Προς το περιεχόμενο

Triaxis direct στην κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγα να αγοράσω ενα triaxis όμως ενας τοπικός μαγαζάτορας μου είπε ότι χωρίς τελικό και καμπίνες δεν θα βγάλω καθόλου καλό αποτέλεσμα σε live αν στείλω την έξοδο του(triaxis) κατευθείαν στην κονσόλα...Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια κατάσταση...Μάλιστα μου είπε πως καλύτερα να στραφώ στο mesa rectifier preamp ή στο tech 21 sansamp..!!

 

Τι γνώμη έχετε??απλά έχω κολλήσει με το triaxis(βλέπετε metal->Metallica->James Hetfield = η αδυναμία μου!!@@!!)

 

Υ.Γ. ρωτάω γιατί με τα οικονομικά μου δεν νομίζω ότι θα πάρω σύντομα τελικό+καμπίνες!

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατευθειαν σε κονσολα δεν θα βγαλεις καλο ηχο με το triaxis

ειναι preamp μονο

μπορεις βεβαια μετα να βαλεις softwarika προσωμοιωσεις καμπινων με impulses αλλα κ παλι...

γνωμη μου...με ενα pod θα βγαλεις καλυτερο ηχο direct

(κ μαζευε σιγα σιγα λεφτα κ για τα υπολοιπα)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μήν περιμένεις θάυματα ακόμα και να πάρεις και καμπίνα και τελικό , ο ήχος του hetfield βγαίνει απο ένα κάρο :arrow: "πράγματα" ( αν και έχω την εντύπωσει οτι δεν το χρησιμοποιέι πλεον ο μπαρμπα- james) , βασικά ένα pod ( ή κάτι ανάλογο) θα σου κάνει τη δούλεια μια χαρα αν σκεφτείς οτι σε συνθήκες live (για metal μουσική και για τους συναυλιακούς χώρους :lol: :lol: και τους ηχολήπτες :lol: :lol: που έχουμε σε αυτους) είτε βγείς με boogie είτε με v-amp , πιστεψέ με δεν θα ακούσεις καμμία σημαντική διαφορά (ούτε και το κοινό επισης) , τεσπά αυτή είναι η γνώμη μου , ελπίζω να σε έπεισα να μήν το φορτωθείς 8) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλές οι συμβουλές σας αλλά δεν νομίζετε ότι κάπως δεν στέκουν; Λέτε στον φίλο να παρατήσει αυτό:

 

triaxislong.gif

 

...ένα πασίγνωστο επαγγελματικό μηχάνημα δυόμισι χιλιάδων ευρώ... για αυτό;!;;!;

 

157794.jpg

 

 

Εξαρτάται βεβαίως από το αν κάποιος έχει συνειδητοποιήσει απόλυτα το τι του προσφέρει ένα τέτοιο μηχάνημα, γιατί το θέλει και γιατί το χρειάζεται, κι όχι βεβαίως γιατί παίζει το αγαπημένο του συγκρότημα με αυτό. Με πολύ λιγότερα από 2500 ευρώ ακούγεσαι άνετα σαν τον παλιό Hetfield...

 

Πάντα φιλικά (και μην παρασύρεστε απ'το ύφος μου),

bloody

 

ΥΓ. Στην καλύτερη των περιπτώσεων κάνει δυόμισι χιλιάδες ευρώ... στην (Αγ)Ελλαδίτσα θα ξεκινάει από τρεις χιλιάδες και θα'ναι κοψοχρονιά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπαν αυτό, αλλά στην φάση που είναι (δίχως καμπίνα και τελικό που θα βάλει το triaxis μου λες; ) και ότι σε κανά live περισσότερο θα τον βγάλει το Pod, για λόγους άσχετους με τις πραγματικές δυνατότητες κάθε μηχανήματος.

 

Χώρια που αν γίνει κάτι στο live, αλλιώς είναι να κλαις 1 ποντ και αλλιώς τον τριαξις.

 

Οπότε μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τις συμβουλές που εγράφησαν :wink:

 

 

¶σχετο, αλλά αν βρε Subfire θες να σκάσεις τόσα για αυτό, δεν παίρνεις καλύτερα κάτι άλλο; Ξέρω 'γω μωρέ, τπτ καμπίνες και τελικό με κανά sansamp να είσαι άρχοντας;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω ότι άλλο ρώτησε ο φίλος Subfire.

 

Εχει αποφασίσει να πάρει το Triaxis.

 

Το θέμα είναι.. θα μπορέσει να τον δουλέψει κατευθείαν στην κονσόλα του PA στα live του;

 

Προσωπικά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει.

Όμως με μια ματια στις εξόδους βλέπει κανείς main out και recording out.

 

Το δεύτερο λογικά έχει προσομοίωση καμπίνας, κάτι που διαθέτουν τα pod και sansamp που αντιπροτάθηκαν. Αυτή η έξοδος μπορεί να πάει κατευθείαν στην κονσόλα.

 

Το θέμα λοιπόν είναι: Το recording out είναι τόσο πειστικό και καλό όσο των άλλων προσομοιωτών;

Γιατί για προενίσχυση δεν τίθεται θέμα. Είναι κορυφαία.

 

Μια παρεμφερή συζήτηση βρήκα και εδώ όπου δεν βγαίνει άκρη... http://www.petrucciforum.com/forums/archive/index.php?t-35429.html

 

Αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς με αυτό τον τρόπο, ας μας πει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, πιστευω οτι με τον τροπο που θελεις να χρησιμοποιησεις το Triaxis δεν θα εκμεταλλευτεις στο full τον ηχο του ο οποιος σαφως και ειναι με τελικο και καμπινες. Επισης για τον ηχο metal που το θελεις μαλλον θα σου ελεγα να στραφεις σε αλλο μηχανημα. Ενας φιλος εχει το Triaxis και οσο και να ειχα προσπαθησει να το κανω να ακουστει heavy παντα ηταν λιγο "κυριλε". Πιο πολυ "βρωμιζε" παρα γινοταν πιο "βαρυ". Πιστευω ειναι θεμα "αποψης". Στο λεω γιατι κι εμενα μου αρεσουν οι heavy ηχοι (τυπου Heatfield, Zakk κλπ) και το Sansamp πιστευω οτι κανει καλυτερα και το λεω αυτο επειδη το εχω και το δουλευω σε ο,τι κατασταση μπορεις να φανταστεις για 10 χρονια τωρα. Παντως στην κονσολα το Triaxis ακουγεται μια χαρα (παντα σχετικα μιλαμε) ομως το sansamp εχει ξεχωριστες XLR outputs με speaker simulator που στελνεις κατευθειαν κονσολα ΚΑΙ αλλες 2 1/4" για τον τελικο. Εννοειται οτι το Triaxis ειναι κορυφαιο στον τομεα του απλα ειναι εσυ να ξερεις τι θελεις να ακουσεις απο αυτο. Και ναι, πιστευω οτι και με 250Ε μπορεις καμμια φορα να φτασεις πιο κοντα σε αυτο που εχεις στο κεφαλι σου απο ενα αλλο μηχανημα αξιας 2.500Ε. Sorry for the large post

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου