Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να κάνουμε και ένα countdown με τους ενισχυτές κιθάρας που έχετε (ή θα θέλατε να έχετε) και για ποιό λόγο τους προτιμάτε...

Ας κάνουμε μια gearhead κουβέντα για "άρρωστους" :lol: !

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη ειμαι και εγω ..λιγο αρρωστος με το gear ξεκιναω:εχω εναν fender twin reverb re issue 65',εναν mesa boogie f30 και εναν marshall jtm30.τον fender τον εχω για stevie ray vaughan ηχο σε συνδιασμο με τις δυο stratocaster που εχω.η μια ειναι του 1979 με τους original μαγνητες πανω και η αλλη του 2001 με τους texas hot της antiquity seymour dunkan.απιστευτοι μαγνητες!!εχω ακομα μια gibson flying v re issue 67 για να την βαζω στον marshall κατευθειαν για καταστασεις michael schenker,gary moore...οταν βαζω την παλια strat 1979 στον marshall εχω τελειως jimi hendrix ηχο.ο mesa boogie εχει τα απιστευτα καθαρα(σε σημειο να νομιζω οτι ειναι καλυτερα απο τον fender που φημιζονται για τα καθαρα τους),και τρομερο gain καναλι με πολλα μεσαια ηχος που μου αρεσει παρα πολυ(santana...),ειδικα με την gibson που εχει humbuckers.απο πεταλακια εχω ενα tube screamer ts9dx Που εχει 4modes,το classic cry baby της dunlop,dod compressor sustainer.τωρα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα ηχεια του fender μου.τωρα εχει τα eminence και ο ηχος μου αρεσει πολυ,αλλα στο Internet Που ειχα μπει χθες παντου διαβαζα οτι με τα jensen ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος.ξερει καποιος τι ισχυει; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Jensen είναι λίγο υπερεκτιμημένα ηχεία,βρωμίζουν εύκολα & δεν έχουν και πολύ σπουδαία ευκρίνεια & αντοχή ,όντως είναι καλύτερα απο τα stock EMINENCE που βάζει η Fender αλλα δεν έχουν καμμία σχέση με τα original Εminence που μπορείς να αγοράσεις απο την EMINENCE (ειδικά τη σειρά Legend) :wink:

 

www.eminence.com

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετα απο διάφορους λαμπάτους marshall και fender αποφάσισα ότι δεν μπορώ να τους κουβαλάω περα δωθε, ούτε να τους βάζω τέρμα για να παίζουν καλά ... και τους πούλησα.

 

Πήρα ενα Roland Cube-30 και εναν MicroCube και είμαι πολύ χαρούμενος, ιδιαίτερα με τον πρώτο. Στις παραστάσεις (παίζω μουσική σε μια θεατρική ομάδα) μπαίνω κατευθείαν στην κονσόλα με DI απο το line-out. Σε συνδιασμό με την strat μου (με emg dg-20 μαγνήτες) έχω πολύ μεγάλη γκάμα ήχων.

 

Σκέφτομαι να πάρω ενα Boss GT-8 μόλις κυκλοφορήσει στην Ευρώπη και να το χρησιμοποιώ κατευθείαν στην κονσόλα, χωρίς ενισχυτη, και επιστροφή στο μονιτορ. Το αναφέρω επειδή θα το χρησιμοποιώ σαν ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να περιμένεις το GT8 πάρε ΤΩΡΑ το VOX TONELAB SE ,το χρησιμοποιώ όλο και συχνοτερα αντί για ενισχυτή όταν οι περιστάσεις δν επιτρέπουν το... κουβάλημα,και ακούγεται απιστευτα αληθινό μέσα απο κονσόλλες (και Live & Studio)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να περιμένεις το GT8 πάρε ΤΩΡΑ το VOX TONELAB SE ' date='το χρησιμοποιώ όλο και συχνοτερα αντί για ενισχυτή όταν οι περιστάσεις δν επιτρέπουν το... κουβάλημα,και ακούγεται απιστευτα αληθινό μέσα απο κονσόλλες (και Live & Studio)[/quote']

 

Μου αρέσουν τα προιόντα της Boss και Roland. Είχα και ενα VG-88 v2 και ήταν πολύ καλό απο ήχο σε κατευθείαν σύνδεση.

Στο GT-6, περα απο τα κλασικά, μου αρέσουν τα synth που έχει, το προγραμματιζόμενο effects chain και το -σχετικά- μικρό μέγεθος. Υποθέτω λοιπόν ότι το GT-8 θα είναι ακόμα καλλίτερο σε ποιότητα και απο ότι είδα έχουν προσθέσει αρκετα χρήσιμα πράγματα.

 

Το VOX δεν το έχω ακούσει προσωπικά, αλλα απο παντού λέγονται καλά λόγια. Είδα ότι έχει καλλίτερο και πιό ευχρηστο user interface απο το Boss. Μου μοιάζει πιο πολύ για τον "παραδοσιακό" κιθαρίστα και είναι και λίγο τεράστιο ή μου φαίνεται ?

 

Ισως θα πρέπει να κάνω μια βόλτα στο κέντρο μήπως το έχει κανένα μαγαζί. Παλιότερα που είχα κοιτάξει δεν το είχε κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω εναν marshall valvestate....και δεν εχω εμπειρια απο κατι αλλο..ειναι καλος ο rivera???τι style ηχου εχει??τι μου προτεινετε για ογκοδη και παχη ηχο?????rock-hard rock-pop...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonelab!!πολυ ποιο φυσικός ήχος.

 

 

www.rivera.com

 

 

εγω ύστερα απο χρόνια έχω κρατήσει εναν παλίο MESA BOOGIE MARK III (τα κάνει όλα & συμφέρει & έχει απίστευτο καθαρό κανάλι λόγω του κτηνώδους EV 12ML μεγαφώνου του),εναν RIVERA QUIANA 212 (επίσης τρομερός ενισχυτής) & εναν Fender Twin Reverb του 1968 (ασημένια πλάκα με JBL)

 

όλοι οι παραπάνω ενισχυτές είναι της φιλοσοφίας Fender blackface,καθαροί & δυνατοί....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Tonelab συμφωνώ.Πρόσφατα άκουσα ένα και είχε πολύ ζωντανό ήχο

και φιλικό προς το χρήστη(το έχει αυτό η Korg). Πιστεύω πως είναι για πιο παραδοσιακούς κιθαρίστες όπως ανέφερε κι ο Angelos πραγμα που δε με χαλάει καθόλου γιατί ποτέ δε συμπάθησα την GT σειρά.Ας ελπίσουμε ότι η GT-8 θα έχει κάτι καλύτερο να πει.

 

 

Εγώ από καιρό έχω ερωτευτεί τον Bogner XTC.

Σκεφτόμουν να τον αγοράσω αλλά επειδή δεν παίζει (γιατί είναι πανφθηνος) μάλλον θα τον φτιάξω και μετά θα πάμε στην εκκλησία...

Κουμπάρος κανείς? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου