Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία και D/A converter.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω μια εξωτερική κάρτα ήχου edirol UA-4FX

της οποίας το analog output στέλνω σε εναν rotel pre amplifier και στη συνέχεια σε εναν rotel 60w stereo. Η εξοδος του τελικού πάει σε δυο μικρά KEF coda 7 ηχεία.

 

Τυχαίνει να έχω στα χέρια μου έναν Arcam delta black box 50 D/A converter οποτε και σκεφτομαι αν θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω κάπως.

Θα ήταν σωστο να τον συνδέσω στο optical out της edirol και μετα στον pre amplifier;

 

Γενικά σήμερα χρησιμεύει σε κάτι ένας τέτοιος D/A converter;

 

Ευχαριστώ!

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σήμερα χρησιμεύει σε κάτι ένας τέτοιος D/A converter;

 

Γι'αυτό ακριβώς που περιγράφεις, όπως το περιγράφεις. Ουσιαστικά, θα παρακάμψεις τον D/A της Edirol. Είναι ενδιαφέρον να μας πεις τι διαφορά θα ακούσεις στον ήχο :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα.

Πρώτη αναμφισβήτητη διαφορά η αύξηση της έντασης του ήχου. Περίπου διπλασιάστηκε με τον D/A converter αναμεσα στην edirol και τον προενισχυτή.

Δευτερη διαφορά, η ποιότητα του ήχου, που νομίζω οτι βελτιώθηκε με τον D/A converter οπότε και θα τον χρησιμοποιώ απο δω και πέρα. :D

 

Να και μια φωτογραφία.

 

DSC_0646Medium.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου