Προς το περιεχόμενο

bass FX clip


NickNT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ένα θέμα που άνοιξε ο φίλος fleaman σχετικά με εφέ και μπάσσο, είπα να φτιάξω πρόχειρα ένα track με διάφορα εφέ. Έγραψα λοιπόν τα audio χθες, έπαιξα λίγο με τη μίξη σήμερα, και για χαβαλέ είπα να το ανεβάσω.

 

Όλα τα (χαζό)εφέ, θόρυβοι και ριφάκια είναι από μπάσσο, εξαιρώντας κάποιες πλάτες με pads και τα midi τύμπανα. Βέβαια, οι μπασσογραμμές και το περασματάκι προς το τέλος έχουν φυσικό ήχο...

 

Ως προς το θέμα του mixdown, mastering κτλ μην περιμένετε τίποτα γιατί δεν ασχολούμαι σοβαρά με ηχοληψία και παραγωγή μουσικής μέσω Η/Υ- απλά γράφω που και που μερικές ιδέες.

 

Οκ, κι εγώ προτιμώ (και αγαπώ!) τα synths, αλλά για πλάκα καμιά φορά δεν είναι άσχημο να πειραματίζεσαι. :D

 

Κάθε σχόλιο σοβαρό ή μη ευπρόσδεκτο...!

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/NickNT/bassFXfun.mp3

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρον και ωραία μιξαρισμένο, αλλα του λείπει μια μελωδία βρε παιδάκι μου...

 

 

Η έστω ένας Βουρλιώτης να ραπάρει απο πάνω!!!! :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλτατε εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτο που ακουσα

Ευγε!!!

Κ μπραβο σου

 

Πες μας κ μερικες λεπτομεριες για το τι fx χρησιμοποιησες κτλ κτλ

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια! Και κυρίως για την υπομονή να το ακούσετε...!

 

Πες μας κ μερικες λεπτομεριες για το τι fx χρησιμοποιησες κτλ κτλ

 

Ως επί το πλείστον χρησιμοποίησα μια Boss ME50B πεταλιέρα, και από κει και πέρα ένα filter που νομίζω λέγεται steptronic (μάλλον). Από επιμέρους εφέ της πεταλιέρας χρησιμοποίησα synth bass, delay, chorus, distortion, octaver, reverb σε σχεδόν τυχαίους συνδυασμούς και αναλογίες μεταξύ τους. Κι έναν πολύ μετριοπαθώς ρυθμισμένο κομπρέσσορα.

 

Έπαιξα όμως αρκετά με το EQ του μπάσσου μέχρι να ακουστούν αποδεκτοί κάποιοι ήχοι. A, επίσης έπαιξα και με πένα (!!!) σε σημεία για να βγει ένας πιο κρουστός ήχος (muted).

 

Βέβαια, γιατί να μπει κάποιος σε κόπο τη στιγμή που υπάρχουν τόσα soft synths- :lol:

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιχτήρια φίλε! :P Αν το θέμα παιζόταν από μπάντα θα γινόταν

μεγάλο show!Η μουσική έχει ένα κατιτίς που προσωπικά με ενθουσίασε.

Θα την χαρακτήριζα 'παιχνιδιάρικη' και κάπως 'χιουμοριστική' ...

Πολύ όμορφο!

keep on bassin' ! :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου