Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το τσέλο


Julia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, μιας και πολλοί από εσάς έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα, σχετικά με το τσέλο. Είναι δύσκολο να μάθει κανείς? Τι διαφορά έχει από τη βιόλα (μήπως έχει πιο βαρύ ήχο το τσέλο?). Τέλος, επειδή έχω κάνει 3-4 χρόνια κλασσική κιθάρα -μη φανταστείτε τίποτα θαύματα βέβαια...-, και εφόσον είμαι 14 χρονών, μπορώ ν αρχίσω τσέλο σε αυτή την ηλικία? Θέλω να πω, θα μου είναι δύσκολο? Φαντάζομαι θέλει πολλή δουλειά... Σας παρακαλώ απαντήστε μου!

reak this bittersweet spell on me,

lost in the arms of destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο noiz! Όπως βλέπω είναι το πρώτο σου ποστ.

 

Το βιολοντσέλο ειναι τριτο στη σειρά στην οικογένια των βιολιών. Ειναι πιο μεγάλο από τη βιόλα και παίζεται ανάμεσα στα πόδια. Η βιόλα παίζεται στον ώμο όπως το βιολί. Το βιολοντσέλο είναι μια οκτάβα κάτω από τη βιόλα.

 

Να ξέρεις ότι είναι κουρδισμένο σε πέμπτες (ντο σολ ρε λα πάνε οι χορδες) και είναι άταστο. Κ γενικώς είναι τελείως διαφορετική αίσθηση απο κιθάρα.

 

Παιζω και εγώ κιθάρα και έτυχε να πιάσω το τσέλο της ξαδέρφης μου και το δυσκολότερο μέρος είναι το δοξάρι. Πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενο σημείο.

 

Αλλα όπως όλα τα όργανα με δουλειά και εξάσκηση μαθαίνεται και αφού ήδη ξέρεις ένα όργανο θα σου έρθει πολυ πιο εύκολα.

 

14 χρονών???? Δεν σε πήραν και τα χρόνια!!!!! Αν με ρωτάς απο τα 12 πρεπει να αρχίζει κάποιος ένα όργανο. Θεωρώ λάθος να βάζεις 5χρονα να μαθαινουν βιολι και πιάνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Μ' αρέσει το τσέλο - πιστεύω πως η κιθάρα ήταν λάθος επιλογή..Φοβάμαι μην τυχόν και μετανιώσω άμα αρχίσω το τσέλο, αλλά δε νομίζω, γιατί αυτή τη φορά νιώθω πολύ σίγουρη... Μ' αρέσει το στυλ των Apocalyptica, αλλά φαίνεται πολύ΄δύσκολο, ακόμη και μετά από 4-5 χρόνια εξάσκησης να παίζω σαν κι αυτούς...

reak this bittersweet spell on me,

lost in the arms of destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέλο σαν όργανο θεωρείται το ανώτερο από την οικογένια του βιολιου. Ακομη και απο το ιδιο το βιολι. Εχει πολυ θλιμενο ηχο και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Αν όντως το θέλεις πολύ θα τα καταφέρεις! Το μονο που χρειάζεται είναι δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ θλιμενο ηχο και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.

 

Και συμπληρώνω ότι μπορεί να βγάλει πολύ επιθετικό και άγριο ήχο.

 

Πάντως μπράβο σου που το αποφάσισες. Μη φοβάσαι αν το μετανιώσεις. Δοκίμασέ το. Εγώ μετανιώνω που δεν το ξεκίνησα, αλλά ούτε και μένα με πήραν τα χρόνια. :mrgreen:

 

Καλή μελέτη, και μη διστάζεις να ψάχνεις καινούρια πράματα αν δεις ότι δε σε καλύπτουν τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαι εγω το σκεφτομαι για cello, για ηλεκτρικο βεβαια, αλλα δυστυχως ειναι πολυ ακριβα.. Με το που παρω αυτα που εχω στο μυαλο μου τωρα, ειναι η επομενη αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέλο σαν όργανο θεωρείται το ανώτερο από την οικογένια του βιολιου. Ακομη και απο το ιδιο το βιολι. Εχει πολυ θλιμενο ηχο και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Αν όντως το θέλεις πολύ θα τα καταφέρεις! Το μονο που χρειάζεται είναι δουλεια.

 

Απ' ο,τι ξέρει το βιολί θεωρείται ο βασιλιάς των οργάνων, και όλα τα τοξοτά μπορούν να βγάλουν θλιμμένο ήχο.... και γενικά έχουν μεγάλο εύρος δυυνατοτήτων. Όσο πηγαίνεις από το βιολί στο κοντραμπάσσο οι δυνατότητες μειώνονται θεωρητικά αλλά έχεις τα μπάσα και συντονίζονται τα σαγόνια σου και τα λαγόνια σου...

 

Γενικά Julia τα εγχορδα της οικογένειας του βιολιού θέλουν πολύ διάβασμα... Αλλά αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαι εγω το σκεφτομαι για cello' date=' για ηλεκτρικο βεβαια, αλλα δυστυχως ειναι πολυ ακριβα.. Με το που παρω αυτα που εχω στο μυαλο μου τωρα, ειναι η επομενη αγορα![/quote']

 

Δεν ξέρω για το ηλεκτρικό, πάντως -επειδή έχω ρωτήσει- καλό είναι κάποιος να ξεκινάει με ένα φτηνό τσέλο (γύρω στα 420 ευρώ) - τέτοια φτιάχνονται στην Κίνα και είναι πολύ διαδεδομένα. Οι Apocalyptica στις συναυλίες τους χρησιμοποιούν τέτοια φθηνά από την Κίνα.

reak this bittersweet spell on me,

lost in the arms of destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πάντα ξεκινάς με φτηνό όργανο. Πέρα απο το ότι μπορεί να το μετανιώσεις και να το παρατήσεις, συμβαίνει και το εξής: αν μπορείς να παίξεις κάτι σε ένα κακό όργανο, θα μπορείς να παίξεις καλύτερα σε ένα καλό. Με λίγα λόγια ένα καλό οργανο σε κακομαθαίνει στην αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν όμως να μαζεύουν λίγο, ή να διπλώνουν. Το προηγούμενο καλοκαίρι σ'ενα αστικό, έφαγα μία από ένα τσέλο στο κεφάλι και φτηνά το γλύτωσα το ράψιμο :)

 

Δε βαριέσαι, όμως.

-"Από τι πήγε?"

-"Από τσέλο"

-"Καλή μάρκα?"

-"Φυσικά, παραγγελία από Γερμανία, custom χειροποίητο, με 10 χρόνια εγγύηση " 8O 8O

 

Πίσω στο θέμα μας, όντως το να ξεκινήσεις από μέτριο όργανο, μπορεί να είναι καλή κίνηση, όμως δεν πρέπει να μείνεις για πολύ. Σου χαλάει τα χέρια (πιστεύω). Ειδικά στα έγχορδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου