Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογώντας μια BOLT-ON κιθάρα (Strat-Tele κ.ο.κ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οντως εχουν αλλαξει πολλα (δεν νομιζω πια να φτιαχνονται pots στις ΗΠΑ.. ;D ;D)

 

 

Και για να γίνω προκλητικός, πιστεύω ότι κανένας σας δεν μπορεί να ξεχωρίσει  εάν ένα σώμα είναι κινέζικο, καναδέζικο, μεξικάνικο ή αμερικάνικο

 

μιλα για τη παρτη σου....ΕΓΩ τα ξεχωριζω ρε στραβουλιακα τα κινεζικα

 

chinese%20girl%20model.jpg

 

απο τα μεξικανικα

 

MexicanGirlOnBeach_IMGP5936.jpg

 

τα αμερικανικα

 

7696-pamela-anderson.jpg

 

& τα καναδεζικα

 

CanadaFlagGirl01.jpg

 

ΣΩΜΑΤΑ ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Χριστέ μου!!!!!!! Εσύ δεν έχεις 12 βαθμούς μυωπία....εσύ θα πάθεις την ολική τύφλωση!!!!!

 

Τωρα για αν συνεχίσω να  είμαι προκλητικός...γιατί αυτές τις photos τις επιτρέπετε και του αλουνού του κακομοίρη τις προάλες την σβύσατε (και δεν πρόλαβα να τη δώ!!!). Άσε που με αυτά και τα άλλα έχουν εξαφανιστεί όλες οι γυναίκες από το forum

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ειμαι ακομα στο...δημοτικο... ::) ;D ;D εχω χρονο ακομα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παντως ρε παιδια δεν εχω συναρμολογησει ποτε μονος partcaster, αλλα εχω αρκετους φιλους που το χουν κανει και ενα πραγμα εχω παρατηρησει: ειναι κολλητικο  ;D ;D αμα μπεις στο τριπ και δεις οτι μπορεις να φτιαξεις οργανο ακριβως οπως το θες με ΠΟΛΥ λιγα λεφτα ειναι το πιο ευκολο πραγμα να φτιαξεις κι αλλο.. κι αλλο.. κι αλλο και παει λεγοντας.. μετα αρχιζεις να ψαχνεις μεταχειρισμενα parts στο ebay (εκει να δεις τσαμπα  ;D) και γεμιζεις κιθαρες....

 

ωραιο ΧΟΜΠΥ, αλλα καταληγει ακριβο και σου τρωει χρονο (για αυτο αντιστεκομαι ακομα - προς το παρον)  ;D το μεγαλυτερο επιχειρημα υπερ για μενα ειναι το εξης: αν καποιος θελει τεσσερα πεντε ΚΑΛΑ οργανα (που να στεκονται σε λαιβ και να μην τα αισθανεσαι συμβιβασμους), με παραλλαγες του bolt-on μοντελου, μπορει να γλυτωσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτα (ποσοι δικαιολογουν, μπορουν/θελουν να πληρωσουν πεντε τοπ strat/tele/superstrat?). αν ημουν στη φαση να χρειαζομαι πολλες ηλεκτρικες θα το χα κανει σιγουρα.

 

και επισης το φετιχ του να τις φτιαχνεις μονος, που λεει.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειναι κολλητικο  ;D ;D αμα μπεις στο τριπ και δεις οτι μπορεις να φτιαξεις οργανο ακριβως οπως το θες με ΠΟΛΥ λιγα λεφτα ειναι το πιο ευκολο πραγμα να φτιαξεις κι αλλο.. κι αλλο.. κι αλλο και παει λεγοντας.. μετα αρχιζεις να ψαχνεις μεταχειρισμενα parts στο ebay (εκει να δεις τσαμπα  ;D) και γεμιζεις κιθαρες....

 

Δεν έχεις άδικο...Καμμιά δεν είναι αγορασμένη, όλες parts!

dscn2027.jpeg

αλλα δεν φταίω εγώ!. Φταίει η Fender!!!που κάνει όργανα της πλάκας και μπορούν όλοι να τα φτιάξουν. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα αγόραζε fender και δεν θα την έφτιαχνε όπως τη θέλει (εκτός από τη μεταπωλητική της αξία μετα από 20-30 χρόνια!!!). Άσε που από τα γραφόμενα εδώ μέσα, όποιος έχει Fender σε λίγο όλο και κάτι αλλάζει...και στο τέλος έχει χάσει (από τι πολλές αλλαγές) και τη μεταπωλητική αξία και έχει πληρώσει τα διπλά λεφτά αλλάζοντας πράγματα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μιας και ξεθαψατε αυτο το θεμα ας κανω κ εγω την ερωτησουλα μου ;D ;D ;D:

Ωραια, τωρα ξερουμε πως να φτιαξουμε μια bolt-on κιθαρα. Με τις αλλες τι γινεται??? (βλεπε Neck-through/Set-Neck) . Νταξ, για Thru δεν το συζηταω, λογικα θα θελεις τεχνιτη για κατασκευη και συναρμολογηση. Αλλα για τις set-neck? Εγω, πχ θα ηθελα πολυ να φτιαξω μια Les Paul, οχι ομως σαν αυτες τις bolt-on του warmoth. Τα μονα kit που εχω δει για Les Paul (με set-neck) ειναι στον Ανασταση στο Music Accessories, τα οποια πρεπει να ειναι και χειροποιητα αν δεν απατωμαι, απο αμερικα μερια, αλλα κοστιζουν πολυ (αποσο θυμαμα), και στον thomann (Hondo/Tenayo κατασκευης) που μου φανηκαν (κυριως λογω τιμης) οχι κ τοσο καλα. Ξερει κανεις σας καποιο αλλο μαγαζι (συμβατικο η online) που να εχει set neck kit για Les Paul κιθαρα?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα kit που εχω δει για Les Paul (με set-neck) ειναι στον Ανασταση στο Music Accessories, τα οποια πρεπει να ειναι και χειροποιητα αν δεν απατωμαι, απο αμερικα μερια

Κατά 99,9% δεν είναι χειροποίητα. Τις εταιρίες που φτιάχνουν kit τι ξέρουμε πιά. Κανείς δεν φτιάχνει χειροποίητα kit χωρίς να ξέρει τις προδιαγραφές του μπράτσου που θές.

 

και στον thomann (Hondo/Tenayo κατασκευης)

China

 

Ξερει κανεις σας καποιο αλλο μαγαζι (συμβατικο η online) που να εχει set neck kit για Les Paul κιθαρα?

Ebay...με το κιλό και ότι γουστάρεις

 

Βέβαια πάλι θές μάστορα. Γιατί άλλο να βάλεις 4 βίδες, και άλλο κόλλα. Στις βίδες, βιδώνεις, ξεβιδώνεις κάτι θα καταφέρεις. Στη κόλλα...Επίσης πιό εύκολα βάφεις-λουστράρεις ένα μόνο σώμα από το συνολάκι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και ξαναάνοιξε το θέμα, προσθέσω και εγώ μερικές "σοφίες" a la Superfunk.

1) Φτιάχνουμε μια partcaster, γιατί ξέρουμε τι θέλουμε από τη συγκεκριμένη κιθάρα. Μαγνήτες, μπράτσα, τρέμολα.

2) Φτιάχνουμε μια partcaster, όταν έχουμε ξεπεράσει το logo στο head.

3) Όταν λοιπόν ξέρουμε, η partcaster δεν θα βγεί φτηνή, αλλά φτηνότερη από να την αγοράζαμε

Kιθάρες εμπορίου 250-350 ευρώ, δεν χτυπιούνται.

4) Φτιάχνουμε μια partcaster όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι μοναδικό...(ίσως εξωτικα ξύλα, σχήματα...)

5) Φτιάχνουμε μια partcaster συνήθως με bolt-on. Όλα τα άλλα θέλουν μάστορα, εκτός εάν ξέρουμε και έχουμε εργαλεία. Πχ είναι πιο εύκολο να εφαρμόσεις (με λιγο γυαλόχαρτο έστω και ρούτεράκι) ένα bolt on από ένα κολλητό μπράτσο

6) Φτιάχνουμε μία partcaster, ακόμα και όταν δεν πιανουν τα χέρια μας (όπως στη περίπτωσή μου)

Απλά αποφασίζουμε το consept...(θέλω κόκκινη με SRV Texas Special μαγνήτες), αγοράζουμε τα υλικά από όποιο μαγαζί δίνει τις καλύτερες τιμές, και μετά τα πάμε όλα σε ένα μάστορα...και με πολύ μικρό κόστος, την άλλη ημέρα έχουμε κιθάρα.Γι αυτό φτιάχνουμε fenderοειδή και όχι Gibsoνοειδή

 

Εάν θυμηθώ και άλλα, θα τα προσθέσω

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου