναι γ@#$4%ε τα, που οντως ειναι :).Τωρα τακη οταν μου το επιτρεπει ο χωρος και ο χρονος καταλαβαινεις τι εννοω ναι το ψιλοσκιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω τωρα μαλλον η ενισχυση μου ειναι γ@#$4%ε τα, που οντως ειναι

 

τοτε ασε τους μαγνητες ησχυχους, κρατα τα λεφτα σου και φυλαξε τα για να αγορασεις τον ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ κρικο στην αλυσιδα του ηχου σου δηλαδη εναν ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ :wink:

 

και την καλυτερη κιθαρα του κοσμου να βαλέις σε εναν μαπα ενισχυτη,μαπα θα ακουστει....ενω μια μετρια η κακη κιθαρα σε εναν καλο ενισχυτη θα ακουστει πολυ καλυτερα.....φαντασου λοιπον ποσο καλα θα ακουστει μια εξαιρετικη κιθαρα σαν τη δικη σου σε ενα καλο ενισχυτη......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ψαξε για ενισχυτη λαμπατο με τουλαχιστον 2 6L6 τελικες και για μαγνητες καποιους lindy fralin και τους texas hot seymour duncan antiquity!

 

παρε και ενα καλο transparent overdrive και εισαι κομπλε!αντε και ενα καλο clean booster!

 

απο overdrive σου συστηνω:

 

menatone red snapper

jampedal tubedreamer 72(το αγαπημενο μου)

timmy pedal

 

απο clean booster ανεπιφυλακτα το BJF sea blue eq...μακραν οτι καλυτερο εχω ακουσει γι αυτην την δουλεια που κανει...

αλλο ποιο οικονομικο και επισης φοβερο το rc booster..

 

αυτα τα 2 πεταλια(overdrive-clean booster) σε συνδιασμο με λαμπατο(..σε ενταση παντα.. :) ),και με 6L6 κατα προτιμηση γιαυτο που ψαχνεις μαζι με μια κιθαρα stratocaster εισαι καλυμμενος 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου