Προς το περιεχόμενο

Keyboard, Synth, Midi....βοήθεια μπερδεύτηκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

 

Γράφω μουσική στο Laptop μου μέσω reason, fruity loops και τέλος Looping order με το acid.

 

Χρειάζομαι επειγόντως ένα keyboard για να χρησιμοποιήσω νέους ήχους στις δημιουργίες μου (πχ πιάνο, pads, synth sounds) αλλά και για live performance μαζί με το laptop πάντα. Το Live βέβαια θα στηριχθεί πάρα πολύ λίγο στο keyboard καθώς το σύνολο θα παίζει σχεδόν pre-recorded από το laptop.

 

Στην αρχή κοίταξα το Roland Sh-201, αλλά πιστεύω ότι είναι too much για αυτό που θέλω να κάνω και επίσης είναι Out of stock (νέες παραλαβές τον Ιούλιο).

 

Τώρα χαζεύω το M Audio Ozone http://www.audiomarket.gr/index.php?action=product&id=33&prevaction=category&previd=40&prevstart=0

 

Τι μου προτείνετε σε χαμηλή τιμή και για laptop based δημιουργία? Να σημειώσω ότι είμαι άσχετος γενικά με αυτά τα θέματα και δεν μου είναι απόλυτα ξεκάθαρη η διαφορά με controllers & synths.

 

Δηλαδή, αν πάρω controller κάνω την δουλειά μου ?

 

Εκτιμώ κάθε απάντηση/βοήθεια και πρόταση με top price τα 500 ευρώ.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ![/b][/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ozone ειναι midi keyboard + κάρτα ήχου μαζί... αν το δεύτερο δε σε ενδιαφέρει μπορεις να βρεις πιο φθηνές λύσεις... εμένα από M-audio μου άρεσε το axiom, που έχει και pads πάνω, αλλά τελικά πήρα το oxygen, μιας και παίζω κιθάρα κυρίως και όχι πλήκτρα και ήταν λίγο πιο ακριβό από αυτά που διέθετα... πάντως η έκδοση με τα 25 πλήκτρα είναι στα μισά περίπου από οσα διαθέτεις... και τα δύο είναι πλήρως συμβατά με το reason. Δε γράφεις όμως πόσο πλήκτρα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλήκτρα με καλύπτουν από 25 έως και 49

 

Το Axiom με τα 25 πλήκτρα, έχει κάποια presets για electronica, chill out κτλ?

 

Δηλαδή θα μπορώ να το συνδέω με το laptop και να δημιουργώ δικά μου κομμάτια ή να το χρησιμοποιώ μέσω του laptop για κάποιους ήχους Live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι controller,δεν εχει ηχους.

Πιστευω οτι σε βολευει καλυτερα το axiom 49 γιατι εχει και τα pads.To 25 δεν τα εχει.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι σε βολευει καλυτερα το axiom 49 γιατι εχει και τα pads.To 25 δεν τα εχει.

Θα σε μαλώσω, είσαι απρόσεκτος τελευταία... :lol:

Όλα τα Axiom έχουν τα pads, το 25άρι δεν έχει τα 8 sliders που έχουν τα άλλα.

http://www.m-audio.com/index.php?do=products.list&ID=midikeyboardcontrollers

 

Φίλε nkrypto, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις αν θέλεις synth ή controller. Αφού δουλεύεις πιο πολύ με υπολογιστή θα σου πρότεινα το δεύτερο για να σου έρθει και φτηνότερα. Τα presets που έχουν πολλά controllers είναι για προγράμματα (Cubase, Reason κλπ) και όχι για είδη μουσικής, κάνε και death metal στο Reason αν θέλεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι με εντυπωσιάζει η ταχύτητα των απαντήσεων σας και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό.

 

Μάλλον controller χρειάζομαι (???....) καθώς το laptop είναι η βάση και όλα θα γίνουν Plugged in εκεί ώστε να επεξεργαστούν (ήχοι κτλ). Στο Live θα ακουστούν ελάχιστα πράγματα από τα πλήκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε μαλώσω, είσαι απρόσεκτος τελευταία... icon_lol.gif

 

Οντως,ζητω συγνωμη γενικως.... :oops:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα επαιρνα ενα keyboard controler με ροδες.

Ο μοχλος ειναι πιο ευελικτος και βοηθαει περισσοτερο για Leads.

Θα προτιμουσα edirol η roland.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου