Προς το περιεχόμενο

Replicas από διάσημες κιθάρες


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μου φαίνεται ότι ο κόσμος δεν έχει τι να κάνει...

Βρήκα τις προάλλες το παρακάτω site που αναφέρεται σε κάποιον που κατασκευάζει απομιμήσεις από γνωστές κιθάρες (πχ Number One του SRV, Blackie του Eric Clacton κ.α.)

Αν και πιστεύω ότι το να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία μάλλον είναι ανούσιο, από την άλλη όμως είναι φοβερά εντυπωσιακές οι λεπτομέρεις που αντιγράφονται με αρκετά μεγάλη πιστότητα (πχ το κάψιμο από το τσιγάρο του Clapton στο headstock, ή η υπογραφή του SRV στο πίσω μέρος της κιθάρας...)

 

Περιμένω εντυπώσεις.... :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιά ιστορία ή οποία ξεκινησε από το Fender custom shop με τη σειρά relic.Υάρχουν αρκετοί "κατασκευαστές" τέτοιων κιθαρών,αυτό που κάνουν συνηθως είναι να χρησιμοποιούν Warmoth ή All Parts κομμάτια & να τα βάφουν με νίτρο "παλαιώνοντας" τα με διάφορες τεχνικές.

Εφτιαξα και εγω μία για πλάκα φέτος ,καλή μου βγήκε :wink:

 

 

Surf_1.sized.jpg

 

 

surf_headstock_001.thumb.jpg

 

βέβαια και ο πιό άσχετος θα καταλάβει ότι δεν είναι strat του 69 :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε μια χαρα ασχολια ειναι. Εγω το βρισκω ενδιαφερον και διασκεδαστικο.

 

Ωραιο το surfακι :lol: superfunk!

 

Και η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο το σκεφτομουν κι εγω να το προχωρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, τα "χτυπήματα" που έχει η κιθάρα σου πώς τα πέτυχες τόσο αληθοφανή? Δε πιστεύω να την κοπανούσες στο πάτωμα??? :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk' date=' τα "χτυπήματα" που έχει η κιθάρα σου πώς τα πέτυχες τόσο αληθοφανή? Δε πιστεύω να την κοπανούσες στο πάτωμα??? :D[/quote']

 

Σαν τρίψιμο από μαλακό γυαλόχαρτο μου φαίνεται,χωρίς να είμαι και κανένας ειδικός.....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, ή μάλλον φαντάζομαι ότι η κιθάρα έχει βαφτεί πρώτα ένα χέρι άσπρο, μετά με αυτό το περί-ορέξεως-κολοκυθόπιτα χρώμα :D .Μετά ένα ελαφρύ τρίψιμο με γυαλόχαρτο σε κάποια σημεία,ώστε να φανεί το άσπρο που βρίσκεται από κάτω και σε κάποια άλλα περισσότερο,ώστε να φύγει τελείως.Έπειτα βερνίκια,γυαλίσματα και νάτη η κιθάρα.

 

Επαναλαμβάνω,φαντάζομαι,δεν ξέρω!Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια... :D

Ο SUPERFUNK αρνείται κατηγορηματικά να ρίξει φως στο μυστήριο. Θέλει να πάρει το μυστικό ... μαζί του (Πολύ μακάβριος ακούστηκα τωρα :? )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου