Προς το περιεχόμενο

Γιατροί, έχει ελπίδες η κιθάρα μου?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύρισα απο τις διακοπές μου Αθήνα, όπου είχα αφήσει την ακουστική μου κιθάρα χωρίς χορδές για ενάμιση μήνα (ξέρω είμαι πολύ μαλ...) αλλα δεν το σκέφτηκα πρίν φύγω.

 

Το θέμα τώρα είναι ότι ο λαιμός κάνει κοιλια, όχι προς τα κάτω, αλλα προς τα πάνω, και η καμπύλη κορυφώνεται στ 6ο τάστο.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν παίζω πριν το 6ο τάστο η χορδή "βρίσκει" στο 6ο τάστο και καταλαβαίνετε...

 

Υπάρχει τρόπος να την αναστήσω και να την κάνω όπως πρίν? Να ισιωσω κάπως το λαιμό? (και χωρίς πολλά έξοδα παρακαλώ γιατι δν υπάρχουν ευρώ στην άκρη) Κρίμα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

βαλε χορδες, κουρδισε την κιθαρα κανονικα και περιμενε κανα δυο μερες, μπορει να διορθωθει μονη της. αν δεν επανελθει, δοκιμασε το ιδιο πραγμα με ενα βαρυτερο σετ (πιο χοντρες χορδες). αν δεν δουλεψει κι αυτο θα πειραξεις τη βεργα στο μανικι. γενικως ακουστικες και σκαφη (και ηλεκτρικες) απεφευγε να τις αφηνεις χωρις χορδες (εγω ακομα και τις αλλαγες χορδων τις κανω μια μια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,

 

Περνα καινουργιες χορδες επανω και κουρδισε, παιξε.

Αμα δεν δεις καμια βελτιωση μην ανυσηχεις αφησε για ενα διαστημα την κιθαρα κουρδισμενη. Υπαρχει σοβαρή πιθανοτητα να βελτιωθεί η κατάσταση

Εγω θα δοκιμαζα να κουρδισω και λιγο πιο σφιχτα τις χορδες για λιγες μερες.

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ για την βέργα έψαξα, αλλα δέν έχει το κλασικό ρυθμιστικό allen στ κλειδιά.

 

Θα κάνω αυτο που λές με τις χορδές. Θα τις κουρδίσω και λίγο παραπάνω να σφίξει.

 

κανένα άλλο γιατροσόφι? Μήπως γίνεται αλλιώς στις ακουστικές το πειραγμα τις βεργας? Δεν χρειάστηκε ποτε σετάρισμα αυτη η κιθάρα και δεν ασχολήθηκα ποτε μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μικρή η κλίση;Αν ναι,μπορεί να επανέλθει μετά από 1-2 μέρες λόγω της πίεσης των χορδών.Πόσες μέρες έχουν περάσει από όταν έβαλες τις χορδές;

edit:Καλή φάση 3 στους 3 προτείναμε το ίδιο :lol: :lol: :lol:

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το μόνο που εχεις να κανεις και 99% θα γινει μια χαρα οπως ειπαν οι αλλοι ειναι να βαλεις λιγο πιο χοντρες χορδες, να κουρδίσεις λιγο παραπάνω και να περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μιας που ξεκίνησε αυτό το θέμα ας θέσω κ εγώ το πρόβλημα μου:

 

Ξεκίνησα σήμερα, ακολουθώντας τον οδηγό του Superfunk, να κάνω μόνος μου setup στην ηλεκτρική (μια Yamaha RGX-820Z)...

 

H κιθάρα είχε σεταριστεί προ μηνός σε επαγγελματία τεχνίτη, έμπιστο, κ έπαιζε άψογα...

Διαβάζοντας τον οδηγό, είδα όμως ότι η κιθάρα ήθελε να προσθέσω αρκετό relief καθώς η μετρούμενη απόσταση στο 7ο-8ο τάστο ήταν σχεδόν ΜΗΔΕΝ (τελικά δεν είχε σεταριστεί τόσο άψογα όσο νόμιζα)!

 

Έβγαλα λοιπόν 4 από τις 6 χορδές, πήρα το allen μου, έκανα 1/4 περιστροφή προς τα αριστερά, κ ΤΙΠΟΤΑ. 1/4 ακόμα, πάλι η χορδή ακουμπούσε στο τάστο...

 

Τελικά, επειδή το πρόβλημα μου κυρίως αφορούσε το τρίξιμο των χορδών (όχι τπτ έντονο, απλά για το μαστοριλίκι της υπόθεσης) βρήκα μια θέση της βέργας όπου με ικανοποιούσε ηχητικά το αποτέλεσμα, τα έκλεισα όλα, έβαλα κ καινούριες χορδές, κ ω εκ του θαύματος, η κιθάρα παίζει όπως πριν.

 

Τώρα δλδ εγώ έκανα setup? ¶μα είναι να κεράσω τον εαυτό μου 30 ευρώ!

 

Ακούω τα βρισίδια σας...

 

:oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zeppelin μαλλον χρωστάς στον εαυτό σου κέρασμα μπύρες αξίας 30¤

 

Λάμπρο, βάλε χορδές ένα νούμερο μεγαλύτερες από αυτές που έβαζες συνήθως και κούρδισε την κιθάρα κανονικά. Σε 2-3 μέρες θα έρθει σιγά σιγά μόνη της. Αστην να επανέλθει έτσι, χωρίς δραστικές λύσεις (υπερβολικό κούρδισμα και χαλάρωση trussrod), για να μην "ταλαιπωρηθεί" το μπράτσο και γίνει καμια χειρότερη ζημιά.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Vrass αλλα δεν χρειάστηκε τελικά!

 

Την έχω κανένα 3ωρο τώρα με 10άρες αρκετά ψηλά κουρδισμένες και ήδη υπάρχει αισθητή βελτίωση! Μέχρι αύριο πιστεύω θα είναι μια χαρά.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Δεν θα το σκεφτόμουνα μόνος μου και αυτή η κιθάρα είναι του πατέρα μου (10 χρονων όργανο) και δεν πήγαινε όμορφα να την αχρηστέψω.

 

Όντως zeppelin αυτό λέγεται setup! Συγχαρητήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα παντως να φέρεις το κούρδισμα στα κανονικά του, ή έστω να τις χαλαρώσεις λίγο τωρα που έχει αρχίσει να επανέρχεται, μην σου στραβώσει "προς τα μεσα"... Καλύτερα σιγα σιγά και σίγουρα...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου