Προς το περιεχόμενο

VVVZZZZZZZ Question...


deadendmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, σημερα το βραδυ επαιζα με την εξης συνδεσμολογια:

τελε-delay(τροφοδοσια/πριζα)-pignose(μπαταριες).

Περα απ το απαισιο VZZZZZ των μαγνητων, υπαρχει το VZZZZ της τροφοδοσιας του delay που οταν αγγιξεις καποιο μεταλικο μερος (=γειωσεις) εξαφανιζεται. Σκεφτομουν λοιπον πως αν παρω ενα καλωδιο με "κροκοδειλακια" στις ακρες και ενωσω ενα μεταλλικο μερος του chain μου (πχ ενα απο τα jacks των πεταλιων) με μια γειωση του σπιτιου μου, δεν θα ακουγονταν αυτο το απαισιο VZZZZZZ της τροφοδοσιας... Μηπως ξερει καποιος πως γινεται να "τραβηξω" μια γειωση στο σπιτι μου η αν ειδη υπαρχη μια πως μπορω να την βρω; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια "ευκολη" γείωση είναι οι σωλήνες του καλοριφερ, αν είναι σχετικά παλιό το σπίτι και είναι μεταλλικοί.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς βαλ'το στο Pignose. Ίσως χρειαστεί να τρίψεις κάποια μεταλλική του επιφάνεια αν είναι sand-blasted για να εκτεθεί το μέταλλο.

 

Σε δεύτερο χρόνο μάλλον μπούρδα είπα γιατί είναι με μπαταρίες το Pignose...για δοκίμασε στο case του υπολογιστή σου άμα είναι κοντά, πάντα πιάνει :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να το βάλεις στην κατ'εξοχήν γείωση, στο γαμψό συρματάκι της πρίζας σούκο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν παίζεις με ενισχυτή (πρίζας) δηλαδή με γείωση... το έχεις το πρόβλημα?

Η tele σου έχει το γνωστό καλωδιάκι από τη "γη" της κιθάρας στη γέφυρα? (Αν δεν ξέρεις, δεν χρειάζεται να την ανοίξεις για να τσεκάρεις...μπορείς να το ελέγξεις με ένα πολύμετρο).

 

Αν δεν έχεις το σχετικό καλωδιάκι, μπορείς (αφού ενημερωθείς για το ρίσκο της ηλεκτροπληξίας και αποφασίσεις από μόνος σου αν είναι κάποιο υπαρκτό ρίσκο στις συνθήκες που παίζεις) μπορείς και να σκεφτείς και να αποφασίσεις αν αξίζει να το προσθέσεις.

Εναλλακτικά του καλωδιακίου, μπορείς να προσθέσεις ένα πυκνωτή (π.χ. 0.02μF) και μια αντίσταση (π.χ. 200KΩ) σε σειρά μεταξύ γέφυρας και γείωσης της κιθάρας για να σταματάει (σε κάποιο βαθμό) το vzzzzzzzzzzzzzz όσο κρατάς τις χορδές (Με το καλώδιο θα σταματάει όπως όταν πιάνεις τα μεταλλικά των βυσμάτων).

 

Το (2) στη φωτογραφία είναι όντως η γείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ΄οσον οταν αγγιζω τις χορδες το vzzzz σταματαει τελειως, ειναι γειωμενη, Το προβλημα μου ειναι πως οταν παιζω slide, χρησιμοποιω κεραμικο, χανω πολλες φορες την επαφη μου με τις χορδες, με αποτελεσμα να ακουγεται το vzzzz της μη-γειωσης.Το one spot που χρησιμοποιω για τα πεταλια δεν εχει γειωση... Δεν ξερω τι να κανω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μαπα τροφοδοτικο.

 

ειναι φτιαγμενο για πεταλια η το 'κονομησες απο καμια αλλη συσκευη?

 

αν δεν ειναι σταθεροποιημενο θα εχεις για παντα βομβο.

 

επισης, δες και τη γειωση της κιθαρας.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου