Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες EMG S


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες έβαλα ένα σετάκι στη rockinger EMG (καλά ντε, μη βαράτε). Με τους μαγνήτες S/S/89. Μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος από τα βρώμικα της κιθάρας μου, καθώς και από την απόδοση του 89 και ως μονός.

 

Το πρόβλημά μου είναι τα καθαρά όπως θα μαντέψατε...Όσες ρυθμίσεις κι αν τους έκανα στο θέμα του ύψους ο ήχος παραμένει μουντός, "στρογγυλός" και πολύ κομπρεσσαρισμένος και έρχεται σε κατάσταση λίιιιιιγο πιο "φανκυ" με ακραίες ρυθμίσεις EQ και compressor. Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δε γίνεται να παίξω με τέτοιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή αλλά και ούτε στο EQ (πετάλι) αφού χαλάω και τους άλλους ήχους σε κατάσταση od/ds....

 

Σκέφτηκα να δοκιμάσω και τους SA που λένε ότι είναι πιο κοντά σε passive στρατ μαγνήτες, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί η EMG λέει ότι ειδικά οι S είναι πιο πρίμοι και ενδείκνυνται ακόμα και για country μουσική γιατί υποτίθεται ότι είναι τόσο καθαροί που αναδεικνύουν την τεχνική του εκάστοτε κιθαρίστα (λέτε γι'αυτό να μην απέδωσαν?λολ).

 

Μήπως έκανα κάτι λάθος, ή όντως οι S είναι αυτοί και δεν αλλάζουν?

 

Γνωρίζω ότι οι EMG έχουν το δικό τους χαρακτήρα και δε φιλοδοξώ να βγάλω ήχο passive από αυτούς, απλώς θέλω να πειραματιστώ, γιατί μ'αρέσουν που είναι αθόρυβοι, μοντέρνοι και δυνατοί σε οutput....Δείτε και μια φωτό να πάρετε μια γέπση! :lol: (Ξενερώστε οι vintagάδες :lol:)

 

rockingeremgre7mm4.jpg

 

EDIT: Ναι, σκάφτηκε η rockinger γι'αυτούς που θα ρωτήσουν και μάλιστα Universal (swimming pool) routing... 8)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες έβαλα ένα σετάκι στη rockinger EMG (καλά ντε' date=' μη βαράτε). Με τους μαγνήτες S/S/89. Μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος από τα βρώμικα της κιθάρας μου, καθώς και από την απόδοση του 89 και ως μονός. [/quote']

 

Κάπου σε έχασα! Ο 89 ως μονός; Έβαλες διακοπτάκι που κάνει τον διπλό μονό έτσι;

 

Όσο για το ερώτημά σου, κάποιος από δω μέσα έχει βάλει κάποιον τέτοιο συνδυασμό στην δικιά του. Κάπου στις φωτογραφίες το είχα δει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμηρε θα σε μαλώσω!!!

 

Ξέχασες να βάλεις Floyd Rose!!! :lol:

Τί??? Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα??? ΑΧΑΧΑΧΑ!!!

 

@boukaw7: Ναι είναι σπλιτταρισμένος με push-pull, αυτό εννοώ.

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι βάζουν τους SA για μονούς, δεν ξέρω όμως την ουσιαστική τους διαφορά πέρα από τις περιγραφές της EMG και τα άθλια (όπως λένε) κλιπς...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα σετ DG-20 και έχω προσέξει τα παρακάτω ...

 

Για να καθαρίσουν οι μαγνήτες δεν θέλουν κοντά στις χορδές, άσχετα με το τι λέει η EMG. Ξεκίνα απο μια απόσταση 2mm περίπου και δες τι γίνεται.

 

Τα έξτρα controls EXP & SPC είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για να αλλάξει ο χαρακτήρας του μαγνήτη. Πάντως απο μόνοι τους έχουν αυτή την αίσθηση του "κομπρεσαρισμένου" ήχου αλλα δουλέυουν πολύ-πολύ καλά σε βρώμικους ήχους και επίσης με πολυεφφε. Φαντόζομαι ότι το πιο καθαρό και σταθερό σήμα επιτρέπει στο πολυεφφε να δουλέψει καλλίτερα ... μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καθαρίσουν οι μαγνήτες δεν θέλουν κοντά στις χορδές' date=' άσχετα με το τι λέει η EMG. Ξεκίνα απο μια απόσταση 2mm περίπου και δες τι γίνεται.

[/quote']

 

Χρήσιμη πληροφορία! Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα από ψηλά τις ρυθμίσεις και δεν έχω κατέβει ακόμη αρκετά. Θα το τσεκάρω σήμερα κιόλας!Θενκ ιου!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εχω ένα σετ DG-20 και έχω προσέξει τα παρακάτω ...

 

Για να καθαρίσουν οι μαγνήτες δεν θέλουν κοντά στις χορδές' date=' άσχετα με το τι λέει η EMG. Ξεκίνα απο μια απόσταση 2mm περίπου και δες τι γίνεται.

 

Τα έξτρα controls EXP & SPC είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για να αλλάξει ο χαρακτήρας του μαγνήτη. Πάντως απο μόνοι τους έχουν αυτή την αίσθηση του "κομπρεσαρισμένου" ήχου αλλα δουλέυουν πολύ-πολύ καλά σε βρώμικους ήχους και επίσης με πολυεφφε. Φαντόζομαι ότι το πιο καθαρό και σταθερό σήμα επιτρέπει στο πολυεφφε να δουλέψει καλλίτερα ... μάλλον.[/quote']

 

+1. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η EMG λέει να τους βάλεις όσο πιο κοντά γίνεται. (Υποτίθεται ότι επείδη έχουν χαμηλή μαγνητική έλξη και δεν προκαλούν τόσο εύκολα στρατίτιδα, όσο πιό κοντά τους βάζεις τόσο μεγαλώνεις το λόγο σήματος προς θόρυβο. ) Στην πραγματικότητα κι εμένα μου φαίνεται ότι ακούγονται καλύτερα κάπως πιο μακρυά από τις χορδές.

 

Υποθέτω ότι ένας από τους λόγους που δουλεύουν καλά με πολλά εφφέ είναι ότι έχουν πολύ χαμηλή αντίσταση εξοδου (είναι στην ουσία buffered σήμα από τα ενεργά κυκλώματα.)

Ίσως -επίσης- αυτό το κομπρεσάρισμα που εχουν να μειώνει το clipping που μπορεί να εμφανίζεται στα μεταβατικά (π.χ. σε μία δυνατή πενιά) από τα διάφορα εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καθαρίσουν οι μαγνήτες δεν θέλουν κοντά στις χορδές' date=' άσχετα με το τι λέει η EMG. Ξεκίνα απο μια απόσταση 2mm περίπου και δες τι γίνεται.

[/quote']

 

Χρήσιμη πληροφορία! Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα από ψηλά τις ρυθμίσεις και δεν έχω κατέβει ακόμη αρκετά. Θα το τσεκάρω σήμερα κιόλας!Θενκ ιου!

 

Θα μετρήσω την δικιά μου κιθάρα το βράδυ και θα σου πω να έχεις μια εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι άσχετα με το οτι κάποιοι λένε ότι στους EMG δεν παίζει ρόλο η κιθάρα που θα μπούν ... διαπίστωσα ότι πάιζει μεγάλο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι άσχετα με το οτι κάποιοι λένε ότι στους EMG δεν παίζει ρόλο η κιθάρα που θα μπούν ... διαπίστωσα ότι πάιζει μεγάλο ρόλο.

 

Δώσε λεπτομέρειες τότε, τι διαπίστωσες;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου