Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογώντας μια BOLT-ON κιθάρα (Strat-Tele κ.ο.κ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον δεν τα υπολόγοσες και πολυ σωστα :wink: οχι πως 900 ευρω ειναι και πολλά για μια τετοια κιθαρούκλα!

 

εχουμε λοιπον απο το showcase της warmoth

 

body (painted) $245

neck $140

pickups $110

hardware $120

pickguard $25

total $640

 

ας τα στρογγυλέψουμε στα $700+90μτφ=$790 χ25%(+) τελεωνεια =$988

 

δηλαδη ΕΥΡΩ 762 (άντε να πάει 800)..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον. δεν μπορω θα πω κατι γιατι θα σκασω.

Ας παρουμε ολοι απο ενα κοματι καπλαμα και ας βαλουμε πανο 3 lindy fralin μαγνητες και ενα μπρατσο απο warmoth και μετα παμε για βενιζελο για απογειωση ( αφου θα γινει αεροπλανο). Αν ειναι δυνατον να γραφουν μερικοι ειδικοι εδω μεσα ολοκληρες λιστες απο εκσαρτηματα για συναρμολογηση κιθαρων και να λενε οτι το rosewood με το maple η το μαονι απο το alder δεν εχοθν ΚΑΜΙΑ διαφορα στον ηχο. Να φτιαξουμε σwματα απο LEGO τοτε για να ειναι και πιο ελαφρια kai na paizoun kai τα ξαδερφια μας οταν ερχονται για επισκεψη. Η ακομα καλυτερα να κολυσουμε τους μαγνητες πανο στις χορδες και να μη βαλουμε σωμα καθολου τι χρειαζεται!!!!!. Τα λεω αυτα γιατι αυτα που διαβαζω μου ακουγονται οσο χαζα οσο αυτα που λεω. Τι να πουμε και εμεις δηλαδη που ψαχνουμε για σωστο ηχο απο κιθαρες με κορυφαια κσιλα και ποιοτητα κατασκευης. Λοιπον για οσους ενδιαφερονται μια κιθαρα ειναι ενα συνολο απο εκσαρτηματα απο τα οποια ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ παιζουν καθοριστικο ρολο στον τελικο ηχο που λαβαινουμε. Τα κσιλα ερχονται πρωτα και σε συνδιασμο με τους μαγνητες δημιουργουν το κυριο ηχοχρωμα του οργανου. αλλα μεχρι και το bridge kai to nut επηρεαζουν κατα πολυ το ηχο. Λοιπον αυτα τα λιγα απο ενα ερασιτεχνη προς τους ειδικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά που λές αλλα άλλη φορά να διαβάζεις αυτά που γράφονται ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ προσοχη γιατί ΚΑΝΕΙΣ εδω μέσα δεν ισχυρίζεται αυτά που μας "κατηγορείς" :wink:

 

Επίσης τα ξύλα που χρησιμοποιουμε ΕΙΝΑΙ κορυφαίας ποιότητος & ο λόγος για τον οποίο φτιάχνεις μια parts guitar EINAI η ποιότητα κατασκευής... :wink: (εκτος κι αν είσαι ψυχοπαθής & θέλεις σώνει & καλά μια κιθάρα με κακά ξύλα & άθλια ποιότητα κατασκευής :lol: )

 

 

 

Και τέλος ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΑ έχουμε τονίσει ότι η κιθάρα είναι ενας ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ εξαρτημάτων.

 

Απλά προσωπικά δεν χάβω όλη αυτη την μυθολογία περί vintage & "μαγικών ξύλων" & υπερτιμημένων bolt on κιθαρων..Είναι όμως η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη & δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με όποιον γουστάρει να σκάσει 3 χιλιάρικα για να πάρει μια Tom Anderson,καλα να ναι ο άνθρωπος να την χαίρεται!

 

Εσύ ΠΟΣΕΣ κιθάρες έχεις συναρμολογήσει για να ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ για αυτά που λές :?:

 

Α και κατι ακόμα ,παρόλο που έχω συναρμολογήσει δεκάδες κιθάρες δεν έχω ακόμα φτιάξει ΚΑΜΜΙΑ απο Lego & κοντρα πλακέ,θα το δοκιμάσω όμως (γιατι καλύτερος είναι ο Jery Jones που τις φτιάχνει απο πλαστικό...) & θα αναφέρω τα αποτελέσματα :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φτιαξουμε σwματα απο LEGO τοτε για να ειναι και πιο ελαφρια kai na paizoun kai τα ξαδερφια μας οταν ερχονται για επισκεψη. Η ακομα καλυτερα να κολυσουμε τους μαγνητες πανο στις χορδες και να μη βαλουμε σωμα καθολου τι χρειαζεται!!!!!.

 

ρε kotsadore πως το σκεφτηκες αυτο;πως σου ηρθε αυτη η εικονα;:lol: κορυφαιο :D

μαζι σου ειμαι παντως και εγω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk,χωρίς να θέλω να ξεκινήσω καινούριο "μέτωπο",μήπως θα έπρεπε να αλλάξεις τον τρόπο που περιγράφεις τα πράγματα;(αυτό είναι συμβουλή,όχι διαταγή,μην παρεξηγηθούμε..πάλι) Και εμένα την ίδια εντύπωση με τον kotsadoros μου δημιούργησες στην αρχή..τώρα σε έχω μάθει τι είσαι :wink:

Προσωπικά,πάνω κάτω συμφωνώ με τον yameth (βλέπε προηγούμενο post),αλλά για να είσαι "politically correct" καλό θα ήταν να μην τα "συμβιβάζεις" με αυτά που γουστάρεις εσύ.

Μιά χαρά κάνεις και έχεις τα δικά σου κριτήρια όσον αφορά κατασκευή κιθάρας,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και ότι καλύτερο,ή ότι ταιριάζει στον καθένα.

 

φιλικά,

Roy

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει να ακολουθήσουν όλοι την δική μου λογική,ΠΟΤΕ!!

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ είναι καλό να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ τα post στο φόρουμ αυτό,.έτσι αποφεύγονται & οι παρεξηγήσεις :wink:

 

Αν λοιπόν,ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ (& όχι στο...ποδάρι :lol: ) τα ποστ μου θα δεις ότι σε πολλά συμφωνούμε :wink:

 

Και στο κάτω-κάτω της γραφής ο καθένας δικαιούται να έχει τη δική του γνώμη ,η οποία συνήθως βασιζεται στην εμπειρία που έχει (αν και στην Ελλάδα αυτό ΣΠΑΝΙΑ συμβαίνει μια και ΟΛΟΙ τα ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ :D )

 

Τέλος πάντων για κιθάρες μιλάμε δεν λύνουμε και το πρόβλημα του υποσιτισμού για να τα παίρνουμε όλα και τόσο βαριά :wink:

 

 

Α και το "politically correct" είναι μια εμετική αμερικανική εφευρεση που ΜΙΣΩ :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν το ισχυρίστηκες....είσαι αρκετά έξυπνος για να το κάνεις "έμμεσα" :wink:

 

Προτιμάς το "πολιτικά ορθός",η το "με λόγια σταράτα"; :lol:

Η γλώσσα είναι μέσο,όχι σκοπός :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα δεν νομίζω ότι εκανα κατι τετοιο..

 

και αλλο πράγμα ειναι το "λογια σταράτα" (σωστο και..αντρικό) και αλλο το "πολιτικα ορθό" (εμετικο :twisted: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

(sorry αν ρωταω βλακεια ) αλλα επειδη ο σουπερφανκ ειπε να παιρνουμε ποτς και αλλα ηλεκτρικα που ειναι made in usa -γιατι δεν διευκρινιζει ο θωμας η ο γουαρμοθ - ποιες μαρκες ειναι made in usa????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι made in usa????

Πολύ ωραία ερώτηση...τι είναι πλέον made in USA? Αυτό που πουλιέται-εξάγεται από Αμερική ή κατασκευάζεται στην Αμερική (και σε ποιό βαθμό). Ποιός ξέρει ή εγγυάται ότι ένα όργανο που γράφει made in USA (ή made in Japan) δεν χρησιμοποιεί parts από τρίτους κατασκευαστές με τη δική τους φίρμα?

 

pots made in Europe, made in Japan, made in Germany...παίζουν εξ ίσου καλά...έτσι κι αλλιώς τις διαφορές τις ακούει μόνο ο Alderbody!

 

Πως ξεθάψατε πάλι θέμα του 2005...βέβαια από τότε που γράφτηκε το θέμα, έχουν αλλάξει πολλά.

Και για να γίνω προκλητικός, πιστεύω ότι κανένας σας δεν μπορεί να ξεχωρίσει (ηχητικά) εάν ένα σώμα είναι κινέζικο, καναδέζικο, μεξικάνικο ή αμερικάνικο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου