Προς το περιεχόμενο

VST για ορχήστρα και drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Παιδιά,

 

Φτιάχνω μουσική εδώ και αρκετό καιρό με διάφορα VST's , όμως τώρα εφτασε η ώρα να αγοράσω κάτι πιό σοβαρό οσον αφορά ορχηστρικούς ήχους και ρεαλιστικά drums.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Εχει πολύ μεγάλη διαφορά να πάρω εναν sampler π.χ. ΚΟΝΤΑΚΤ2 με την ετοιμη βιβλιοθήκη των δειγμάτων που περιλαμβάνει και ορχηστρικούς ήχους, ή πρέπει οπωσδήποτε να πάρω κάτι αποκλειστικά ορχηστρικό?

Μιλάω όσον αφορά τους ορχηστρικούς ήχους και την ποιότητα αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μόνη βιβλιοθήκη συμφωνικών ήχων που αξίζει τον κόπο είναι η Vienna Symphonic Line, η οποία όμως έχει τρία κακά:

 

α) Είναι πανάκριβη

β) Είναι βαρειά για τον υπολογιστή

γ) Τρέχει μόνο σε ορισμένα samplers όπως το Gigastudio ή το EXS-24

 

Εν' τούτοις (και ευτυχώς για όλους εμάς) υπάρχουν "ελλατωμένες" εκδόσεις της για διάφορα ελαφρύτερα προϊόντα, όπως το Kontakt που ανέφερες, το οποίο μάλιστα περιλαμβάνει μία τέτοια από τις ελαφριές εκδόσεις.

 

Νομίζω ότι θα σου αρκέσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H vienna πιστεύω ειναι "πολυτέλεια". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα όπως και το Miroslav Philarmonic αλλά και το garritan που ειναι φτηνότερα, ελαφρύτερα, ευκολότερα και έχουν χρησιμοποιηθεί όχι μόνο σε επαγγελματικά cd αλλά και σε ηχογραφήσεις , εργα...και παντου..

Η Vienna πάντως θεωρείτε κορυφέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ορχήστρες δεν ξέρω αλλά για τύμπανα έχω δύο προτάσεις:

 

1)Toontrack-EZDrummer

2)Fxpansion-BFD

 

+5,5

 

Σοβαρα τωρα, τα 2α ειναι τεσταρισμενα απο τα πολυ καλα, ενω για τα πρωτα εχουν πει τα καλυτερα απειροι εδω μεσα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η East West Symphonic Orchestra Gold αλλά και η Silver ακόμη, είναι εξαιρετικές ορχήστρες.Η δεύτερη είναι ελαφριά επίσης και μόνο 1 DVD.

Για τύμπανα σου προτείνω Fxpansion Bfd, ενώ για κρουστά λάτιν και ethnic,

τα darbuka και latigo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μου επιτρεπει και ο θρεντ σταρτερ, να κανω και γω μια ερωτηση...

Ντραμοειδες, αλλα στην ουσια ηλεκτρονικο(μπιτ) σε φαση ez υπαρχει? Εννοω να ειναι vst οπου θα ανοιγεις το drum editor του cubase και θα καθαριζεις.(θα εχει δλδ στο νταμ μαπ τους ηχους και απλα θα βλεπεις τις αντιστοιχιες και...αυτο ηταν!)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχτε και μια δοκιμη στα XNL addictive drums! Ειναι πολυ καλα και με 2-3 απλες ρυθμισεις εχετε πολυ καλο ηχο!

 

+10000 το περιμενα ομως ελαφρυτερο. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου