Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το grunge;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το "grunge" στην ουσία είναι metal στο θέμα κιθάρα.

 

Eπετρεψε μου να διαφωνησω και να ειμαι σιγουρος οτι διαφωνω δικαιολογημενα!!!!

 

κοιτα το "grunge" δεν ειναι ενα συγκεκριμενο είδος. ας πάρουμε δειγματοληπτικά τα 4 μεγάλα συγκροτήματα:

Nirvana->Alternative rockοpunk/ κατι τέτοιο

Alice in chains->ΚΑΡΑ metal

Soundgarden-> Μεταξύ Rock+Metal

Pearl Jam->Rock+Metal(στους πρώτους δίσκους)

 

Γενικά τ grunge πέφτει μεταξύ του hardcore punk και του heavy metal (πραγμα που δείχνουν και οι επιρροές των συγκροτημάτων).

 

Οι κιθάρες αν και παιχτικά δεν θυμίζουν πολύ metal(εκτός απο AIC) ηχητικά   ΕΙΝΑΙ. Ακόμη και ο cobain που είναι (σχεδόν) ο πιο punk grungας έπαιζε με super distortion και DS-1 στο max.

 

 

*Οταν λεω metal εννοώ heavy, και οχι τους νεους τζιτζικομεταλάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nirvana->Alternative rockοpunk/ κατι τέτοιο

 

Nirvana = Sonic Youth + Pixies

 

 

Pearl Jam->Rock+Metal(στους πρώτους δίσκους)

 

Ούτε κατά διάνοια.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nirvana = Sonic Youth + Pixies

Αυτό σίγουρα είναι ο μεγαλύτερος μύθος γύρω απο τον cobain.

Το μόνο κομμάτι που θυμίζει SY είναι το scentless apprentice και ίσως το solo του drain you. ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

οσο για τους pixies, αν ξεχάσουμε τα λόγια και τις λίστες, ποιο κομμάτι απο nirvana θυμίζει εστω και στο ελάχιστο pixies? μην πείς το SLTS, γιατι πιο πολύ θυμίζει louie louie παρα pixies. μην μου πεις το κουλό ειναι ίδιο με το u-mass, γιατι και τα δύο ηχογραφήθηκαν την ιδια περίοδο, εκτός αν ο cobain... κρυφάκουγε... :lol:

Ο cobain αν και ήθελε να αντιγράψει pixies δεν μπορούσε λόγω κιθαριστικών+φωνητικών ικανοτήτων, ελλειψης δευτερης κιθάρας και ελλειψης.. kim deal

 

Οι nirvana+mudhoney αν δεν είχε πει ο mark arm το "pure grunge, pure shit" θα ανήκαν ΚΑΘΑΡΑ στο punk rock.

 

 

Όσο για τους pearl jam εχω μόνο τον πρώτο τους δίσκο και βγάζει αρκετή metalίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nirvana = Sonic Youth + Pixies

οσο για τους pixies' date=' αν ξεχάσουμε τα λόγια και τις λίστες, ποιο κομμάτι απο nirvana θυμίζει εστω και στο ελάχιστο pixies? μην πείς το SLTS, γιατι πιο πολύ θυμίζει louie louie παρα pixies.

[/quote']

 

To SLTS είναι στεγνή αντιγραφή του Gigantic των Pixies, όχι μόνο ως δομή, όχι μόνο εξαιτίας του γεγονότος ότι στηρίζεται στη ίδια λογική (ίδια ακόρντα σε κουπλέ-ρεφρέν, αλλά με διαφορετική μελωδία στη φωνή -και ξέσπασμα κιθάρων στο ρεφρέν), αλλά και στο θρυλικό "Hello, hello, hello, how low" που είναι καρμπόν του "Hey Paul, Hey Paul, Hey Paul, Let's Have a Ball" (μάλιστα δεν έφτανε ότι το πήρε, αλλά το έβαλε και στην ίδια θέση -τη γέφυρα ανάμεσα σε verse-chorus). Εξάλλου, ο ίδιος ο Cobain είχε πει "basically, I was trying to rip off the Pixies"

 

Όσο για τους pearl jam εχω μόνο τον πρώτο τους δίσκο και βγάζει αρκετή metalίλα

 

Για τι ποσοστό μιλάς;

 

------------

Πολλά μπορούν βέβαια να γραφτούν για το τι είναι grunge, πάντως (επειδή την έζησα εκείνη την περίοδο όσο συνέβαιναν όλα αυτά κι όχι αργότερα -όταν οι Nirvana έγιναν μπλουζάκια), θυμάμαι ότι το grunge το θεωρούσαμε σαν ένα 70s revisited (Led Zeppelin (βλπ. pearl Jam), Black Sabbath (βλπ. Soundgarden)) με πιο σκληρές κιθάρες. Τίποτα συνταρακτικό ή νέο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost Highway: +100000000000000000000000

 

Εγώ δεν την έζησα την εποχή αλλά την ψάχνω τώρα...

 

@Sotoman: Συμφωνώ για τους Alice In Chains. Και ξέρεις ποιό είναι το αστείο??? Θεωρώ ότι έχουν τόσο βαρύ ήχο (μαζί με τους Mudhoney) που τα πιο πολλά metal συγκροτήματα μοιάζουν "παιδικά" (ας μου επιτραπεί ο όρος) μπροστά τους!(Ωχχχ... θα μου την πέσουν οι μεταλλάδες τώρα...)

 

Hint: Ψάξε τους Mad Season (με σύνθεση έκπληξη... Οκ, δεν είναι Nirvana αλλά θα τους γουστάρεις!)!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο αστειο το γνωριζετε??Oι ιδιοι οι puddle of Mud ισχυριζονται οτι επαιξαν Grunge πολυ πιο πριν απο τους Nirvana!!!Χχαχαχαχαχαχαχααχαχχαχαχαχα.Αυτα τα νεο grunge συγκροτηματα (ετσι θεωρουν τους εαυτους τους ειναι αστεια) Seether,3 doors down,Nickelback αυτοαποκαλουνται new Grunge!!Τι να πει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο αστειο το γνωριζετε??Oι ιδιοι οι puddle of Mud ισχυριζονται οτι επαιξαν Grunge πολυ πιο πριν απο τους Nirvana!!!Χχαχαχαχαχαχαχααχαχχαχαχαχα.Αυτα τα νεο grunge συγκροτηματα (ετσι θεωρουν τους εαυτους τους ειναι αστεια) Seether' date='3 doors down,Nickelback αυτοαποκαλουνται new Grunge!!Τι να πει κανεις...[/quote']

 

+10000000000 (βάλτε όσα μηδενικά θέλετε)

 

Αυτά τα αυτοαποκαλούμενα new Grunge συγκροτήματα θα έπρεπε να έχουν συλληφθή και να τους έχει αφαιρεθεί η άδεια οργανοκατοχής. :lol: :lol: :lol:

 

Τα βρίσκω πολύ βαρετά (απορώ πως κάνουν τόση επιτυχία), μου φαίνονται όλα τα τραγούδια τους ίδια και πάνω απ' όλα ΟΥΔΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟ GRUNGE.-

 

(Δε θέλω να προσβάλλω κανένα οπαδό τους με τα παραπάνω, απλά εκφράζω την άποψή μου για τη μουσική τους!)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To SLTS είναι στεγνή αντιγραφή του Gigantic των Pixies' date=' όχι μόνο ως δομή, όχι μόνο εξαιτίας του γεγονότος ότι στηρίζεται στη ίδια λογική (ίδια ακόρντα σε κουπλέ-ρεφρέν, αλλά με διαφορετική μελωδία στη φωνή -και ξέσπασμα κιθάρων στο ρεφρέν), αλλά και στο θρυλικό "Hello, hello, hello, how low" που είναι καρμπόν του "Hey Paul, Hey Paul, Hey Paul, Let's Have a Ball" (μάλιστα δεν έφτανε ότι το πήρε, αλλά το έβαλε και στην ίδια θέση -τη γέφυρα ανάμεσα σε verse-chorus). Εξάλλου, ο ίδιος ο Cobain είχε πει "basically, I was trying to rip off the Pixies"

 

[/quote']

 

ναι άσχετα απο το τί είχε πει, σίγουρα δεν το πέτυχε. εκτός απο το hello hello... το μπάσο στο κουπλέ είναι πολύ πιο απλό, τα μέτρα είναι τέσσερα αντί για τρία στο gigantic στο hey paul, αρχίζει τελείως διαφορετικά, εχει διαφορετικό solo, εχει κιθάρα στο κουπλέ...

μπορείς να πείς οτι το hello είναι εμπνευσμένο απο το hey paul, αλλα δεν λες ΟΛΟ το τραγούδι στενή αντιγραφή.

σου είπα οτι η λογική των 4 ακόρντων ταρα ταρα - ταρα / ταρα ταρα - ταρα είναι αρκετά πιο παλαιή απο τους pixies και μπορείς να την ακούσεις στο louie louie...

 

εστω λοιπον οτι SLTS= στενη αντιγραφή GIGANTIC. αλλα τραγούδια στενές αντιγραφές? απο το bleach/incesticide/in utero?

 

 

 

mad season τους ξέρω! είναι σαν τους πυξ λαξ του grunge :lol: :lol: :lol: (λεμε τωρα) αλλα είναι καλή φαση!

 

 

Τέλος είναι χαζό να χρησιμοποιούμε την λέξη grunge για τοσα συγκροτήματα που είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους... το όλο "grunge" χρησιμοποιήθηκε καθαρα απο τα media και τις δισκογραφικές για να προωθήσουν τα συγκροτήματα, σαν το Punk του 90'. Αυτό θα μας το πεί και ο lost highway που ζούσε τοτε. Στην αμερική τουλάχιστον έτσι ήταν με αποθέωση τα: grungepencils.jpg

 

 

ΜΟΛΥΒΙΑ GRUNGE :? :? :? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που τα συγκροτήματα ήταν εντελώς διαφορετικά,έπρεπε να περιγραφεί-διαχωριστεί η τότε σκηνή του seattle ως κάτι καινοτόμο,οπότε χρησιμοποιήθηκε ο όρος grunge.

Πάντα αυτό δεν γίνεται στον σκληρό ήχο???Ο καθένας (ειδικά οι δισκογραφικές) ανακαλύπτει ένα καινούργιο ιδίωμα για να περιγράψει και να προωθήσει την μουσική του.

 

 

Το seattle συνεχίζει ακόμα και σήμερα να βγάζει συγκροτηματάρες,κάτι έχει η πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To SLTS είναι στεγνή αντιγραφή του Gigantic των Pixies' date=' όχι μόνο ως δομή, όχι μόνο εξαιτίας του γεγονότος ότι στηρίζεται στη ίδια λογική (ίδια ακόρντα σε κουπλέ-ρεφρέν, αλλά με διαφορετική μελωδία στη φωνή -και ξέσπασμα κιθάρων στο ρεφρέν), αλλά και στο θρυλικό "Hello, hello, hello, how low" που είναι καρμπόν του "Hey Paul, Hey Paul, Hey Paul, Let's Have a Ball" (μάλιστα δεν έφτανε ότι το πήρε, αλλά το έβαλε και στην ίδια θέση -τη γέφυρα ανάμεσα σε verse-chorus). Εξάλλου, ο ίδιος ο Cobain είχε πει "basically, I was trying to rip off the Pixies"

 

[/quote']

 

ναι άσχετα απο το τί είχε πει, σίγουρα δεν το πέτυχε. εκτός απο το hello hello... το μπάσο στο κουπλέ είναι πολύ πιο απλό, τα μέτρα είναι τέσσερα αντί για τρία στο gigantic στο hey paul, αρχίζει τελείως διαφορετικά, εχει διαφορετικό solo, εχει κιθάρα στο κουπλέ...

μπορείς να πείς οτι το hello είναι εμπνευσμένο απο το hey paul, αλλα δεν λες ΟΛΟ το τραγούδι στενή αντιγραφή.

 

Έχεις ενδιαφέρουσα, αλλά λανθασμένη άποψη σχετικά με το τι μπορεί να θεωρηθεί αντιγραφή.

Αν πάντως, διαπιστώσω ότι, εν τέλει, υπάρχουν κι άλλοι με τη δική σου λογική (για το συγκεκριμένο θέμα), λέω να πάρω πχ τα πρελούδια του Μπαχ, να αφαιρέσω 2-3 μέτρα ενδιάμεσα, να αλλάξω και κανένα όγδοο σε τέταρτο, να αλλάξω οπλισμό κλειδιών, να τα πλασάρω για δικά μου και να πάω για τεκίλες στη Γουαδελούπη.

 

εστω λοιπον οτι SLTS= στενη αντιγραφή GIGANTIC. αλλα τραγούδια στενές αντιγραφές? απο το bleach/incesticide/in utero?

 

Πρωτ' απ' όλα' date=' δεν είπα "στενή", αλλά "στεγνή". :lol:

Το γεγονός ότι στο In Uterο πήραν τον Albini (βάσει Pixies) τι σου λέει;

Εξάλλου, αυτήν την πατέντα που ανέφερα για το SMTS την ακούμε και σε άλλα κομμάτια τους.

 

το όλο "grunge" χρησιμοποιήθηκε καθαρα απο τα media και τις δισκογραφικές για να προωθήσουν τα συγκροτήματα, σαν το Punk του 90'. Αυτό θα μας το πεί και ο lost highway που ζούσε τοτε.

 

Αν και λαμβάνω την ελαφρά ειρωνία, θα απαντήσω.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Βέβαια, και σήμερα αν ακούσει κανείς Alice In Chains, Nirvana, Pearl Jam, δεν νομίζω να βρει κάτι κοινό ηχητικά (πέρα από το ότι ήταν αρκετά φωνακλάδικα γκρουπ -εν είδει εκτόνωσης, ενδεχομένως κατά της άδικης καινονίας που τους ανάγκασε να δέχονται βραβεία από το MTV).

 

--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, θα γράψω και κάτι τελευταίο, ως άνθρωπος του οποίου η "μουσική αφύπνιση" είχε ξεκινήσει πριν από την εποχή των Nirvana. Διαβάστε το, απλά για ενημέρωση (όχι ότι λείπει κάτι τέτοιο από το Internet, αλλά το 99% των δημοσιεύσεων για τους Nirvana, τους αντιμετωπίζει ως θεούς).

 

Εγώ και η τότε παρέα μου έτυχε να είμαστε από τους κατάπτυστους του σχολείου, επειδή ακούγαμε από Sonic Youth, JAMC και Birthday Party έως Public Enemy και ακραίες μορφές του Metal. Όλα αυτά, πριν τα nineties (και πριν έρθει στην Ελλάδα η μόδα του Grunge).

Όταν έσκασαν μύτη οι Nirvana, δεν άνοιξε ούτε ρουθούνι (στην παρέα μου, που είχε ακούσει και κάτι παραπάνω) και μάλιστα λέγαμε για αυτούς: "οι μελωδίες του frank Black (στο λιγότερο εμπνευσμένο, βέβαια) και οι κιθάρες του Thurston Moore". Μάλιστα, o Cobain μάς προκαλούσε γέλιο (με την καλή έννοια) με τις δηλώσεις του ("βάζω χορδές πιάνου στην κιθάρα μου" κλπ) και τη συμπεριφορά του στα live (φτύσιμο στην κάμερα κλπ -τα έχετε δει πλέον όλοι). Δεν ψηνόμασταν ούτε από τη συμπεριφορά του (το οτι έσπαγε τις Strat που αγόραζε με το κιλό μόνο για να τις καταστρέφει (κι όχι την "καλή" του κιθάρα), μας έκανε κάτι σε "σπάω πιάτα στο σκυλάδικο"), ούτε κι από τα "ανεπανάληπτα και ιστορικά" τραγούδια του.

Όταν ο Cobain, τα τίναξε (και μάλιστα λίγο αργότερα, κατά το καλοκαιράκι) αρχίσαμε να βλέπουμε εξωφρενικά πράγματα: τα ίδια τυπάκια που μέχρι πρότινος μας κοροϊδεύανε κι ακούγανε Rick Astley και τα συναφή, ράψανε στο πετσί τους μπλούζες Nirvana, δήλωναν οργισμένα νιάτα και προσκυνούσαν το θεό Kurdt. Από κει και πέρα η ιστορία είναι γνωστή.

 

Θέτω μια ρητορική ερώτηση: αν ο Cobain δεν τα τίναζε το 1994 κι αν ο Layne Staley είχε πεθάνει το '93 κι όχι το 2002, πώς θα ήταν τα πράγματα σήμερα, σχετικά με τη θέση των δύο γκρουπ στη "συνείδηση του κόσμου";

 

Εν κατακλείδι, συνιστώ ψυχραιμία.

Και φυσικά, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου