Προς το περιεχόμενο

emu 1820


Thanos.k(kapa)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

helloz guys

θελω καρτα και αποφασισα μια απο αυτεσ τις 2 οι οποιεσ χρησιμοποιουν κορυφαια υλικα (πυκνοτες αντιστασεις κτλ...) αλλα η κυρια διαφορα τους ειναι στο οτι η Μ εκδοσι εχει κονβερτορες ιδιους με τα protools της digidesign.παιζει τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο????? μαλλον οχι ακουστικα. βασικα δεν υπαρχει περιπτωση να ηχογραφισω οργανα με μικροφωνο κυριως ασχολουμε με sound design -sampling-seqencing programming-MAX/MSP-reason2.0-hallion-acid-live ableton4 ktl...

το μονο που κανω συχνα ειναι τα βυνιλια πουαγοραζω να τα περναω στο PC σαν wave στην αρχη και οταν τα κανω edit μετα σε mp3 320kbp/s.δεν με ενδιαφερει και πολυ να ηχογραφω drums guitars και τα λοιπα...σπανια το κανω. αλλα τηα χρησιμοποιω το line in για ηχογραφιση απο analog moduled synths -synthesizers-midi κτλ.

αξιζει οντως να δωσω 100 ε παραπανω ? βασικα τηα τισ παρω αρκετα φθηνοτερα απο οσο τις δεινει ο νακας . 200 την 1820 και 290 την 1820Μ...

απλα πειτε μου το ποσο καλυτερη ειναι η Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω.. Από που έχεις βρει τόσο καλή τιμή? Τυχαίνει να βρίσκομαι ανάμεσα σε ακριβώς τις 2 αυτές κάρτες και θα ήταν πολύ ευχάριστο αν μπορούσες να βοηθήσεις σ' αυτό το θέμα :) Προσωπικά θα πρότεινα την Μ, γιατί έχει αρκετά καλύτερους μετατροπείς. Από κει και πέρα αποφασίζεις με βάση τις ανάγκες και φυσικά την τσέπη σου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα φιλαρακι ηcreative για μενα ειναι η καλυτερη εταιρεια οταν εγω ηχογραφουσα 96κηζ 24βιτ με 100 ε επαιζα παιχνιδια με EAX Advanced 3.0 ,ειχα 7.1 DOLBY THX Srnd ac3 dolby digital...xrhsimopoioysa REASON CUBASE SX2 ktl με 10-15 ms χωρισ να κλιπαρει και ολα αυτα χςρισ επιβαρινσι του επεκσεργαστη μου καποιοι αλλοι ζουσαν στισ σπηλιεσ .ασε που οι soundblaster audigy 2 τρεχουν kai protools .τι να την κανω την emu -rme-motu και πρασινα αλλογα.??? δεν εχο ουτε studio ουτε τιποτα. και μην μου πεισ εισαι και εσυ ενασ απο τους τυπους "νυχτεριδα" που ακουν..την διαφορα mp3 320kbp/s lame algorithm με pcm wav. αν τηνα ακους η νομιοζεις οτι την ακους να τσεκαρεις νομους φυσικης και τους 2 αυτους κυριουσ

(θεωρημα Shannon) και Fourier. για μενα η emu 1829m einai η απολυτη καρτα αυτη τη στιγμη με πολυ καλους κονβερτορες και κορυφαια υλικα (πυκνοτεσ αντιστρασεις πλακετα βερνικι πλακετας προενισχητες κτλ) απλα ειναι σε πολυ καλη τιμη . ασε λοιπον την creative και τηνemu εκει που ειναι και μην τισ κακο χαρακτηριζεις γιατ οταν η emu ειχε ΤΑ SAMPLERS. ολοι τα ζηταγαν ....ακομα και τωρα δες ποσο εχουν χασει την αξια τουσ τα ακαι και ποσο τα emu. αν παλι κανο λαθος συχωρεσεμε ειμαι μονο 19 8 χρονια ασχολουμε...ξεκινησα με tracker kai amiga τα περασα ολα... γνωμη που εχω σχηματισει.

 

φιλε σορρυ αλλα μακαρι να μπορουσα να σε βοηθισω απλα εχω ατομο.... στην emu.....μακρινος ξαδερφος...και δεν συμαζευετε... ο νακας κατεβασε τισ τιμες παντςως 1820 400ε 1820 m 510ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεχουν τα protools και οσο στοιχημα θελεις θα ρωτισω αυτον που μου το ειπε (εχει studio στην αθηνα αρκετα μεγαλο) και τηα εοανελθω με πληροφοριες.

ρε φιλε ειπαμε οτι η διαφορα δεν μπορεισ να την αναγνωρισεις.... ψαξε την εκθεση s-d-s της sony για την μαζικη χρησιμοποιηση mp3-LA στα νεα φορμα. και την ακουστικη διαφορα της με pcm wav. και θα δεις τι ενοοω.

εψαξα την rme αλλα κατι αναλογο δεν ειχε με την e-mu. ειδα σχεδον κατι τετοιο αλλα τηα ειναι πολυ ποιο ακριβο. απλα επειδηε ειναι rme οχι οτι εχει κατι καλυτερο πανω. οταν η em-u χρησιμοποιει πυκνωτες SDFF με αντιστασεις siemens ,και βαση απο spec da ritin δεν εφτιαξε κατι τυχαιο.

εχω ολες τις καρτες της creative ποτε καμια δεν παρουσιασε προβλημα εναντι της motu & m-audio που ειχα. καμια RME ΔΕΝ υποστηριζει eax.advanced >3.0 . η emu εχει εκσοδο 7.1 THX certified . οι drivers δεν υπαρχει περιπτωση να κρασαρουν διοτι ειναι φτιαγμενοι πανω στον asio driver ths creative. Η CREATIVE μονο drivers εφτιαξε..... ολα πανω ειναι emu-siemens-sdff-ess chips-prex kai καποια της philips απο τι θυμαμε.

ελπιζω να μην κανω λαθος και να μου βγει ετσι οπως τα λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η emu καρτες ειναι μια χαρα για την τιμη τους, τις εχω προτεινει σε αρκετο κοσμο αν και εχω ακουσει απο φιλους για τα απειρα bug τα οποια ειναι software related(unsync asio driver then noise generation etc).

 

Τωρα, χεχε, οσο για τους convertores.....μην τρελλαθουμε κιολας, τα Protools χρησιμοποιυν TFpro ad/da converters kai προενισχυση η οποια αμα δεις list price ειναι καπου 1-2 emu καρτα για καθε καναλι.

 

Οσο για το quote οτι τα protools δεν χρειαζοντε hardware e ουτε αυτο στεκει διοτι αυτος ειναι ο κυριος λογος που τα χρησιμοποιυσαν πολλα χρονια πριν σε studio. Δηλαδη τα TDM (time division multiplexing) προσφερουν το πιο σταθερο timebase οταν γραφεις μια live band ενω ενας απλος pc/mac/whatever εχει μικρα drifts sto clock tou, τα οποια πριν μερικα χρονια καναν το recording 10 λεπτων πολυκαναλης εφιαλτη.

Αυτος ηταν κατα την γνωμη μου ο κυριος λογος χρησης που εκανε τα protools να μπουν στα "μεγαλα" studio και οχι μονο τα tdm effects και το software.

 

Για την διαφορα mp3/wav , no comment, απλος κοιταχε μηπως χρειαζεσαι και τιποτα μονιτορ μετα την καρτα ηχου¨>. Και μην μας πεις παλι δεν εχω studio, εδω αναφερες οτι δουλευεις software που κοστιζει 5.000 euro.

 

 

 

Happy shopping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κοιτα φιλαρακι ηcreative για μενα ειναι η καλυτερη εταιρεια"

:lol:

" οταν εγω ηχογραφουσα 96κηζ 24βιτ με 100 ε"

:lol:

"και ολα αυτα χςρισ επιβαρινσι του επεκσεργαστη μου" :lol:

"τι να την κανω την emu -rme-motu"

:lol:

" για μενα η emu 1829m einai η απολυτη καρτα αυτη τη στιγμη" :lol:

 

Πάντα τέτοια... κι όμως κάπου θυμάμαι ότι υπήρχε ειδικό thread για ανέκδοτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για τα protools μαλλον ενοουσε το προγραμα...δεν τον βρηκα σημερα αλλα μου το ειπε το θυμαμε τωτα τι ενοοθσε δεν ξερω..... δουλευω και εκπεδευομαι στα protools ξερω τι ειναι...μην τρελαθουμε .

ειχα (εχω αλλα την πουλαω αυριο) 828 μκ2 motu kai ths m audio mia usb...η motu απλα κλιπαρε που και που χωρισ λογο....και χανοταν απο το συστημα.και σε mac osx 10.3 εκανε το συστημα ασταθες. οταν την πηγα για εγγυηση δεν βρηκαν τιποτα.....μαλλον αστοχια υλικου ιδιωσ οταν ζεστενοταν... για την motu ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα μια φορα πηρα και... h m audio παρεδςσε πνευμα κσαφνικα.οταν ενοοω ειναι η καλυτερη επιλογη για 400ευρω...σε οσα sites εχο διαβασει εχουν απο πολυ καλλεσ κριτικεσ εωσ αριστεσ εχει πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου.και αλλα πολυ καλα χαρακτηριστικα.

βρηκα την εξησ rme RME's Hammerfall DSP36 Channel 24 Bit/96 kHz I/O Box

αλλα δεν ξερω ποσο κανει. δεν εχει 7.1 που το χρειαζομαι. και δεν εχει eax advanced που τρο χρειαζομαι. ειναι μεχρι τα 96. και δεν εχει καλυτερουσ κονβερτορες.(δεν ηχογραφω σε 192 αλλα καλοδεχουμενη τεχνολογια).ειναι η μονη με breakbox rme νομιζω.

ενοειται οτι δεν υποβιβαζω τισ rme σε καμια περιπτωση. αν επαιρνα θα επερνα την800 firewire b

ειδικα σε λαπτοπ....κοριφι.

 

ναι θελω και monitors μαλλον event .

ασ μου βρει αλλος καρτα με αυτα που τηελω και το σιζηταμε ειναι μια καρτα για ολα.εγω τισ εχω πεδεσ αυτεσ που λεω τισ εχω δοκιμασει κτλ. ακι τοσα χρονια η creative ftiaxnei polly kala pragmata.

 

ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΤΑ BUGS...ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ......τια παρουσιαζει?

υπαρχειkapoio patch na ta διορθωνει?

 

υπαρχει κατι αλλο που μπορει να με καλυπσει εκτοσ emu???????????

 

 

οσο εσυ φιλε με τα ανεκδοτα μαλλον εισαι εσυ το ανεκδοτο. εχο 9 καρτεσ ηχου και ειχα πολλα pc. και δεν ειχα το pc μονο για sound-workstation kai oi creative εκαναν πολυ καλα την δουλεια τους. βλεπεις δινω χρηματα οταν τα χρειαζομαι αυτα που πρεπει να παρω δεν παιρνω rme kai motu για να πω οτι εχω αυτεσ και γραφω tsiftentelik trance . αν τηεσ να πεισ κατι πεσ με επιχειρτιματα ολοι οι αλλοι εγραπσαν ενα σορο και στην τελικα μπορει να μηνε χο δικιο φωτα ζηταω αλλιωσ δεν θα εβαζα Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κάτι? Μπαινεις και λες οτι θέλεις να δουλέψεις software εκκατομυρίων με μια κάρτα 200 ευρώ... εντάξη αυτο. Στην συνέχεια αποφασίζεις οτι ναι μεν θελεις "κορυφαια ποιότητα μετατροπής" αλλά...να παίζουμε και κάνα παιχνιδάκι.... εντάξη και αυτο. Μετα μου λές , με λίγα λόγια, οτι προτιμάς την EMU απο τις RME και τις MOTU...ενταξη και αυτο... Αλλά έχεις την απαίτηση να μου λές ότι οι creative ειναι οι καλύτερες κάρτες, και να σε παίρνω στα σοβαρα? Έκανες τον κόπο να ψάξεις κανα forum να δεις τι έχουν τραβήξει όσοι ενέδωσαν σε ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ του τύπου "music ready?" Μάλλον όχι....

Από οτι κατάλαβα ο σκοπός σου είναι να βλέπεις ταινίες, να παίζεις κανα game, να σερφάρεις και στο διάλλειμα να γράφεις κανα κομματακι... Με αυτή την λογική, απορώ πως πηρες την 828...απ οτι ξερω δεν είναι EAX συμβατή.....

Τέλος πάντων κάνε ότι καταλαβαίνεις.... Εντελώς φιλικά θα σου συνιστούσα αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρα, να σκεφτείς το ενδεχόμενο ενός dedicated υπολογιστη.... αλλιώς χτύπα μια Audigy2 και θα έχεις και surround, θα παιζεις και παιχνιδακια, θα κάνεις και audio conferance στο web, και γενικά θα είσαι πολύ ευχαριστημένος...μέχρι να έρθει η ώρα να τρέξεις κανα σοβαρο project....

Και οσο αφορά τα ανέκδοτα, κοιτα τι έγραψες με διαφορά λίγων post...

"τι να την κανω την emu -rme-motu και πρασινα αλλογα.???"

"ενοειται οτι δεν υποβιβαζω τισ rme σε καμια περιπτωση. αν επαιρνα θα επερνα την800 firewire b

ειδικα σε λαπτοπ....κοριφι."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω 7.1 για ταινιες (κανω film scoring) & sound design(μαλλον δεν μπορω να το εχω με αλλη καρτα αλλα ασ πς και σαυτο δεν ειναι απαραιτητο)

EAX adv 3.0> παιζω παιχνιδια και απαιτω να τα ακουω ρεαλιστικα .(οχι απαραιτιτα στην τελικη)

THX ταινιεσ και παλλι

θελω Βreakbox για ευκολια.

ειδικα το phono in μου λινι τα χερια (αγοραζω βυνιλια φανατικα )

δινω μεχρι 400ευρω χωρισ φπα. (δεν θα πλιρωσω φπα) οτι μου πειτε να ειναι χωρισ φπα.

χαμηλο latency enoeitai

βασικα το 192 το χρειαζομαι για να ακουω τα λιγοστα dvd-audio format που εχω.

θελω το λιγοτερο 3 στερεοφονικες εισοδουσ και 3 στερεφονικεσ εξοδους.

spdif in &out .

SMPTE SYNC (οχι απαρετιτα)

midi in out

τα λιγοτερα αυτα

για πειτε καποια αλλη προταση.

 

και οσο για την motu ειναι απαραδεκτο να μην γινεται test σε καθε καρτα. με τετοιο κοστος.

ενοειται mic in phandom power ktl....

και σταθεροτητα στα cubase hallion reason ktl....m-audio Μ-audio δεν ειχε και πολυ. motu idia δεν παιρνω παλι .και για την ιστορια κλικαριζε πχ οταν επαιζε dvd. otan ekana sampling GENIKA οποτε τησ κατεβαινε. αστοχια υλικου.να γινει στην emu το καταλαβαινω 500e αλλα σε καρτα 1200e οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φιλε πεσ μου καποιεσ προτασεις σου σε rme!!!! olo erwtiseis kaneis(:P) :). xaxa

εχω P4 2.4GHZ 533MHZ

2GB KINGSTON 333MHZ

MOB ASUS P4P800-E-DELUXE 865pe ht support(PAIRNEI KAI 800FSB CPU SOPEYW SE MELONTIKI ANABATHMISI)

1x maxtor raptor 10.000rpm 70gb sound setup win xp pro english os

1X SERIAL ATA MAXTOR 120 (2 partitions 1 win xp pro engl os SOUND setup 2 apothikeytikos xwros)

1x western digital 80 gb (2 partitions 1 win xp pro engl os games dvd viewing internet ktl..... 2 mp3 apothikeytikos xwros)

sonn=y dvd-+rw

teac cd rom 52x

teac cd-rw 52x

teac dvd-+rw 16x writing

τροφοδοτικο pfc active 520 watt poly kalo (160e) den thymame marka.

ATI 9200 pro 128

 

to sistima moy.

to phono in θελει προενισχυση καλη.(εχο κεφαλι 300ε) παντως στην 1820 που δοκιμασα να γραψω vynil ηταν οτι καλυτερο ειχα ακουσει ποτε ειδικα στα 24βιτ .Η ΜOTU ΔΕΝ το εγραφε ετσι παροτι ειχα καλο προενισχυτη και πολυ καλα καλςδια ofc..ktl αρα δεν ιχα καλο προενισχυτη (100ε) απο τουσ ακριβοτερουσ που βρικα για τετοια δουλεια ....οχι τοσο καλο οσο ο ενσςματομ,ενοσ τησ emu Turntable Input (w/ground lug and hardware RIAA preamp)

διαβαζω πανω απο 2 ωρες sites και δεν βρικα κατι πολυ αρνητικο για την emu. κατι για bugs κατι για ασυμβατοτητες me athlon τετοια. βατημολογια σχετικα καλη μεσο ορο 8.7 στα 10 σε 10 σαιτς

 

οπωσ ειδατε δεν εχο ΟΛΑ ΧΥΜΑ στο pc αλλα σασ διαβεβαιω οτι μεχρι πριν απο 3 μηνε σπου τα ειχα δεν ειχα κανενα προβλημα κατηε βδομαδα registri clean defrag virus check udate windows (ektos sp2) ola roloi.

 

θελω προσπαβαση στο πανελ γρηγορα εξου και το εξωτερικο κουτι.

3χ out monitors/mixer (stanton rm3...gia djing ktl)/ampifier sony qs series gia tainies

3x in mixer/synths samplers .ampf out/ ktl

spdif in /md/ps2/dat/cd/ktl

 

spdif out /md/dat/cd-r ktl....

 

7.1 :INTIMUS 7.1 Channel Speaker Set metaxhrismena ta brika asxeto...

 

mono apo ellada mporo na agorasw..distixos...

ειμαι 19.! αυτα πεδια οχι αλλεσ διευκρινισεισ.., σασ τα ειπα ολα νομιζς!! ¨)

 

μα τα dvd players den diavazoyn dvd-audio....sa-cd .

FOITHTHS EIMAI που θα τα βαλω ολα αυτα κοιμαμε που κοιμαμε μεσα σε ιονισμενη ατμοσφερα μην φοσφοριζς στο τελοσ!!!!!!!!! :P

 

 

δωσε μου μια εξηγηση για τηγν motu.... αν εχεισ ακουσει κατι ιδιο...

 

οσο για σταθεροτητα η 1820 με εξεπληκσε ευχαριστα . οσο την χρησιμοποιησα.

 

απαραιτητο-headphone out with level control.

 

 

ελπιζω να σασ καλυψα περιμενω καμια προτασι σε RME :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου